Ako prebieha Alzheimerova choroba? Vedci identifikovali zmeny, ktoré sa dejú v postihnutom mozgu

Rozsiahly výskum analyzoval takmer 800 mozgov a vedci dospeli k pozoruhodným zisteniam.

Vedci odhalili zmeny v mozgu, prebiehajúce počas alzheimerovej choroby
Zdroj: YouTube (Fondation Vaincre Alzheimer), alzheimers-brace.org, Úprava: Vosveteit.sk

Alzheimerova choroba je jedno z najštudovanejších neurodegeneratívnych ochorení, no aj napriek tomu ostávajú niektoré jej časti záhadou. Doktori majú napríklad problém pochopiť molekulárne zmeny v astrocytoch, type mozgových buniek a ich zmien na reaktívne astrocyty.

Táto morfologická zmena je veľmi výrazná a ovplyvňuje to, ako mozog reaguje na stresujúce situácie, vysvetľuje portál UAB. Vedci ale nepoznajú presný dôvod toho, prečo neuróny v postihnutom mozgu nedokážu medzi sebou komunikovať, alebo komunikovať s astrocytmi. Nová štúdia sa pokúša do tejto záhady priniesť kúsok viac svetla. Výskumníci analyzovali dáta z takmer 800 mozgov, ktoré boli zozbierané po smrti orgánu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne porovnávali rozdiely v komunikácii medzi neurónmi a astrocytmi v zdravom mozgu a v mozgu, postihnutom Alzheimerovou chorobou. Vedci študovali sadu RNA molekúl, ktorá im umožnila nahliadnuť na to, ktoré gény sú ticho a ktoré naopak komunikujú viac, než by mali. štúdie poukazujú na to, že v prípadoch Alzheimerovej choroby sa objavuje vysoká genetická rovnorodosť.

Presnejšia diagnóza Alzheimerovej choroby

Prekvapí možno to, že viac ako polovica kontrolnej vzorky (pozn. redakcie: zdravé vzorky mozgu) vykazovali molekulárny profil Alzheimerovho ochorenia. To sa prejavuje zníženou komunikáciou synaptických génov kvôli poškodeniu a zániku neurónov.

„Otvára sa možnosť, že ľudia z kontrolnej vzorky trpeli alzheimerom, hoci vo veľmi skorom štádiu. To znamená, že zatiaľ nemali žiadne symptómy. To potvrdzuje, že klinickú diagnózu by malo sprevádzať aj vyšetrenie, zameriavajúce sa na molekulárne procesy. Na základe toho by sme vedeli presnejšie určiť v akom štádiu ochorenia sa pacient nachádza,“ vysvetľuje Lydia Giménez-Llort, autorka výskumu.

Ďalej sa ukázalo že s postupom ochorenia astrocyty zabraňujú správnej funkcii mitochondrie tým, že znížia schopnosť určitých génov komunikovať. Tento proces je podľa vedcov odpoveďou astrocytov na proteín amyloid, ktorý je pre ne toxický a táto reakcia môže za obmedzenie komunikácie medzi astrocytmi a neurónmi.

Autori štúdie veria, že odpoveď astrocytov na toxické prostredie je jednou z hlavných príčin zhoršenia Alzheimerovej choroby. Ak by sa im podarilo tento proces zastaviť, možno by dokázali zabrániť prechodu Alzheimera do ďalších štádií.

Štúdia je najdetailnejšou analýzou správania astrocytov v prípade Alzheimerovej choroby. Kvôli obrovskému množstvu vzoriek, ktoré tím analyzoval, by mohla mať veľký prínos aj pre budúce práce. Vedci na záver štúdie zdôrazňujú potrebu molekulárnych testov pri identifikovaní ochorenia. Na ich základe sa získa presnejší obraz o tom, v akom štádiu sa ochorenie nachádza.

Tento výskum by zároveň mohol byť základom pre vývoj účinných liečebných metód pre Alzheimerove ochorenie. Ak tím identifikuje zmeny, ktoré sa v ľudskom mozgu počas ochorenia dejú, môžu nájsť efektívnu metódu, ako im zabrániť. To môže na začiatok potlačiť priebeh ochorenia, no v budúcnosti by mohli nájsť cestu, ako Alzheimerove ochorenie liečiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre