Ako môžete zlepšiť zvuk z Bluetooth slúchadiel? Tieto nastavenia vo vašom smartfóne neprehliadnite!

Bluetooth slúchadlá na to, aby riadne fungovali, využívajú kodeky. Zmena týchto nastavení môže prispieť k lepšej kvalite zvuku. Pozrite sa, ako na to.

Bluetooh sluchadla a zmena kodeku
Zdroj: Vosveteit.sk, pngwing

Technológia Bluetooth tu je s nami už nejaký ten čas, no za tie roky sa neuveriteľne zlepšila. Zariadenia, ktoré využívajú túto technológiu, používame deň čo deň a veľmi rýchlo sme si na to zvykli. Veď predsa komu by sa nepáčil bezkáblový život, keď rozdiely medzi ním a káblom sú minimálne. A určite je potrebné spomenúť taktiež jednoduchosť pripojenia.

Jedným z príkladov môžu byť Bluetooth slúchadlá. S nimi je cesta v autobuse oveľa viac pohodlnejšia a jednoduchšia. Takéto bezdrôtové slúchadlá fungujú okrem iného aj na základe Bluetooth kodeku. Tento kodek určuje kvalitu prehrávania zvuku. Týchto kodekov je ale viac, niektoré z nich prehrávajú zvuk lepšie, ako iné. Preto si dnes ukážeme, ako si taký kodek nastaviť a tým pádom zlepšiť kvalitu zvuku. Na návod upozornil web mundoxiaomi.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo je vlastne Bluetooth kodek

Kodek slúži na kódovanie a dekódovanie dátové toku, čiže v našom prípade zvuku. Zvuk sa v zariadení, čiže v smartfóne zakóduje a následne zašle do slúchadiel, kde sa dekóduje. Existujú rôzne kodeky, no slúchadlá nepodporujú všetky. Preto ak si budete chcieť zmeniť kodek, určite nájdite informačný leták k vaším bezdrôtovým slúchadlám.

K takým základným kodekom môžeme zaradiť napríklad SBC. Rýchlosti prenosu pomocou tohto kodeku sú v rozmedzí od 240 kbps do 328 kbps, pričom vzorkovacia frekvencia je na úrovni 44,1 kHz. Medzi kvalitnejšie kodeky vieme zaradiť napríklad LDAC, kde prenosová rýchlosť vie dosiahnuť až 990 kbps a vzorkovacia frekvencia je na úrovni 96 kHz.

Ako na zmenu kodeku?

Zmena kodeku je jedným z pokročilejších nastavení a preto je potrebné mať vývojárske práva. Tie povolíte otvorením Nastavení a následným otvorením sekcie O telefóne.

Ako zapnut vývojarske menu_1
Zdroj: Vosveteit

Následne iba viackrát kliknite na verziu Androidu alebo na verziu nadstavby až kým vám systém nenapíše, že ste vývojár.

Ako zapnut vývojarske menu_2
Zdroj: Vosveteit

Potom prejdite do sekcie Ďalšie nastavenia.

xiaomi ďalšie nastavenia
Zdroj: vosveteit.sk

Trochu nižšie sa nachádza možnosť Možnosti pre vývojárov.

xiaomi možnosti pre vývojárov
Zdroj: vosveteit.sk

Následne vo vývojárskych nastaveniach nájdite možnosť Bluetooth audio kodek.

xiaomi bluetooth audio kodek
Zdroj: vosveteit.sk

Kliknutím na danú možnosť sa otvorí zoznam kodekov. Vyskúšajte rôzne kodeky podľa toho, aké kodeky podporujú vaše Bluetooth slúchadlá či reproduktor. Netreba mať strach, pri výbere zlého kodeku systém automatický zmení kodek na predvolený.

zoznam kodekov
Zdroj: vosveteit.sk

Veríme, že sme vám týmto návodom pomohli a taktiež zlepšili počúvanie a prehrávanie zvuku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre