Veda a výskum

Ako sa tvorí najchladnejšia voda na svete? Vedci skúmajú dôležitý proces, ktorý ohrozuje globálne otepľovanie

V Južnom oceáne neďaleko Antarktídy sa tvorí špeciálny ľad, ktorý klesá ku dnu a ovplyvňuje všetky oceány planéty

Moria v okolí Antarktídy sú kľúčové pre globálnu cirkuláciu vody. Prepájajú totiž Atlantický, Tichý a Indický oceán. Vedci z Hokkaido University vo svojej práci opisujú, ako sa pod vodnou hladinou tvorí ľad, ktorý následne klesá ku dnu a ovplyvňuje globálnu cirkuláciu vody.

Keď vznikne v mrazivých vodách Antarktídy ľad, ten neprijíma soľ, ktorá sa nachádza v okolitej vode. Vzniká tak hustá a chladná voda, ktorá sa postupne ponára na dno mora. Ide o najchladnejšiu a najhustejšiu vodu, aká sa v globálnej cirkulácii nachádza. Označuje sa ako Antarktická spodná voda a ak chcú vedci pochopiť ako túto vodu ohrozuje globálne otepľovanie, musia lepšie pochopiť, ako jej cirkulácia ovplyvňuje globálne podnebie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V procese vytvorenia chladnej, hustej vody, ktorá sa ponára ku dnu mora, je dôležitý špeciálny druh ľadu, ktorý sa tvorí z náhodne orientovaných a voľne usporiadaných ľadových kryštálov. Tie môžu mať tvar disku, konárov, alebo môžu mať nepravidelný tvar. Tento druh ľadu sa tvorí pod hladinou mora, keď je voda schladená pod bod mrazu vetrom a turbulentnými podmienkami. Ochladzovanie môže v tomto prípade siahať až do hĺbky 80 metrov.

Takto vzniká najdôležitejší komponent globálnej vodnej cirkulácie
Zdroj: Hokkaido University

Globálna cirkulácia vody

Ide o takzvaný frazilský ľad, ktorý sa bežne tvorí v riekach a jazerách v severných geografických šírkach. Tvorí sa v otvorených vodných tokoch za podmienok, kedy teplota vody môže klesnúť pod bod mrazu. Vytvoriť sa môže aj v oceánoch, kde pláva na hladine. Takýto ľad sa označuje aj ako tukový.

Spravidla ľad pláva, no dá sa veľmi jednoducho potopiť až ku dnu mora alebo oceánu.

„Dôležité je, že tieto procesy prebiehajú pod vodou a ukazujú nám cirkulačný systém, ktorý bol predtým aspoň čiastočne ukrytý pred našim zrakom,“ vysvetľuje Kay Ohshima, člen vedeckého tímu.

V tomto ľade by sa mohli nachádzať aj sedimenty, ktoré spolu s vodou klesajú k morskému dnu. Keď sa ľad rozpustí, sedimenty sa uvoľnia a slúžia ako potrava pre planktón. Tento proces môže výrazne ovplyvňovať biologickú produktivitu vo vodách Antarktídy.

V ďalších krokoch sa vedci na základe týchto poznatkov pokúsia pochopiť biologickú a geologickú chémiu oblasti spolu s cirkuláciou uhlíka. V oboch prípadoch pôjde o prácu, ktorá si bude vyžadovať intenzívny výskum a prácu v teréne.

Takto vzniká najdôležitejší komponent globálnej vodnej cirkulácie
Zdroj: Hokkaido University

Ľadové vody Antarktídy môžu byť pre život pohostinnejšie, než sme predpokladali. Podľa nedávnej štúdie môže viac ako 50% ľadu podporovať vznik fytoplanktónu tesne pod ním. Teórie naznačujú aj to, že v Južnom oceáne môže existovať niekoľko ekosystémov, no vedci nevedia povedať, či to tak naozaj je. Fytoplanktón však môže prilákať živočíchov a aj rôznych predátorov, ktorý sa nimi živia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close