Ako odborníci vyberajú ideálne miesto pre prvú mesačnú základňu?

Program americkej NASA, Artemis, chce natrvalo osídliť náš Mesiac

pristatie amstronga na Mesiaci 50 vyrocie
Zdroj: YouTube (NVIDIA)

Ak všetko pôjde tak ako má, v roku 2024 by sme mohli byť svedkami ďalšieho pristátia na Mesiaci. To bude pod palcom americkej NASA a jej programu Artemis, píše portál Phys.

Artemis má nie len vrátiť ľudí na povrch Mesiaca, ale postarať sa o to, aby tam mohli aj ostať. Dlhodobým cieľom tohto programu je totiž konštrukcia prvej mesačnej základne, ktorá by bola akýmsi odrazovým mostíkom na Mars. Problém sa však ukrýva v tom, že agentúra musí vybrať dokonalé miesto pre prvú základňu. Astronauti totiž musia mať prístup k vode, elektrine a vyvýšeným miestam.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mesiac
Zdroj: youtube.com (Seeker)

Americkej vesmírnej agentúre pomáhajú s výberom ideálnej lokácie aj vedci, či inžinieri. Podľa nich sa ideálne miesto vyznačuje dvoma špecifickými znakmi: Miesto musí byť ožarované takmer nepretržitým slnečným svetlom, ktoré by dodávalo základni energiu a zároveň musí poskytnúť prístup k oblastiam, kde sa slnko nikdy nedostane. Tieto miesta totiž ukrývajú ľad.

Ideálne miesto

Astronauti by v rámci programu Artemis mali pristáť v blízkosti južného pólu. Podľa vedcov má tento región veľa dobre osvetlených miest a nachádzajú sa tu aj krátery, do ktorých Slnko nikdy nesvieti. Keďže ide o južný pól, slnečné svetlo naň dopadá pod veľmi nízkym uhlom, čo znamená, že vo veľa prípadoch svetlo dosvieti len na okraje hlbokých kráterov.

„Jeden nápad je, že by sme založili základňu v trvalo osvetlenej oblasti a následne by sme poslali astronautov do týchto tmavých kráterov, ktoré sú extrémne chladné. Teplota môže v tmavých kráteroch klesnúť až na -235 °C,“ vyjadril sa planetárny vedec Daniel P. Moriarty.

Prvotné plány naznačujú, že by raketa mohla pristáť na kraji kráteru. Vedci sa pokúsia nájsť najrovnejší terén, aby nemuseli riskovať prevrátenie rakety. V ideálnom prípade by mala byť pristávacia plocha oddelená od ostatných častí základne. Zároveň by mala byť v inej výške, aby zabránila „spŕške“ trosiek smerom k základni. Vedci zároveň dodávajú, že základňa by mala byť otočená smerom k Zemi, aby mohli astronauti ľahšie komunikovať s riadiacim strediskom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre