Ako môžete zistiť, že vás niekto cez váš Android smartfón špehuje? Toto sú najčastejšie znaky, kedy by ste mali zbystriť
Android smartfóny sú mimoriadne populárne. Hacker vie také zariadenia napadnúť oveľa ľahšie ako to s iOS. Zistite, či vás niekto nešpehuje!
Dnešné mobilné zariadenia sú schopné mnohého. Často príde na debatu, či je lepší Android alebo iOS. Každý operačný systém má svoje výhody, no keď príde na bezpečnosť, tak vyhráva iOS.
Otvorenosť a väčšia prispôsobivosť systému Android je síce fajn, no to otvára dvere rôznym hackerom, pre ktorých je jednoduchšie sa dostať do prostredia tohto systému. Digitálna bezpečnosť sa ale netýka len smartfónov. V dnešnej technologickej dobe sa s hrozbou kybernetických útokov stretávame na každom kroku. Na tému upozornil web androidauthority.com.
Ako zistiť, či vás niekto nešpehuje
Predsa sa ale dnes zameriame len na Android zariadenia. Tieto zariadenia sú dostupné v rôznych cenových kategóriách. To z nich robí jedny z najrozšírenejších zariadení na svete. A preto je aj riziko hackerského útoky vysoké. Ako ale spozorovať, že vaše zariadenie je napadnuté a niekto zbiera vaše osobné údaje?
Znížená výkonnosť zariadenia
Zariadenie sa časom opotrebováva, no ak pozorujete až dramatické zníženie výkonnosti, tak zbystrite pozornosť. Väčšina škodlivých aplikácií, ktoré môžu bežať na pozadí, využívajú zdroje zariadenia. To má za dôsledok spomalenie všetkých ostatných úkonov.
Kratšia výdrž na jedno nabitie
Aj batéria je len komponent a má svoju životnosť. Tá sa rokmi používania logicky znižuje. Je ale vaše zariadenie len pár mesiacov staré a na jedno nabitie vydrží oveľa menej? V takom prípade by ste mali vykonať isté kroky. Prvým z nich je určite skontrolovanie spotreby batérie rôznymi aplikáciami.
Neprehliadni
V nastaveniach preto prejdite do sekcie Batéria a skontrolujte jednotlivé aplikácie a ich podiel na spotrebe energie. Ak v zozname zbadáte aplikáciu, ktorú nepoznáte, určite si ju preverte a vymažte. Mnohokrát sa škodlivá aplikácia skrýva za systémovú a nie je možné ju okamžite vymazať. V takom prípade použite služby antivírusu. Rovnako neprehliadajte ani to, ak máte batériu telefónu teplejšiu, ako je normálne. Zariadenie by v kľudovom stave malo mať okolo 30 Celzia stupňov, alebo menej. Ak je teplejšou, tak to môže indikovať, že na pozadí zariadenia vám bežia rôzne úkony, alebo aplikácie.
Skontrolujte spotrebu dát
Ak o vás útočník chce vedieť informácie, bude ich od vás získavať neustále. A na to sú potrebné dáta. Preto si podobne, ako pri spotrebe batérie, skontrolujte v nastaveniach spotrebu dát jednotlivých aplikácií. V prípade nájdenia neznámej aplikácie postupujte podobne a danú aplikáciu odstráňte.
Zvláštne správanie zariadenia
Do tejto kategórie spadajú rôzne situácie. Zahrievanie smartfónu ak je len položený na stole. Alebo náhodné reštartovanie zariadenia či prijímanie zvláštnych správ. Zoznam je nekonečný. Preto určite sledujte správanie svojho zariadenia a ak máte podozrenie, že je nezvyčajné, určite podniknite kroky na zistenie škodcu v telefóne. Rovnako nepodceňujte ani to, ak sa vám v telefóne začali náhodne zobrazovať reklamy, kde to nedáva zmysel. Napríklad pri preklikávaní sa medzi oknami, pri spúšťaní aplikácií a podobne.
Ako predísť napadnutiu zariadenia?
Možno máte nové zariadenia alebo zatiaľ nemáte pocit, že ho niekto napadol. To je v poriadku, no treba myslieť aj na prevenciu. V prvom rade určite neodporúčame sťahovanie aplikácií z neoficiálnych zdrojov. V prípade Androidu ide o zdroje iné, než Obchod Play.
Ďalším krokom v prevencii je určite priebežné sledovanie stavu vášho zariadenia. Ide najmä o dôvody uvedené vyššie, no v praxi ich môže byť oveľa viac. S tým je určite spojené aj zabezpečenie vášho smartfónu. Nenechávajte váš smartfón bez dozoru. Určite taktiež odporúčame zabezpečenie heslom, prípadne odtlačkom prstu.
Ako sa zbaviť škodlivej aplikácie?
Ak predsa len máte podozrenie, že vo vašom smartfóne sa nachádza škodlivá aplikácia, alebo že bolo vaše zariadenie napadnuté, tak určite použite niektorú z týchto rád. Prvá bola už spomenutá vyššie. V prípade, že zbadáte podozrivú aplikáciu, ktorú nepoznáte, určite si ju preverte a následne, ak je to možné, vymažte ju.
Hackeri sú ale vynaliezaví a vedia tieto škodlivé aplikácie zabezpečiť proti vymazaniu. V takom prípade odporúčame nainštalovanie antivírusu. Osobne sa nám veľmi osvedčil program Malwarebytes, ktorý je dostupný na mnohé zariadenia, ale výber antivírusového programu necháme na vás.
Komentáre