Návody

Ako môžete nastaviť zálohovanie fotografií zo smartfónu na Google Disk, či OneDrive? Túto funkciu určite neprehliadajte!

Využitím synchronizácie vašich fotiek viete predísť rôznym situáciám, počas ktorých by ste vedeli prísť o svoje vzácne spomienky.

Množstvo dát, ktoré denne pribudne v pamäti nášho smartfónu je neporovnateľne väčšie, než tomu bolo v minulosti. Smartfóny vedia plnohodnotne nahradiť počítače a preto pomocou nich vykonávame čoraz viac práce. Neuveriteľne sa zlepšila kvalita senzorov fotoaparátu a aj to je dôvod k tomu, že fotíme omnoho viac.

Aj preto ak dôjde k poruche nášho mobilného zariadenia, tak sa cítime stratení a bojíme sa o naše dáta. Jeden nešťastný pád a vieme prísť o roky spomienok. A to aj z toho dôvodu, že väčšina z nás podceňuje zálohovanie údajov. Existuje totiž mylná predstava o tom, že také zálohovanie spomaľuje chod zariadenia. To je ale pravda iba vtedy, ak zálohujeme množstvo súborov naraz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Synchronizácia fotiek

O pravidelné zálohovanie fotiek sa pritom ani nemusíte starať. Presne na to totiž existuje synchronizácia. Jej úlohou je okamžité zálohovanie fotiek, ktoré odfotíte. Takéto pravidelné zálohovanie nijako drasticky neovplyvní výkon zariadenia, no vy budete mať svoje fotky pekne zálohované a budete sa k ním vedieť dostať z akéhokoľvek zariadenia. O spotrebu svojich mobilných dát na synchronizáciu sa nemusíte báť. Tá automaticky prebieha iba počas pripojenia na Wi-Fi sieť (ak si to nenastavíte inak).

Zálohovanie na Google Disk

Každý jeden Google účet dostáva pri registrácii do vienka 15 GB úložného priestoru zadarmo. Do tohto priestoru sa započítavajú aj e-mailové správy, no tie zväčša nezaberú veľa miesta. Preto neexistuje dôvod na to, aby ste túto službu, ktorá je zadarmo nevyužili. K svojich (nielen) fotkám viete následne pristúpiť cez aplikáciu Google Disk.

No na synchronizáciu fotiek budete potrebovať aplikáciu Google Fotky. Táto aplikácie je mimoriadne užitočná, pretože vie okrem spomenutej synchronizácie plnohodnotne nahradiť klasickú aplikáciu Galéria, ktorú máte predinštalovanú vo svojom smartfóne. Ak si chcete svoje fotky zálohovať na Google úložisku, tak si stiahnite aplikáciu Google Fotky.

Fotky Google
Fotky Google
Developer: Google LLC
Price: Free

V nej následne kliknite na profilovú fotku v pravom hornom rohu a otvorte Nastavenia aplikácie Fotky.

google fotky nastavenia
Zdroj: vosveteit.sk

Hneď prvá sekcia by sa mala nazývať Zálohovanie a synchronizácia.

google fotky záloha
Zdroj: vosveteit.sk

Následne už iba zapnite zálohu a synchronizáciu. V tejto sekcii si po zapnutí tejto funkcie viete taktiež nastaviť kvalitu synchronizácie, prípadne to, či má synchronizácia prebiehať aj mimo Wi-Fi siete.

google fotky zapnutie zálohy
Zdroj: vosveteit.sk

Zálohovanie na OneDrive

Existujú ale rôzne alternatívy k úložisku Google a to napríklad OneDrive od Microsoftu. Na toto úložisko mnohí zabúdajú, no ak si platíte službu Microsoft 365, tak máte v cene balíčka aj 1 TB úložiska. A práve pre takýchto používateľov bude zrejme ponuka synchronizácie od Microsoftu výhodnejšia. Na takúto synchronizáciu si stiahnite aplikácie OneDrive.

Microsoft OneDrive
Microsoft OneDrive
Price: Free

Po otvorení aplikácie prejdite do sekcie Ja, kde otvorte Nastavenia.

one drive ja
Zdroj: vosveteit.sk

Následne vyberte možnosť Nahrať súbory z fotoaparátu.

one drive nastavenia
Zdroj: vosveteit.sk

Potom už iba funkcionalitu zapnite.

one drive zapnutie zálohy
Zdroj: vosveteit.sk

Veríme, že vám jedna alebo druhá možnosť zálohovania a synchronizácie pomôže k uchovaniu vašich cenných spomienok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close