Návody

Ako môžete posielať miznúce e-mailové správy cez Gmail? Túto funkciu pravdepodobne nepoznáte!

Dôverný režim v prostredí Gmailu poskytuje možnosť na zaslanie správy, ktorá sa po čase sama vymaže. Doslova ako z filmu.

Dôvody na zaslanie e-mailu môžu byť rôzne. Niektoré veci sú ale skutočne privátne a určené pre danú osobu. No tým, že správa po prečítaní ostáva v schránke, nastáva jej náchylnosť k tomu, že si správu prečíta niekto iný.

Samodeštruktívny e-mail

V prípade aplikácií, ako sú WhatsApp, Messenger a ďalšie, existuje funkcia, prostredníctvom ktorej môžeme nastaviť čas, kedy sa má správa automaticky odstrániť. Otázkou je, disponuje touto funkciou aj Gmail?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prostredie Gmailu má v sebe rôzne vychytávky a triky, ktoré nám uľahčujú každodennú prácu s e-mailmi. No funkcia, ktorú si predstavíme dnes, vás trochu prenesie do akčného filmu. Ide totiž o funkcionalitu, ktorá po istom časovom úseku automaticky vymaže správu. Jej obsah tým pádom neuvidia žiadne nepovolané osoby.

Takýto typ správ, respektíve ich nastavenie sa v prostredí Gmailu nazýva ako Dôverný režim. Túto funkcionalitu si viete zapnúť nielen na desktopovej verzii Gmailu, ale taktiež aj v mobilnej aplikácii. Jednotlivý postup, ako zapnúť Dôverný režim si ukážeme na oboch zariadeniach.

Dôverný režim na počítači

Prvý krok je úplne rovnaký, ako pri písaní klasického e-mailu. V ľavom hornom rohu kliknete na tlačidlo Napísať, čo vám otvorí okno pre novú správu. Následne ale myšou prejdite do spodného menu, ktoré sa nachádza v novootvorenom okne a nájdite logo zámku s ikonou hodín (Dôverný režim).

dôverný režim pc 1
Zdroj: vosveteit.sk

Kliknutím na danú ikonu sa vám otvorí okno, kde si viete nastaviť časový úsek, po ktorého uplynutí sa správa vymaže a druhá strana k nej už nebude mať prístup. Pre overenie identity viete taktiež zaškrtnúť možnosť zaslania overovacej SMS. Druhá strana bude pri otváraní e-mailu musieť vykonať dvojfázové overenie, podobne ako pri prihlasovaní sa do účtu z nového zariadenia. Tak si budete istý, že správu otvorí iba daná osoba. Na konci už iba nezabudnite kliknúť na tlačidlo Uložiť.

dôverný režim pc 2
Zdroj: vosveteit.sk

Potom už iba klasicky vyplňte telo správy, predmet a odosielateľa. V dolnej časti okna uvidíte upozornenie o tom, že ide o správu poslanú cez dôverný režim a taktiež uvidíte dátum, kedy správe vyprší platnosť.

Dôverný režim v mobilnej aplikácii

Podobne ako na počítači, aj v mobilnej aplikácii otvorte okno novej správy. Následne v pravom hornom rohu kliknite na tri bodky a vyberte možnosť Dôverný režim.

dôverný režim mobil 1
Zdroj: vosveteit.sk

Nastavenie dôverného režimu je úplne rovnaké, ako na počítači, preto vyplňte nastavenia a na konci kliknite na tlačidlo Uložiť. Potom už iba pokračujte v písaní e-mailu.

dôverný režim mobil 2
Zdroj: vosveteit.sk

Čo ak prijímateľ nepoužíva Gmail?

Aj k takejto situácii vie dôjsť. Prijímajúca strana s tým bude mať trochu viac práce, no nejde o nič zložité. Prijímateľ totiž dostane klasický e-mail, no priamo neuvidí jeho obsah. Namiesto toho je v tele správy link, ktorý ho presmeruje na Google servery. Následne prebehne overenie totožnosti zaslaním overovacieho kódu na adresu prijímateľa. Po zadaní kódu si vie prijímateľ prečítať správu.

Veríme, že vám dnešný návod pomôže najmä pri posielaní príliš dôverných správ.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close