Ako sa vyhnúť spamu? Riešením sú dočasné kontaktné údaje. Pozrite sa ako na to

Pozrite sa, ako sa môžete vyhnúť spamu prostredníctvom dočasných kontaktných údajov

Spam
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), Pixabay.com, cleanpng.com

Spam je niečo čo nemá rád nikto z nás. Nie tak dávno sme Vás informovali o novej funkcii prehliadača Firefox, ktorá sa volá Firefox Private Relay. Ide o funkciu, prostredníctvom ktorej si môžete vytvoriť „medzikrok“ v komunikácii medzi Vami a serverom, kde sa napríklad registrujete. Funguje na tom princípe, že si vytvoríte e-mail v rámci služby Firefox Private Relay, kde chodia napríklad potvrdzovacie odkazy, ktoré posielajú jednotlivé servery po registrácii. Cieľom tejto služby je, aby sa Váš súkromný e-mail nedostal do rúk tretích strán, kde môže byť neskôr zneužitý napríklad za účelom phishingu, či rôznych reklamných aktivít.

Firefox Private Relay_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Po registrácii do služby Firefox Private Relay sa Vám následne bude automaticky predpisovať do rôznych formulárov e-mail vytvorený prostredníctvom tejto služby. V konečnom výsledku nebudete nútený nikde zadávať Váš skutočný e-mail.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

10 minútový e-mail

Ďalšia alternatívna služba, ktorá funguje na rovnakom princípe je 10minutemail.com. Funguje na tom princípe, že po otvorení stránky sa Vám automaticky vygeneruje e-mailový účet, ktorý môžete využívať nasledovných 10 minút. V prípade, ak by Vám 10 minút nestačilo, tak si môžete e-mailový účet predlžiť o ďalších 10 minút.

10 minutovy email
Zdroj: Vosveteit.sk (printscreen)

Druhým dychom však treba dodať, že hlavná výhoda tejto služby, je paradoxne aj jej nevýhodou. Dôvodom je, že ak by ste si chceli v budúcnosti napríklad obnoviť heslo, tak sa k e-mailu, ktorý ste zadali pri registrácii, jednoducho už nedostanete.

Burner Emails

Nedostatok predchádzajúcej služby viete vyriešiť prostredníctvom rozšírenia pre prehliadač Burner Emails. Vo svojej podstate ide o podobnú službu ako je Firefox Private Relay, ale je dostupnou pre prehliadača založené na jadre Chromium (Chrome, Vivaldi, Microsft Edge,…). Po vytvorení účtu Vám budú chodiť správy do schránky Burner, v rámci ktorej si je potrebné vytvoriť e-mailový účet, ktorý viete zadávať pri registrácii do rôznych služieb. Ide vskutku o jednoduché a šikovné riešenie. V rámci bezplatného režimu viete vytvoriť 5-emailových adries.

burnermail_docasny e-mail_ako sa vyhnut spamu_1
Zdroj: Vosveteit.sk (printscreen)

Najväčším problémom je druhé mobilné číslo

Hoci e-mail sa dá vcelku jednoducho vyriešiť, tak najväčším problémom je druhé telefóne číslo. Aj na tento problém existuje riešenie. Jedným z nich je aplikácia Text Me: Text Free, Call Free, Second Phone Number, ktorá je schopná vygenerovať dočasné mobilné číslo, na ktoré si viete odoslať napríklad registračné kódy. Druhým dychom však treba dodať, že služba je síce zadarmo, ale v bezplatnom režime má viacero obmedzení. Na svoj účel ju však viete využívať aj v bezplatnom režime.

Text Me: Second Phone Number
Text Me: Second Phone Number

Pozrite sa, ako si môžete skontrolovať pomocou prehliadača Chrome alebo Firefox, či Vaše údaje neboli hacknuté

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre