Ako môžeš zabrániť aplikáciám, aby zdieľali o tebe údaje, ktoré nechceš, aby opustili tvoj mobil?
Množstvo aplikácií dnes pristupuje aj k takým dátam, ku ktorým by nemali. Takto si vieš čo najlepšie ochrániť súkromie.
V dnešnej digitálnej dobe vieme rýchlo prísť o naše súkromie. Rizikom nie je len malvér alebo podvodné aplikácie, no aj legitímne služby až priveľmi často pristupujú k väčšiemu množstvu osobných informácií, než by mali, informuje How to Geek.
Lenže čo môžeme robiť? Hoci dnes nie je úplne možné vyhnúť sa na 100% sledovaniu v aplikáciách, pokiaľ ich stále chceme používať, no existuje niekoľko spôsobov, ako vieme obmedziť to, čo o nás aplikácie môžu zistiť. Poďme sa pozrieť na to, aké spôsoby to sú.
Ako zabrániť aplikáciám, aby o tebe zdieľali kvantum informácií
Kontroluj pravidelne povolenia
O povoleniach sme toho už písali veľa, no v skratke, ide o kontrolu toho, ktorá aplikácia má prístup k citlivým komponentom a funkciám smartfónu, ako napríklad fotoaparát, mikrofón alebo poloha. Malvér alebo podvodná aplikácia sa toho o tebe vie dozvedieť až nebezpečne veľa, ak sa dokáže dostať k správnym povoleniam. Legitímne aplikácie zas vedia využiť niektoré informácie na reklamné účely.
V nastaveniach povolení vieš nájsť zoznam všetkých povolení, ktoré tvoj smartfón môže udeliť. Zároveň v kategóriách nájdeš aplikácie, ktoré majú ku konkrétnemu povoleniu prístup. Je dobré skontrolovať tento zoznam a odstrániť z neho aplikáciu, ktorú si už dlhšiu dobu nepoužil. Zároveň ak nie si spokojný s nejakým povolením, ktoré si udelil aj používanej aplikácií, jednoducho ho odober.
Napríklad Messenger má prístup k tvojmu fotoaparátu, no ak si ho ešte nepoužil, alebo ho používaš len zriedka, kľudne toto povolenie môžeš odobrať a aplikácia bude fungovať tak, ako má. Môžeš si prípadne nastaviť, aby si aplikácia vždy pýtala toto privilégium, keď ho bude potrebovať, napríklad budeš fotiť cez Messenger.
Neprehliadnite
Odinštaluj nepoužívané aplikácie
Jednoduchším a rýchlejším spôsobom je ale odinštalovať všetky nevyužívané aplikácie. Určite aj ty máš v smartfóne desiatky aplikácií, ktoré si už dlho neotvoril. Najlepšie je sa pri odinštalovaní riadiť pravidlom, že vymažeš každú aplikáciu, ktorú si neotvoril napríklad mesiac. Ak ale chceš byť ešte prísnejší, môžeš odinštalovať každú aplikáciu, ktorú si neotvoril napríklad viac ako dva týždne.
Skontroluj aplikáciu cez Exodus službu
Pri sťahovaní aplikácie cez Google Play musí vývojár uviesť aké povolenia aplikácia pýta a ako s nimi pracuje. To ale nie je celý príbeh. Exodus je službou, ktorú spravuje európska nezisková organizácia. Táto služba ti poskytne presnejšie informácie o appke, ktorú chceš stiahnuť do svojho smartfónu. K službe sa dostaneš kliknutím na odkaz alebo vyhľadaním Exodus Search Tool.
Táto aplikácia je šikovná v tom, že ti rýchlo odhalí, ku akým všetkým informáciám pristupujú aplikácie v tvojom telefóne. Okrem toho sledovače triedi do rôznych kategórií.
Inštaluj aplikácie len z overených zdrojov
Android smartfóny umožňujú aj takzvaný sideloading, teda inštaláciu aplikácií z iných zdrojov, než akým je oficiálny Obchod play. To sa hodí, ak chceš stiahnuť nejakú neznámu niche aplikáciu, no zároveň sa tým otváraš riziku malvéru. Pri aplikáciách z neznámych zdrojov existuje oveľa väčšia šanca, že v sebe ukrýva malvér a malvér predstavuje vyššie riziko, že sa niekto dostane k tvojim osobným a citlivým údajom. Preto by si mal sťahovať aplikácie primárne z oficiálnych zdrojov. Dvojnásobne to platí v prípade bankových aplikácií alebo podobne citlivého softvéru.
Prečítaj si podmienky ochrany súkromia
Každá dôveryhodná aplikácia by mala mať dokument, ktorý sa nazýva Podmienky ochrany súkromia. Ide o komplikovaný, niekoľkostranový, právničtinou napísaný dokument, ktorého cieľom je oboznámenie užívateľa s tým, ako budú dáta získané od neho spracované a na čo sa môžu využívať.
Drvivá väčšina ľudí sa ani len neunúva tento dokument čítať a pravdou je, že aj keby si si dal tú námahu, pravdepodobne by si sa z textu nič nedozvedel. Žiadna spoločnosť ti v týchto podmienkach nepovie priamo, že “ťa odpočúva ako chrápeš a následne túto nahrávku predá každému, kto si zaplatí”, no s trochou pochopenia právnych termínov môžeš jednoducho z podmienok o ochrane súkromia vyčítať, že táto aplikácia asi robí niečo, čo by robiť nemala. Ako však dokázali výskumy, celé zmluvné podmienky nemáš šancu pochopiť len tak.
Aplikácia smart domácnosti môže v podmienkach ochrany súkromia naznačiť, že zbiera tvoju IP adresu a túto adresu “môže” zdieľať s tretími stranami pre reklamné účely. Z toho už vieš, že IP adresu nedávaš len tejto spoločnosti, no môže sa dostať k predajným spoločnostiam, obchodníkom s informáciami a následne ju môže skúpiť aj jeden z technologických gigantov, napríklad Meta alebo Google. Ak natrafíš na niečo, čo sa ti nepozdáva, radšej siahni po alternatíve.
Komentáre