Ako rozpoznať a zablokovať nebezpečné čísla, ktoré vám volajú a posielajú správy?!

Podvodné hovory a SMS správy sa stali súčasťou našich životov. Ako ale môžeme identifikovať, že nám volá podvodník?! Na toto si dajte pozor!

podvodny hovor a podvodna SMS sprava
Zdroj: wisely / shutterstock.com

V minulosti podvody v kybernetickom priestore prebiehali hlavne prostredníctvom e-mailov, kedy útočník rozposlal veľké množstvo správ a čakal, kto sa chytí. Tento typ podvodu sa odborne volá „Phishing“, teda rybárčenie.

No v súčasnosti sú podvodníci oveľa drzejší a neboja sa s obeťou aktívne komunikovať prostredníctvom SMS správ alebo cez telefonáty. Najčastejšie sa vydávajú za rôzne inštitúcie, napríklad banky, doručovateľské služby a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo väčšine prípadov má tento podvod spoločného menovateľa, ktorým je naliehavosť. Útočník častokrát tlačí na obeť, že musí konať ihneď a hlavne, že je to v jeho záujme. Napríklad argumentuje tým, že mu odchádzajú platby z účtu, alebo že mu nemôže byť doručený balík a ak nezaplatí malý poplatok, tak bude odoslaný späť odosielateľovi. No stretnúť sme sa mohli v minulosti aj s hovormi, kedy sa útočník predstavil ako falošný policajt a napríklad tvrdil, že v mene obete bol spáchaný trestný čin a následne ju navigoval, čo musí spraviť.

Tých príbehov, s akými volajú podvodníci, je ale oveľa viac. Otázkou preto je, ako môžeme identifikovať podvodné hovory alebo SMS správy?

Na prvý pohľad je číslo zvláštne, no…

Prvým varovným signálom je, že útočníci často telefonujú zo zahraničných mobilných čísiel. Ak vám volá napríklad pracovník banky, no má indické číslo, tak vedzte, že ide o podvod.

Pravdou ale je, že útočníci sú čoraz sofistikovanejší a častokrát volajú aj zo slovenských, resp. českých mobilných čísiel. Zbystrieť by ste mali hlavne v situácii, ak od vás volajúci žiada citlivé informácie. Ak požaduje napríklad na overenie vašej identity číslo bankovej karty, tak ide o falošného bankára a hovor by ste mali zrušiť a číslo zablokovať. Väčšinou na overenie identity bankár na druhej strane linky požaduje napríklad dátum narodenia alebo iný obdobný údaj.

Ďalej treba povedať, že existuje aj metóda Caller ID spoofing. Ide o službu, pomocou ktorej viete maskovať mobilné číslo. Tento nástroj často používajú aj podvodníci. Obeti viete na obrazovke telefónu zobraziť napríklad názov banky alebo cudzie mobilné číslo. Z tohto dôvodu by ste mali byť vždy obozretní, keď vám niekto volá a niečo po vás požaduje.

Rovnako treba ale povedať, že podobný podvod je možné vykonať aj cez SMS správy, kedy útočník odošle správu a tá sa zobrazí v oficiálnom vlákne, v ktorom vám posiela konkrétna inštitúcia SMS. Prípadne namiesto mobilné čísla zobrazí napríklad názov inštitúcie.

Ako vás vedia útočníci osloviť menom?

Mnoho útokov môže začínať aj tým, že vás útočník osloví menom. Podvodníci často obchodujú a citlivými údajmi. Ku nim sa mohli dostať napríklad v dôsledku toho, že došlo v minulosti úniku dát z nejakej služby, v ktorej ste boli registrovaní. No pravdou je, že častokrát tieto citlivé údaje nahrávame na internet aj sami. Existuje kvantum skriptov (pozn. redakcie: ide o programovací jazyk pôvodne navrhnutý na uľahčenie operácií v počítači), pomocou ktorých vie útočník zautomatizovať zber týchto údajov, napríklad zo sociálnych sietí.

Používajte pokročilé funkcie aplikácií

Aplikácie Telefón a Správy, hoci ide o základné aplikácie, tak ponúkajú pokročilé funkcie, pomocou ktorých môžete identifikovať osobu, ktorá vám telefonuje.

Napríklad aplikácia Telefón od Google dokáže identifikovať volajúceho, prípadne vás upozorniť na prichádzajúci hovor, ktorý sa zdá byť, že je podvod. Tieto funkcie si ale treba aktivovať. Dostanete sa k ním prostredníctvom nastavení aplikácie v sekcii Blokované hovory.

ako blokovat podvodne hovory navod_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Obdobnú funkciu ponúka aj aplikácia Správy. V tomto prípade sa ale funkcia volá Ochrana pred spamom a rovnako ju nájdete v jej nastaveniach v sekcii Všeobecné nastavenia.

blokovanie spamovych SMS Google Spravy navod_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Podobné funkcie ponúkajú aj alternatívne aplikácie

Treba ale povedať, že podobné funkcie ako aplikácie vyššie, ponúkajú aj ďalšie aplikácie. K tým najznámejším patrí napríklad aplikácia Truecaller. Aplikácia používa kontaktné informácie získané od poskytovateľov siete a údaje od iných používateľov na kategorizáciu volajúcich do kategórie. Farba kontaktu prichádzajúceho volajúceho vám prezradí, či ide o spam alebo nie. Vo všeobecností ale platí, že tieto pokročilé funkcie si je potrebné aktivovať.

Záverom treba prízvukovať, že funkcie vyššie nie sú 100%-ochranou pred podvodmi, no dokážu odfiltrovať väčšinou podvodných hovorov alebo SMS správ.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre