Veda a výskum

Ako sa vyvíjali prvé organizmy na Zemi? Odpoveď ukrýva 500-miliónov rokov stará nervová sústava

Ako sa vyvíjali prvé organizmy na našej planéte? Výskumníci našli v južnej časti Číny 500-miliónov rokov starú a zachovanú nervovú sústavu.

Nervová sústava je riadiacim strediskom nielen nášho tela, ale aj každého zvieraťa na planéte. Stará sa totiž o komplexnú sieť elektrických signálov, vďaka ktorým sa môžeme hýbať, jesť a vykonávať prakticky každú činnosť, vysvetľuje portál The Conversation.

Nervový systém zároveň ukrýva množstvo informácií o tom, ako sa konkrétny živočíšny druh vyvíjal. Vedci preto veria, že by nám táto sústava mohla pomôcť lepšie pochopiť to, ako sú jednotlivé živočíšne druhy príbuzné. Problém je, že nervová sústava sa ako fosília zachová len zriedka. No archeológovia nedávno narazili na jackpot. Najlepšie zachovaná fosília nervovej sústavy pochádza z organizmu, ktorý existoval pred 500-miliónmi rokov. Nazýva sa fuxianhuiid a paleontológovia ho objavili v južnej časti Číny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto nervová sústava sa zachovala tak dokonale, že možno vidieť jednotlivé nervové korienky, ktoré sú desaťkrát tenšie ako ľudský vlas. Aj vďaka tomuto objavu výskumníci dokázali nahliadnuť na najstarší zachovaný nervový systém.

Fuxianhuiid sa považuje za pomerne primitívneho živočícha, ktorý žil na počiatku obdobia kambria. Zároveň ide o dôležitý organizmus, ktorý nám pomáha pochopiť evolúciu prvých článkonožcov.

Dostať sa k nervovej sústave nebolo pre vedcov jednoduché. Museli ju mimoriadne opatrne vybrať z kameňa, v ktorom a nachádzala. Podarilo sa im však nájsť štruktúru s rovnakým účelom ako naša miecha. Na tejto štruktúre vedci objavili niekoľko zhlukov neurónov, ktoré slúžia na ovládanie každého segmentu nohy tvora. Zhluk neurónov sa nazýva aj ganglion.

Pozdĺž miechovej štruktúry vedci našli aj celú sieť jemných nervov, ktoré boli prepojené s nohami a inými časťami tela.

Ako sa vyvíjali organizmy? Odpoveď ukrývala 500-miliónov rokov stará nervová sústava
Zdroj: The Conversation

„Objavenie nervovej sústavy je mimoriadne neobvyklé. Nervy a mozog sú tvorené tukovými tkanivami a za bežných okolností sa rozkladajú mimoriadne rýchlo,“ vysvetľuje portál Conversation.

Nervová sústava

Ak sa však organizmus pochová extrémne rýchlo a zamedzí sa prísunu kyslíka, aj nervová sústava sa môže zachovať. Okrem nervovej sústavy výskumníci objavili aj niekoľko zachovaných mozgov, ktoré patrili kambrickým článkonožcom. Aj tieto mozgy nám pomáhajú lepšie pochopiť, ako sa prvotné organizmy na planéte vyvíjali. Z mozgu však vedci veľa informácií nezískali. Spravidla sa totiž zachovala len jeho silueta.

Fuxianhuiid má nervovú sústavu, ktorá sa podobá skôr na nervovú sústavu pazúrikovcov, než na tú, ktorú mali iné článkonožce. Vedci sa preto domnievajú, že išlo o akýsi evolučný medzičlánok medzi článkonožcami a pazúrikovcami. Túto charakteristiku fuxianhuiid zdedil podobne, ako zdedili moderné vtáky tvar nôh po dinosauroch.

Vedci však ponúkajú zaujímavú teóriu. Nervový systém článkonožcov sa musel okresať, no to s najväčšou pravdepodobnosťou prišlo až po období skorého kambria. Ak by sa ale fuxianhuiid nenašiel, výskumníci by s najväčšou pravdepodobnosťou nedokázali popísať evolúciu v kambrickom období.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close