SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Ako sa našim predkom podarilo skrotiť vlkov? Mumifikovaní vlci z doby ľadovej prinášajú nové poznatky

O domestikácii Vlka dravého toho vedci veľa nevedia, no najnovší výskum sa opiera o analýzu širokej škály genómov.

Medzinárodná skupina vedcov vedená inštitútom Francis Crick, odhalila že predkovia dnešných psov sa môžu radiť k najmenej dvom populáciám vlkov. Práca je ďalším krokom k určeniu obdobia, kedy naši predkovia tieto zvieratá domestikovali, čo je dnes ešte stále záhadou.

Predpokladá sa, že väčšina plemien psov vyšla z Vlka dravého, pričom domestikácia sa odohrala najmenej niekedy pred 15-tisíc rokmi počas doby ľadovej. Vedci však nemajú jasnú predstavu o tom, kde sa to odohralo, či na jednom mieste alebo vo viacerých častiach sveta súčasne, informuje Eurekalert. Predchádzajúce výskumy sa zameriavali na porovnávanie DNA psov a moderných vlkov, no toto porovnanie neprinieslo žiadne odpovede.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori novej štúdie publikovanej v Nature 29. júna zvolili odlišný prístup. Analyzovali až 72 genómov predkov moderného vlka, pričom vzorky pochádzali z Európy, Sibíru a Severnej Ameriky. K štúdii prispeli archeológovia z 38 inštitúcii naprieč 16 krajinami sveta. Študované vzorky pochádzali z obdobia posledných 100-tisíc rokov.

Domestikácia vlkov

Výsledky štúdie poukazujú na to, že psy spolu s ich predkami sú podobnejší predkom vlkov z Ázie, čo naznačuje, že domestikácia mohla prebehnúť niekde na východe. Zároveň však zistili, že dve populácie vlkov prispeli k DNA psov. Predkovia psov zo severovýchodnej Európy, Sibíri a Ameriky mali podľa štúdie jeden pôvod z východných častí sveta. Predkovia psov zo stredného východu, Afriky a južnej časti Európy majú pôvod niekde na strednom východe spolu s genetickou stopou východného pôvodu.

Mumifikovaný vlk
Zdroj: Love Dalén, Mumufikované pozostatky vlka

Táto dvojitá stopa môže znamenať, že vlci prešli procesom domestikácie viac ako raz, pričom nastalo aj miešanie rozličných populácií. Vedci počítajú aj s možnosťou, že domestikácia prebehla len raz, no predkovia psov sa naďalej krížili s divými vlkmi. Zatiaľ nedokážu určiť, ktorá možnosť je tá správna.

„Zistili sme, že predkovia psov pochádzajú z dvoch rôznych populácií vlkov. Jedna populácia existovala na východe, druhá trošku západnejšie, ako tá prvá,“ vysvetľuje Anders Bergstrom z Ancient Genomicks Lab, ktorý bol vedúci novej štúdie.

Vedci vo svojej práci naďalej pokračujú a dúfajú, že sa im podarí priniesť presnejšie vysvetlenie toho, v akej časti Zeme naši predkovia domestikovali vlkov. Momentálne pracujú na analýze ďalších genómov pochádzajúcich z južnejších častí planéty. Analyzovaných 72 genómov reprezentuje približne 30-tisíc generácií a na základe toho mohol tím vedcov vytvoriť časovú os evolúcie vlka.

Počas štúdie zistili napríklad to, že za obdobie 10-tisíc rokov začal byť jeden špecifický gén oveľa prominentnejší a postupom času sa objavil v každom vlkovi. Dnes ho stále dokážu vedci charakterizovať nielen pri vlkoch, ale aj pri psoch. Ide o gén zodpovedný za vývoj kostí v lebke a čeľusti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close