NávodySpravodajstvoWindows

Ako na počítači obmedziť aplikáciám prístup ku kamere a mikrofónu? Ochráňte si súkromie za pár sekúnd

Windows vám umožňuje vybrať si aplikácie, ktoré budú mať prístup k vašej kamere, alebo mikrofónu. Ako na to?

Kamera a mikrofón dnes prichádzajú s takmer každým zariadením. Vďaka nim môžeme fotiť, nahrávať zvuk, volať s rodinnou a priateľmi, alebo viesť pracovné videokonferencie z pohodlia domova.

Mnohí sa však obávajú, že ich kamera môže byť zneužitá a nahrávať aj to, čo by zachytávať nemala. Práve preto prichádzajú zariadenia so svetielkom, ktoré sa rozsvieti vždy, ak notebook používa kameru. Aj tie zariadenia, ktoré kontrolku nemajú vás upozornia notifikáciou. Ak vaše zariadenie používa mikrofón, operačný systém Windows vás na to upozorní ikonou na spodnej lište.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme že je pochopiteľné, ak aj napriek týmto bezpečnostným prvkom zariadeniu neveríte. Ak patríte medzi ľudí, ktorí možnosti webkamery nevyužívajú, môžete si ju jednoducho prelepiť páskou. Windows ale ponúka aj možnosť kameru a mikrofón vypnúť, obmedziť aplikáciám prístup, alebo skontrolovať ktoré ich  v poslednej dobe využívali.

Dostať sa k týmto nastaveniam je mimoriadne jednoduché a stačí vám na to pár klikov. Poďme sa teda pozrieť, ako na to.

Nastavenia kamery

Otvorte si ponuku štart a prejdite do nastavení. Objaví sa vám niekoľko rôznych tlačidiel, no v tomto prípade nás zaujíma ponuka súkromie.

Ako vypnúť aplikáciám prístup ku kamere a mikrofónu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Po otvorení sa vám objavia všeobecné nastavenia, no na ľavej lište uvidíte možnosť nastavení kamery. Kliknutie vás zavedie na okno, kde si môžete kameru vypnúť úplne, alebo vybrať špecifické aplikácie, ktoré ku nej majú prístup.

Ako vypnúť aplikáciám prístup ku kamere a mikrofónu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak máte novší notebook, môžu sa vám objaviť až tri rôzne typy kamier – farebná, infračervená a hĺbková.

Farebná kamera je typická „webka“ ktorá vás sníma počas videohovoru. Infračervená zachytáva čiernobiely obraz na základe intenzity vyžiareného tepla a hĺbková pomáha zariadeniu rozpoznať, či ho práve používate, alebo nie. Aplikáciám môžete povoliť, alebo obmedziť prístup ku každej z vymenovaných typov kamery.

Jednotlivo môžete obmedziť prístup ku kamere len aplikáciám z obchodu Microsoft Store. Čo sa týka nainštalovaných aplikácií, tam máte možnosť vypnúť používanie kamery len pre všetky aplikácie naraz.

Nastavenia mikrofónu

Opäť sa dostaneme do nastavení súkromia, ako v prípade kamery, tentokrát si však z ľavej lišty vyberieme možnosť mikrofón.

Ako vypnúť aplikáciám prístup ku kamere a mikrofónu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Objaví sa identické okno, v ktorom si opäť môžete vybrať či chcete povoliť prístup k mikrofónu, ako aj ktoré aplikácie z Microsoft Store môžu možnosti mikrofónu využívať. Opäť platí, že vami nainštalované aplikácie sa dajú vypnúť len hromadne.

Ak sa obávate o svoje súkromie, odporúčame vypnúť prístup ku kamere všetkým aplikáciám. Odporúčame to len v prípade, ak kameru a mikrofón nevyužívate vôbec. Úplným obmedzením prístupu sa totiž pripravujete o schopnosť niekomu zavolať. Na druhú stranu si viete nastavenia prístupu rýchlo zmeniť.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close