Ako sa dostala voda na Zem? Odpoveď nám priniesli naši susedia. Toto je zdroj vody, ktorý našu planétu premenil na modrú

Nová štúdia českých vedcov potvrdila, že vodu mohli na našu planétu dopraviť meteority, ktoré boli bombardované solárnym vetrom.

ako vznikla voda na zemi
Zdroj: Mahmoud Taieb / Shutterstock.com

Výskumníci z českého Ústavu fyzikálnej chémie Jaroslava Heyrovského v novej štúdii priblížili, ako sa mohla na našu planétu dostať voda. Ako možný zdroj určili meteority, ktoré boli vo vesmíre bombardované hviezdnym a v našom prípade aj slnečným vetrom. 

Bombardovanie solárnym vetrom spôsobilo, že sa na povrchu meteoritov cestujúcich naprieč vesmírom utvorila vodná vrstva. Krátko po vzniku Slnečnej sústavy Zem, spolu s ďalšími formujúcimi sa planétami, prešli obdobím intenzívneho bombardovania meteoritmi, ktoré nazývame Veľké neskoré bombardovanie. Počas tejto éry na našu planétu dopadalo väčšie množstvo kozmických objektov, než je obvyklé. Autori štúdie ale nevylučujú možnosť, že solárny vietor vytvoril vodu na povrchu meteoritov pri formácii našej sústavy.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Vedci sa už dlhú dobu snažia prísť na to, akým spôsobom vznikla alebo ako sa dostala voda na planétu Zem. Chcel som sa laboratórnymi experimentami dostať k objasneniu pôvodu vody na našej planéte,” vyjadril sa vedúci štúdie, profesor Svatopluk Civiš.  

To sa profesorovi Civišovi a jeho vedeckému tímu v rámci štúdie podarilo. Experimenty prichádzajú s novými poznatkami o pôvode vody nielen na povrchu našej planéty, ale potenciálne aj na iných kozmických telesách za hranicami našej sústavy. Výskumníci vysvetľujú, že asteroidy vo vesmíre môžu na svojom povrchu ukrývať kyslíkaté minerály. Keď ich zasiahne solárny vietor obsahujúci atómy vodíku, vznikne proces, ktorý vedie ku vzniku molekúl vody. Tieto molekuly sa pevne viažu na povrch minerálov.  

Exoplanéta
Zdroj: NASA

Hviezdny vietor vytvára vodu na povrchu asteroidov

Molekuly vody viazané na povrch minerálov dokážu ostať stabilné aj pri veľmi nízkom tlaku a ako experiment dokázal, dokážu odolať aj vysokým teplotám. Vďaka tomu sa voda dokáže na asteroide udržať počas toho, ako tento kozmický objekt precestuje obrovské vzdialenosti.  

“Výsledky našich experimentov naznačujú, že hviezdny vietor môže hrať kľúčovú úlohu pre prísun vody nielen na Zem, ale aj na iné kozmické telesá v našej Slnečnej sústave,” hovoria vedci. 

Experiment autorov štúdie pracoval so 14 vzorkami kyslíkatých minerálov, vrátane dvoch meteoritov. Vedci demonštrovali, že adsorpčná kapacita vody sa pohybuje medzi 0,09 a 0,7 %. Adsorpcia je viazanie pevnej, kvapalnej alebo plynnej látky na inú, spravidla pevnú, látku.  

Počas Veľkého neskorého bombardovania meteority doručili na Zem odhadom viac ako trilión kilogramov materiálu. Hodnoty adsorpcie vody naznačujú, že v tomto materiály sa mohlo ukrývať dostatočné množstvo vody na to, aby na planéte vznikli oceány.  

asteroid a meteor zem
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Voda na iných planétach

Voda je mimoriadne dôležitou látkou pre život, ako ho poznáme. Ak dokážeme vysvetliť, ako sa táto životodarná tekutina dostala na našu planétu, môžeme mať model aj pre iné planéty, ktoré sa nachádzajú vo vzdialených kútoch vesmíru. V budúcnosti by sme tak dokázali lepšie klasifikovať, ktoré exoplanéty môžu ukrývať na svojom povrchu vodu. Spolu s ňou môžu ukrývať potenciálne aj život. Vďaka tomu by sme mohli byť o krok bližšie k zodpovedaniu jednej z najväčších otázok nielen modernej vedy, ale aj filozofie alebo náboženstva, ktorá znie, či sme vo vesmíre sami. 

Zem je zatiaľ jedinou planétou, o ktorej vieme, obsahujúcou život. Vieme to preukázať aj na tak jednoduchom príklade ako čakanie na zastávke alebo u lekára, keď okolo seba vidíme ďalších ľudí. Výskumníci ale do dnešného dňa nedokázali nájsť jediný dôkaz, ktorý by naznačoval, že okrem nás existuje vo vesmíre aj iná forma života. Kvôli tomu nevieme povedať, či je život vo vesmíre výnimkou, alebo bežným javom.  

“Táto hypotéza podporuje teóriu, že pôvod vody môže súvisieť s procesmi na povrchu prachových zŕn a minerálov vystavených kozmickému žiareniu. Týmto spôsobom sa vedci pokúšajú vysvetliť pôvod vody nielen v našej Slnečnej sústave, ale aj vo vzdialenejších častiach vesmíru,” dodávajú výskumníci.  

Hoci stále nemôžeme s istotou povedať, ako sa voda dostala na našu planétu, práca českých výskumníkov nás posúva o krok bližšie k finálnej odpovedi.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre