BezpečnosťNávody

Ako sa vyhnúť online šikane? Pomocou týchto tipov môžete predísť tomu, aby vás niekto obťažoval!

Online šikana vie byť rovnako veľkým problémom, ako jej fyzické šikanovanie. Pomocou týchto trikov jej ale viete vo veľkej miere predísť.

Využívanie aspoň jednej sociálnej siete je denná rutina pre takmer každého z nás. Tie ale už dávno nie sú iba o nevinnom zdieľaní fotiek, videí či vtipných obrázkov. Za obrazovkou totiž mnohým jedincom rastie sebavedomie, čo im umožňuje ostatných členov danej siete urážať alebo dokonca až šikanovať. To vie byť v dnešnej dobe rovnako veľkým problémom, ako fyzické šikanovanie. Online šikana sa ale často rieši oveľa horšie, pretože jej iniciátor vie byť od vás vzdialený tisícky kilometrov. Preto vám prinášame pár trikov, ktoré vám vedia pri takejto online šikane pomôcť.

Zablokovanie druhej strany

Či už ide o e-mailovú komunikáciu, alebo komunikáciu cez SMS či sociálne siete, tak vždy sa nám ponúka možnosť druhú stranu zablokovať. Určite sa preto porozhliadnite v nastaveniach súkromia danej sociálnej siete, prípadne kliknite na túto možnosti v profile danej osoby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súvislosti so sociálnymi sieťami rovnako treba prízvukovať, že nastavenia umožňujú skryť váš obsah pred cudzími ale aj konkrétnymi osobami, s ktorými ho nechcete zdieľať. Dokonca si viete nastaviť i to, aby vás nebolo možné vyhľadať, prípadne vypnúť indexovanie vášho profilu v internetových vyhľadávačoch.

V prípade hovorov viete dané číslo zablokovať v histórii hovorov. Určite preto treba využiť túto možnosť. Ak vás aj napriek tomu bude druhá strana obťažovať, tak jednoducho zmeňte číslo, e-mailovú adresu alebo si vytvorte nový účet na sociálnej sieti. Skúsiť taktiež môžete daného útočníka ignorovať, aj keď to nemusí byť ten najjednoduchší krok.

Zabezpečenie zariadenia

Niektorí stalkeri vedia svoje útoky posunúť na vyšší level a môžu sa snažiť o nabúranie do vášho zariadenia. Preto určite nepodceňujte využitie antivírusového programu, prípadne služieb VPN, ktoré vás chránia pred rôznymi nástrahami na internete. Svoje zariadenie si taktiež zabezpečte heslom a neposkytujte prístup k nemu hocikomu. Vhodné je taktiež využiť dvojfaktorové overenie pri prihlasovaní.

facebook_bezpecnost uctu_hacker
Zdroj: pngimg.com, Vosveteit.sk

Svoju aktivitu online viete taktiež skryť. Na škodu nie je vedieť skryť svoj online status v aplikácii Messenger, Facebook alebo WhatsApp. Taktiež si skontrolujte nastavenia svojho súkromia a zdieľajte so svetom iba informácie, ktoré uznáte za vhodné. Rovnako mnoho aplikácií ponúka možnosť skryť pred zrakmi druhej strany, že ste videli napríklad správu, ktorú vám jej odosielateľ poslal. Ide o skvelý nástroj,

Nahlásenie na polícii

Ak vás útočník aj napriek jednoduchým riešeniam spomenutým vyššie neustále otravuje a obťažuje, tak sa to nebojte ohlásiť polícii. Niekomu to môže prísť prehnané, no z dlhodobého hľadiska takéto šikanovanie rozhodne netreba podceniť. Aj preto sa takéto obťažovanie charakterizuje pod názvom nebezpečné elektronické obťažovanie a je brané ako trestný čin. Vie to totiž mať vážne následky nielen na psychickom zdraví.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close