Ako pripraviť smartfón pre prípad jeho straty alebo krádeže? Tieto nastavenia v mobile si hneď teraz uprav

Tieto nastavenia ti pomôžu minimalizovať škody v prípade krádeže smartfónu.

kradez telefonu
Zdroj: Photo od Vika Glitter z pexels.com a Đức Trịnh z Unsplash, koláž Vosveteit.sk

Väčšina z nás sa nikdy nestala obeťou krádeže smartfónu, no v živote sa oplatí byť pripravený aj na tie horšie scenáre a v tomto článku si ukážeme ako na to.  

Možno sa ti nikdy nestane, že by ti mobil odcudzil šikovný vreckár, no ak sa tak raz stane, šance že ho získaš späť sú veľmi nízke. Funkcie, ktoré ti pomôžu ochrániť tvoje súkromie alebo citlivé informácie, sa dajú zapnúť rýchlo a pomôžu ti zabrániť ďalším škodám v prípade krádeže alebo straty.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako si pripraviť smartfón pre prípad krádeže?

Zamkni smartfón PIN kódom 

Moderné zariadenia sa dnes dajú chrániť nielen PIN kódom alebo vzorom, no aj tvárou alebo odtlačkom prsta. Vždy by si mal mať aktivovaný najmenej bezpečnostný vzor alebo PIN kód. Čo tým dosiahneš je to, že keď ti šikovný zlodej vytiahne smartfón z vrecka, nezíska k nemu okamžitý prístup. Väčšina zlodejov nemá skúsenosti s prelamovaním zabezpečenia smartfónu, preto je dosť veľká šanca, že sa nedostane k tvojim osobným fotkám alebo súborom či účtom.  

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Zapni nájdi moje zariadenie 

Nájdi moje zariadenie je Android sieť, vďaka ktorej môžeš vidieť polohu svojho smartfónu. To ti pomôže nielen v prípade, že svoje zariadenie stratíš, ale aj ak ti ho náhodou ukradnú. Väčšina zariadení sa ukáže na mape len keď je pripojená na internet, no najnovšie zariadenia ponúkajú aj offline funkcie.  

Nájdi moje zariadenie ale nie je len lokalizačnou službou. Cez počítač môžeš zariadenie prepojené s tvojim Google účtom na diaľku uzamknúť, či v najhoršom prípade vrátiť zariadenie do továrenských nastavení. Hoci takýto tvrdý reset ti smartfón nepomôže získať späť, aspoň zabrániš útočníkovi, aby dostal prístup do tvojich účtov alebo k citlivým pracovným súborom.  

Funkciu nájdi moje zariadenie môžeš spustiť na počítači cez prehliadač, alebo ju môžeš mať nainštalovanú v druhom smartfóne, či tablete. Ušetríš tak čas, ktorý by si v opačnom prípade musel minúť na registráciu a nastavovanie zariadení. Ak žiješ v jednej domácnosti s partnerom, môžete si navzájom prihlásiť tieto funkcie vo svojich smartfónoch. Ak by jednému z vás mobil ukradli, jednoducho a rýchlo ho vieš nájsť.  

Google vylepší funkciu Nájdi moje zariadenie
Zdroj: Wikimedia (Google), Unsplash (Henning Witzel, Julius Drost), Úprava: Vosveteit.sk

Zámok proti krádeži 

Spoločnosť Google len nedávno do Androidu pridala funkciu Zámok proti krádeži, ktorý robí presne to, čo by si od názvu očakával. V drvivej väčšine prípadov krádež prebieha tak, že k tebe prídu zlodeji na mopede, vytrhnú ti smartfón z ruky a vypália preč. Druhý častý scenár vyzerá podobne, no po vytrhnutí začne zlodej utekať po vlastných. Tak, či onak, smartfón dokáže vďaka akcelerometru rozpoznať moment, keď s ním zlodej trhne a začne utekať rýchlo preč. V ten moment sa automaticky uzamkne a nedovolí zlodejovi, aby zneužil chvíľu, kým je smartfón ešte odomknutý.  Ak by si potreboval vidieť návod, ako zapnúť tento zámok, tu sme ti ho priniesli.

Kradez telefonu vytrhnutie
Zdroj: AndreyPopov / depositphotos.com

Zámok offline 

Táto funkcia zabraňuje zlodejovi, aby odpojil ukradnutý smartfón od internetu, napríklad aktiváciou režimu lietadlo alebo vypnutím Wi-Fi/Mobilných dát. Vďaka tomu môžeš použiť funkciu Nájdi moje zariadenie na nájdenie alebo resetovanie smartfónu.  

Zamkni si aplikácie

Tento scenár je nepravdepodobný, no ak by zlodej či nálezca telefónu nejako prelomil jeho zabezpečenie, tak si môžeš na citlivých aplikáciách zapnúť zámok, aby si do nich nedostal. Rovnako si ich môžeš skryť aj do tajného priečinku.

Nenechávaj smartfón bez dozoru 

Určite ti to nemusíme pripomínať, no najlepšou ochranou je prevencia, a to platí nielen pri smartfónoch. Hovorí sa, že príležitosť robí zlodeja a najčastejšie ku krádežiam dochádza práve vtedy, keď si necháš smartfón voľne položený bez dozoru na stole v reštaurácií alebo podniku. Preto vždy, keď si na verejnom mieste, maj smartfón stále pod dohľadom a hlavne na dosah. Zabrániš napríklad aj tomu, aby ti mobil uchmatol zlodej priamo zo stola a utiekol, kým si stihneš pozbierať všetky svoje veci.  

Na záver nám dovoľ, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme ti priniesli tip na aplikáciu, ktorá umožňuje robiť snímky cez selfie kameru, keď sa niekto pokúsi odomknúť tvoj mobil. Následne ti ich pošle na cloud.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre