Ako si môžeš overiť osobu na internete, či nekomunikuješ s podvodníkom? Takto zabrániš tomu, aby si sa stal obeťou podvodu
Vieš, ako zistiť, či na internete komunikuješ s osobou, ktorá sa ťa snaží okradnúť? Pozri sa na tieto základné kroky, ktoré ti pomôžu overiť, či ide o klamára alebo nie.
Hovorí sa, že „Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“. Táto slovná hračka hovorí, že oheň môže byť užitočný a prospešný, ak je pod kontrolou a používa sa správne. Keď sa ale vymkne spod kontroly, môže byť veľmi nebezpečný. Niečo podobné sa dá povedať aj o internete. Treba sa ho naučiť používať správne, lebo ak si neosvojíš niektoré zručnosti, tak sa môžeš popáliť a prísť napríklad o peniaze či súkromie.
Stretnúť sa s online podvodom nie je vôbec náročné. Z každej strany na nás číhajú podvodné reklamy, volajú nám podvodníci, chodia nám falošné správy a podobne. Nehovor viac o tom, že často nakupujeme online a čoraz častejšie môžeme natrafiť na falošné obchody či podvodníkov, ktorí inzerujú tovar, ktorý nevlastnia.
Otázkou preto zostáva, ako môžeš zostať krok pred podvodníkom a nenaletieť na podvod? Poďme sa na túto tému pozrieť.
Ako si overiť osobu na internete, či si nenatrafil na podvodníka?
V prvom rade sa riaď tým, že keď niečo vyzerá až príliš dobre, aby to bola pravda, tak ide o podvod.
Pozri sa na recenzie osoby a vyhľadaj si o nej informácie
Ak natrafíš na inzerát, tak zväčša osoba, ktorá niečo predáva, má profil, kde jej ľudia môžu zanechať spätnú väzbu. Mal by si si preto vždy prečítať skúsenosti iných osôb. Pravdou ale je, že podvodníci si často vytvárajú falošné profily. Mal by si sa preto pozerať po veciach, ktoré sa nedajú tak ľahko vytvoriť nové. Ide napríklad o IBAN. Zabudnime teraz, že osoba na druhej strane má zahraničnú banku. V tomto prípade by si mal hneď zbystrieť, že niečo nemusí byť v poriadku.
Neprehliadnite
Vyhľadaj si IBAN na Facebooku alebo na Google. Ide o jeden z najrýchlejších spôsobov, ako môžeš odhaliť, že ide o podvodníka.
Medzi obdobné údaje, ktoré útočník ťažko sfalšuje, patrí napríklad aj občiansky preukaz alebo iný doklad. Vždy, keď máš podozrenie, že ide o podvod, tak druhej osobe jasne povedz, akú máš obavu a požiadaj ju, aby ti napríklad zdieľala občianku so zakrytými citlivými údajmi a nech vedľa nej je položený nejaký špecifický predmet, napríklad kľúče od auta. Vyhneš sa tak tomu, že občianku osoba na druhej strane ukradla. Seriózny predajca by s týmto nemal mať problém.
Vyhľadaj si fotografie produktu na internete
Pravdepodobne si už počul o tom, že si na internete môžeš vyhľadať fotografie, ale ešte si to nerobil. Je to pritom jednoduché a ľahko môžeš odhaliť, že zatiaľ čo napríklad na Facebooku predáva nejaký tovar osoba s menom Martin, tak v susednom Česku ten istý tovar predáva už Bohdan alebo niekto iný. Stačí len kliknúť ľavou myšou na fotografiu a vyhľadať ju na internete.
Vyhľadaj si jeho profilovú (a ďalšie) fotografie na internete
Podvodníci často, aby vyzerali dôveryhodne, tak si do svojich profilov posťahujú reálne fotografie, no sú od cudzích ľudí. Vyhľadaj si preto ich fotografie na internete. Možno potom zistíš, že osoba, s ktorou komunikuješ, sa v skutočnosti volá úplne inak a býva niekde inde, ako ti tvrdí.
Požiadaj o ďalšie fotky
Keď si si nie stále istý, že predajca je dôveryhodný, tak ho požiadaj o ďalšie fotografie produktu, ale tentokrát zo špecifického uhlu. Napríklad s čiarovým kódom a podobne. Vďaka tomu sa uistíš, že produkt skutočne vlastní.
Tlačí na teba, aby si uzavrel obchod čo najskôr, alebo aby si zaplatil dopredu
Ďalším varovným signálom je, keď na teba osoba na druhej strane tlačí, že máš obmedzený čas na to, aby ste uzavreli dohodu a aby si zaplatil niečo dopredu, napríklad poštovné. Podvodníci často zneužívajú náš právny systém, kedy na to, aby ich aktivita bola klasifikovaná ako trestný čin, tak musia urobiť škodu rádovo v stovkách €. Spoliehajú sa na to, že pár eur jednoducho nebudeš riešiť. S najväčšou pravdepodobnosťou sa k peniazom nikdy nedostaneš a im zas nič nehrozí.
Pozri sa na skryté vlastnosti fotografie
Možno si o tom nevedel, väčšina fotografií v sebe schováva ďalšie informácie, ako len tie, ktoré vidíš na snímke. Stačí na snímku kliknúť ľavým tlačidlom a otvoriť si jej vlastnosti. Môžeš sa tak napríklad dopracovať k polohe, kde bola fotka vytvorená. Ak ti osoba na druhej strane hovorí, že je z Prievidze, ale fotografia bola vytvorená na druhom konci sveta, tak môže ísť o podvodníka. Alebo, keď ti povie, že práve urobil fotku mobilom, no v skutočnosti bola vytvorená fotoaparátom a podobne. Takto odhalíš, že ti osoba na druhej strane klame a niečo tají či zahmlieva.
Pozri sa, kedy si predajca založil profil
Ďalší trik, ako môžeš odhaliť podvodníka, je, keď sa pozrieš, kedy si založil svoj profil. Ak komunikuješ s osobou, ktorá si založila profil len nedávno, tak by si mal zbystrieť. Samozrejme, nemusí to hneď znamenať, že na druhej strane je človek, ktorý ťa chce okradnúť, ale mal by si prijať opatrenia, aby si minimalizoval riziko, že ide o podvodníka. Trvaj napríklad na tom, aby ti zdieľal fotografiu s dokladom a podobne.
Napíš osobe, ktorá predáva tovar z druhého čísla
Ďalší fígeľ, ako môžeš odhaliť, že sa na teba zameral podvodník, je, keď sa s ním dohodneš na niečom, a následne ho kontaktuješ z iného profilu či mobilného čísla ako nová osoba. Použi napríklad mobil tvojho partnera a pošli mu SMS, že máš záujem o tovar. Ak sa bude znova dohadovať s tebou ako s novým záujemcom o tovar, tak vedz, že ide o nečestného predajcu.
Zavolaj na mobilné číslo späť
Podvodníci často na to, aby v tebe vzbudili dojem, ti zavolajú a presvedčia ťa, že všetko je v poriadku. Možno si to nevedel, ale útočník vie maskovať svoje mobilné číslo za iné pomocou metódy spoofing. Odporúčame ti preto, keď sa s niekým na niečom dohodneš, zavolaj mu späť, napríklad s otázkou, či všetko platí. Ak to zodvihne osoba, ktorá netuší nič o tvojej dohode s predajcom, tak ide o podvod. Nezabúdaj ani na to, že v niektorých krajinách si môžeš zakúpiť SIM kartu bez toho, aby si zdieľal s operátorom citlivé údaje. Ak s tebou niekto komunikuje teda cez mobilné číslo, ktoré nebolo registrované u nás, maj sa rovnako na pozore.
Pozor na výhovorky
V neposlednom rade by si si mal dávať pozor, ak osoba na druhej strane chrlí jednu výhovorku za druhou. Napríklad, že je aktuálne v zahraničí, že potrebuje časť platby dopredu, aby si overil, či máš o tovar skutočne záujem a podobne. Prípadne, že sa s tebou práve nemôže stretnúť a to ani vtedy, ak ty prídeš za ním.
Maj na pamäti, že na internete môžeš poľahky natrafiť na podvodníka. Vytvoriť si profil môže prakticky ktokoľvek a kedykoľvek. Častokrát na to, aby si vytvoril profil, tak nepotrebuje zadať ani citlivé údaje, stačí si vymyslieť meno a vytvoriť jednorazový e-mail, cez ktorý potvrdí registráciu. Do inzerátu potom nahrá fotky z internetu a napíše klamstvá, aby ťa presvedčil, že má tovar, o aký máš záujem.
Buď preto obozretný a nenechaj sa zlákať na nízku cenu či podobný trik.
Komentáre