Ako sa bude meniť mobilný priemysel v nadchádzajúcich rokoch? Toto sú podľa nás tie najvýznamnejšie trendy

Pozrite si trendy v mobilnom priemysle, ktoré podľa nás zmenia to, ako dnes používame smartfóny

galaxy z flip 5
Zdroj: Vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Vývoj technológií sa vo všeobecnosti nedá zastaviť pričom tempo, akým napreduje vývoj mobilných zariadení je pre mnohých z nás fascinujúcim. Dnes zakúpená novinka na trhu, je totiž v priebehu pár týždňov zariadením, ktoré technologicky prestáva pomaly, ale isto vyčnievať medzi konkurenciou, pričom za niekoľko mesiacov sú tu už novšie a ambicióznejšie technológie.

Dobrým príkladom sú skenery odtlačkov prstov v displeji, okolo ktorých bol minulý rok vcelku veľký boom, pričom dnes ich už nájdeme aj v dostupnejších zariadeniach (napríklad Galaxy A41, Xiaomi Mi A3,…). Možno ešte lepším príkladom je technológia rýchleho nabíjania, ktorá začala v minulom roku „expandovať“ a boli sme nadšení z výkonu presahujúceho viac ako 30W, pričom len pár dní dozadu spoločnosť Oppo predstavila už 125W rýchle nabíjanie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aké trendy nás teda čakajú v mobilnom priemysle, ktoré budú formovať to, ako sú vnímané naše smartfóny? Nižšie sme si pre Vás pripravili niekoľko trendov, o ktorých budeme počuť čoraz viac vo zvýšenej miere.

5G konektivita, ktorá zmení všetko

Potrebujeme dnes rýchlejší internet alebo väčšie kapacity sietí? Odpoveď je nie. Budúcnosť si však pýta novú generáciu konektivity, pričom dôvod je veľmi prozaický. Dnes sa nie len domácnosti, ale vo všeobecnosti technológie stávajú viac „pripojenými“. Dnes sú pripojenými k internetu hodinky, bezpečnostné kamery, práčky, chladničky, vysávače a podobne. Nehovor viac o ďalších zariadeniach ako sú chytré auta, či rôzne chytré mestá. Na toto sa musí pripravovať aj mobilný priemysel vývojom a predstavovaním 5G smartfónov, ktoré v dohľadnej budúcnosti naberú na dôležitosti. Smartfóny totiž budú niečo ako „ovládačmi“,  prostredníctvom ktorých budeme komunikovať s elektronikou vo zvýšenej miere.

Vizuálne vyhľadávanie

Vizuálne vyhľadávanie je čosi, čo dnes pre mnohých z nás je niečím, o čo sme počuli, ale využitie tejto technológie v praxi je minimálne. Pritom táto technológie je už dnes dostupnou. Najlepším príkladom je aplikácia Google Lens, pomocou ktorou môžete vyhľadávať informácie o tom čo vidíte – od pamiatok, cez produkty, rastliny a v podstate všetkého, čo Vás napadne. Je to možné vďaka neustále zvyšujúcemu sa výkonu smartfónov a pokročilej AI technológii.

Google Lens_nakupovanie
Zdroj: Pixabay.com (jarmoluk), Vosveteit.sk, Google
Google Lens
Google Lens
Developer: Google LLC
Price: Free

Virtuálna realita

Virtuálna realita je čoraz viac prítomnou, pričom pomaly, ale isto sa stáva súčasťou všetkých smartfónov. Zatiaľ čo v minulosti to bola výsada len tých najdrahších zariadení, tak dnes je dostupná aj v kategórii smartfónov strednej triedy. Okrem zábavy prináša aj viacero užitočných nástrojov. Bežný človek si vie prostredníctvom nej napríklad „zariadiť“ celý byt, pričom sa vie v praxi pozrieť ako bude vyzerať nejaký nábytok v konkrétnej miestnosti. Vie sa pozrieť, ako by vyzerali na ňom nejake šaty a podobne. Jej využitie je vo všeobecnosti veľmi široké, pričom ľudia až dostupnosťou tejto technológie ju začínajú „objavovať“.

microsoft-virtualna-realita
Zdroj: Microsoft Youtube

IoT

IoT, teda internet vecí je neoddeliteľnou súčasťou mobilných zariadení. Už dnes môžeme ovládať desiatky spotrebičov prostredníctvom smartfónov, pričom ich počet bude neustále pribúdať.

roboticky vysavac ILife v5_recenzia_3
Zdroj: produktová fotografia

Nové technológie v batériách

Najkritickejšou oblasťou aktuálnych smartfónoch je ich výdrž, ktorá je limitujúcou. Dôvodom je, že vyšší výkon smartfónov, väčšie displeje a podobne, si vyžadujú aj viac energie. Preto je len otázkou blízkej budúcnosti, kedy príde nová technológia, ktorá signifikantne predĺži životnosť smartfónu na jedno nabitie. V súvislosti s  touto témou sa najčastejšie spomínajú grafénové batérie. Mimochodom, len pár dní dozadu spoločnosť Oppo predstavila technológiu rýchleho nabíjania pri výkone do 125W.

Smartfóny s „čistým“ displejom

Ďalší, technologickým pokrokom po lepších batériách, ktorý je očakávaný v najbližšie dobe, sú displeje bez „priestrelov“ schovávajúcích kameru. Hoci viacero výrobcov experimentuje s rôznymi „otočnými“ kamerami, tak v súčasnosti technológia umožňujúca umiestnenie kamery pod displejom je už vyvinutou, pričom jej implementácia v praxi sa očakáva veľmi skoro.

Skladateľné zariadenia

Rok 2020 je bezpochyby rokom, kedy sa skladateľné zariadenia začínajú stávať viac „bežnými“. Aktuálny problémom je však ich cena. V súčasnosti jedným z najdostupnejších smartfónov je napríklad Galaxy Z Flip, ktorý sme mimochodom mali možnosť vyskúšať aj u nás v redakcii. Po tomto segmente sa obzerá aj viacero výrobcov na čele so Xiaomi, ktoré by mohlo priniesť dostupné skladateľné zariadenia. Mohlo by sa tak stať ešte v tomto roku.

Umelá inteligencia

Určite nemôžeme opomenúť ani pokročilú AI technológiu, ktorá zmení to, ako používame naše smartfóny. Už dnes nie je ničím nezvyčajným, ak smartfón dopredu vie, akú aplikáciu ideme otvoriť, čo budeme vyhľadávať na internete a podobne. Nehovor viac o tom, že dnes dostupný hlasový asistenti dokážu rezervovať stôl na večeru, letenku a podobne. Inými slovami, umelá inteligencia je čoraz pôsobivejšou a čoskoro bude využívanou používateľmi vo výrazne väčšej miere.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre