NávodySpravodajstvo

Ako môžete v Chrome zmeniť DNS server? Toto nastavenie, ktoré by ste mali poznať, je dobre skryté!

V prehliadači Chrome je dostupné nastavenie, prostredníctvom ktorého môžete zmeniť DNS server. Je však dobre schované. Kde ho nájdete?

DNS je pojem, o ktorom ste už pravdepodobne počuli. Je však možné, že neviete čo to je. Ide o skratku „Domain Name System“. Ide o systém, ktorý používate denne, hoci to pravdepodobne ani netušíte. Používate ho keď sa pripájate k internetovým stránkam, e-mailom, keď sledujete videá na internete a podobne.

Čo robí DNS?

DNS môžeme charakterizovať ako akýsi adresár mien, ktoré sa zhodujú s číslami. Každá internetová stránka má svoju IP adresu, ku ktorej sa pripájate. DNS robí to, že názvy stránok, ktoré ťukáme do adresného riadku, tak ich prekladá do sledu čísiel, prostredníctvom ktorých sa pripojíme k stránke.

Pre lepšiu ilustráciu zadajte do adresného riadku vášho prehliadača adresu „81.2.247.15“. Potom sa pripojíte k našej webovej stránky. V praxi by bolo však veľmi nepraktické, aby ste si pamätali IP adresy všetkých stránok, a preto DNS server prepisuje IP adresy do textovej podoby a opačne.

Ako v Chrome môžete zmeniť DNS server?

Chrome v minulosti dostal do vienka nastavenia, prostredníctvom ktorých môžete zmeniť DNS server. Je oveľa jednoduchšie zmeniť tieto nastavenia, ako sa hrať s nastaveniami DNS vo vašom počítači. Ide však o funkciu, o ktorej sa hovorí pomerne málo.

V prehliadači Chrome je predvolené nastavené DNS od poskytovateľa vášho internetu. Nastavenia DNS, ktoré nájdeme v prehliadači Chrome, umožňujú zmeniť poskytovatelia týchto služieb prostredníctvom pár kliknutí. Ako však na to? Poďme sa na to nižšie spolu pozrieť.

Otvorte si váš internetový prehliadač Chrome a následne kliknite na tri zvislé bodky v pravom hornom rohu. Následne z ponuky vyberte možnosť Ochrana súkromia a zabezpečenie.

V ďalšom kroku zrolujte ponuku nižšie k možnosti Použiť zabezpečené DNS. Potom, ako otvoríte túto ponuku, tak kliknite na možnosť Vybrať iného poskytovateľa. Následne z ponuky môžete vybrať jedného z ponúkaných poskytovateľov DNS služieb. My vám odporúčame vybrať si Google (Public DNS), prípadne Cloudflare DNS. Vo všeobecnosti sa tieto dve DNS služby pokladajú za najkvalitnejšie.

Mimochodom, postup vyššie je podobným aj v prípade počítačovej verzie prehliadača. V tomto prípade sa dostanete k nastaveniam DNS servera prostredníctvom cesty: Tri bodky v pravom hornom rohu prehliadača – Ochrana súkromia a zabezpečenie – Bezpečnosť – Rozšírené – Používať zabezpečené DNS.

Pevne veríme, že tip na funkciu vás potešil. Mimochodom, zmena DNS servera vám môže pomôcť k rýchlejšiemu načítaniu webových stránok. Dôvodom je, že pomocou kvalitnej DNS služby môžete nadviazať komunikáciu s internetovou stránkou rýchlejšie.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close