Ako sa vyvíjal trh so smartfónmi? Pozrite sa, ktorí výrobcovia sú na vrchole a ako sa tam dostali!

Niektorí výrobcovia smartfónov predali počas posledných rokov viac zariadení ako ostatní. Pozrite sa, o ktorých išlo.

Lacný smartfón Xiaomi
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

Keď sa pozrieme na dnešné predaje smartfónov, najčastejšie sa nám na TOP priečkach objavia tie isté spoločnosti. Nikoho tak neprekvapí keď povieme, že dnes trhu dominujú výrobcovia ako je Apple či Samsung. Ako sa však na svoju pevnú priečku dostali a ktoré spoločnosti ich v tejto ceste sprevádzali? Na stránke counterpointresearch.com sme sa mohli pozrieť na štatistiku vývoja pozícií na trhu, pričom táto štatistika trasuje pozície za posledných osem rokov. Boli tak vždy spoločnosti ako je Apple či Samsung poprednými výrobcami? A ako sa na svoju pozíciu dostalo aj čínske Xiaomi? Ak vás všetko toto zaujíma, pozrite sa s nami na prehľad vývoja trhu so smartfónmi za posledných osem rokov!

Samsung si drží svoju pozíciu, ako sú na tom ostatní výrobcovia?

Ako ste si určite všimli, najväčším výrobcom Android smartfónov je bezpochyby Samsung. Vedeli ste však, že práve tento juhokórejský výrobca smartfónov sa nachádzal na prvej priečke už od roku 2015? V roku 2015 totiž získal 22-percentný podiel na trhu a dnes sa ešte stále drží na prvej pozícii s 21%. A aj keď postupom času ostala prvá priečka nezmenená, tak iné pozície sa výrazne menili. Najsilnejší výrobcovia v roku 2015 boli okrem Samsungu aj Apple či Huawei, no len jeden z nich sa dokázal na TOP pozíciách udržať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Najväčší výrobcovia smartfónov
Zdroj: counterpointresearch.com

Ním je práve Apple, ktorý svoj podiel na trhu ešte aj navýšil. Zo 16%, ktoré získal v roku 2015, tak má dnes až 18%, no jeho cesta nebola vždy svetlá. V rokoch 2018 či 2019, kedy mal Huawei svoje najlepšie obdobie, tak získal len 14, resp. 13%. Čínsky Huawei sa však v roku 2021 výrazne prepadol pre sankcie zo strany USA, kedy prakticky prišiel o možnosť využívať Google služby, predstavovať 5G smartfóny a využívať akékoľvek americké technológie. Tieto sankcie položili bývalého giganta na kolená a jeho podiel si rozdelili ostatní výrobcovia.

Najviac sa darilo čínskym spoločnostiam

Na poklese predajov smartfónov spoločnosti Huawei profitovali najmä konkurenční čínski výrobcovia. Za spomenutie určite stojí Xiaomi, ktoré v roku 2015 získalo 5% podiel na trhu, no v čase poklesu predajov od Huawei už malo 14%. Minulý rok si vyslúžilo 12-percentný podiel na trhu, čo je skutočne pekný výsledok. Z nedávnych štatistík taktiež vyplynulo, že Xiaomi si ukradlo najviac používateľov práve od Huawei.

Xiaomi 13 Lite
Zdroj: Vosveteit.sk

Medzi popredných výrobcov sa dostali aj spoločnosti ako Oppo či vivo. Títo dvaja výrobcovia sa však dlhodobo snažia o udržanie svojho podielu na trhu a ich stabilitu rovnako udržiava fakt, že čínsky Huawei by sa dnes medzi najväčších výrobcov dostal len ťažko.

Vlastníte smartfón od niektorého z týchto výrobcov? Alebo ste vsadili na inú spoločnosť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre