Ako platiť online, aby ste neprišli o peniaze? NBÚ radí, ako sa vyhnúť tomu, aby ste sa stali obeťou podvodu
NBÚ radí, ako bezpečne platiť na internete.
Internet dnes nepoužívame len za účelom, aby sme pristupovali k online obsahu, ale aby sme aj nakupovali tovary a služby. Ide o jednoduchý spôsob, ako porovnať ceny medzi viacerými obchodmi a kúpiť tovar tam, kde je najlacnejší. Niekedy sa nám to ale môže vypomstiť. Nie každý obchodník má tie najčestnejšie úmysly. Ak natrafíte na podvodníka, tak v tom „lepšom“ prípade vám príde iný tovar, napríklad horšej kvality, ako ste si kúpili. V tom horšom vám nepríde nič alebo vám útočník rovno vybieli bankový účet. Preto je dôležité vedieť, ako sa chrániť. Poďme sa pozrieť na niekoľko tipov, ktoré radí Národný bezpečnostný úrad, aby sme dodržovali.
Ako platiť bezpečne na internete?
V minulosti NBÚ ukázalo, ako môžeme rozpoznať podvodný e-shop. Povedzme, že sme našli online obchod, ktorý sa zdá byť v poriadku a rozhodneme sa v ňom nakúpiť. Stále by sme mali byť obozretní, tie najsofistikovanejšie online podvody totiž nemusíme na prvý pohľad rozpoznať. Ako prízvukuje úrad, tak podvodníkom vyhovuje, že v obchodoch platíme online a častejšie. Obzvlášť počas sviatkov.
Plaťte len cez overené platformy a na overených stránkach
Úrad v prvom rade volá potom, aby sme dávali prednosť spoľahlivým a overeným platobným metódam a portálom. Dobrým príkladom je, keď platíte v neznámom obchode, a ten vás vyzýva na platbu cez ich web, a nepresmeruje vás na externú platobnú bránu, ktorú poznáte, aby ste zvážili nákup v e-shope. Prípadne zvoľte platbu na dobierku.
„Využívajte spoľahlivé platobné platformy: Pri online nákupoch dávajte prednosť overeným a známym platobným metódam a portálom.“
Používajte jednorazové platobné karty
Ak ste sa rozhodli predsa len zaplatiť online, tak by ste nemali predajcovi dávať vaše skutočné údaje z bankovej karty. Možno sa pýtate, ako to docieliť. Je to jednoduché. Väčšina mobilných aplikácií bánk ponúka možnosť vytvorenia virtuálnej bankovej karty. Táto karta je platná len niekoľko minút od jej vytvorenia a tiež sú na nej nastavené zároveň maximálne limity, koľko peňazí možno cez ňu strhnúť z vášho účtu.
Neprehliadni
„Pre platby na weboch, ktoré nemáte overené, si cez internet banking vytvorte jednorazovú platobnú kartu. Takáto karta funguje iba raz, takže únik jej údajov nepredstavuje riziko pre vaše financie.“, radí úrad.
Inými slovami, ak by sa útočník dostal k údajom z karty, tak mu budú neskôr zbytočné.
Aktivujte si potvrdenie platieb
Úrad rovnako vyzýva ľudí, aby si aktivovali funkciu overenia platieb v mobilnej aplikácii. Táto funkcia funguje tak, že ako zadáte údaje z karty, aby ste zrealizovali platbu, tak vám príde na mobil upozornenie, aby ste autorizovali platbu. Pri autorizácii platby uvidíte, koľko peňazí posielajte a aj komu. Ako takéto upozornenie vyzerá, sa môžete pozrieť nižšie na snímke. Následne, ak kliknete na autorizáciu, tak vás upozornenie presmeruje do rozhrania aplikácie banky, kde je potrebné potvrdiť alebo odmietnuť platbu.
„Aktivujte si overovanie každej jednej platby vo Vašej banke. Táto funkcia sa môže volať 3-D Secure.“
Dodržujete aj ďalšie základy online bezpečnosti
NBÚ ďalej hovorí, že by sme si mali dávať pozor na URL odkazy, ktoré nás premenovávajú na rôzne webové stránky, aby sme sa nestali obeťou Phishingu. Kontrolujte vždy vierohodnosť webu, či skutočne ide o stránku obchodníka alebo nie. Ďalej radí, aby sme monitorovali transakcie na účte, či sa tam neobjavilo niečo zvláštne. Zároveň vyzýva, aby sme nepodceňovali prihlasovacie údaje a heslá, aby boli dostatočne silné a taktiež, aby sme nepoužívalo jedno heslo v rôznych službách súčasne.
Komentáre