Ako môže cudzia osoba čítať obsah vašich WhatsApp správ? Takto útočník môže narušiť vaše súkromie, toto si skontrolujte!
Cez WhatsApp zdieľame kvantum citlivých informácií a preto nie je nič príjemné, keď niekto cudzí pristupuje k obsahu vašich správ.
Súkromie na internete je čoraz viac diskutovanou témou. Prispievajú k tomu nielen čoraz častejšie podvody, ktoré sú cielené na konkrétne osoby, ale aj rôzny úniky dát zo služieb, ktorými sme svedkami.
Jednou z vôbec najpoužívanejších online služieb je WhatsApp, a práve preto je táto aplikácia neustále pod drobnohľadom ľudí a útočníkov. Zdieľame cez ňu tie najcitlivejšie informácie, čo je aj dôvod, prečo sa často obávame, či sú údaje, ktoré posielame cez túto aplikáciu v bezpečí. Asi len málokto by chcel, aby k jeho správam pristupovala cudzia osoba. My si nižšie ukážeme niekoľko spôsobov, ako útočník môže pristupovať k obsahu správ, ktoré cez WhatsApp odosielame, resp. prijímame.
Číta niekto obsah vašich správ vo WhatsApp?
Pozrite sa na prepojené zariadenia
Asi tým vôbec najjednoduchším spôsobom, ako môže niekto druhý pristupovať k obsahu vašich správ, je, keď spáruje váš mobil s iným zariadením. Stačí, aby sa útočník dostal k vášmu zariadeniu a to len na pár sekúnd. Spárovať účet s WhatsApp Web alebo iným zariadením je možné len pomocou oskenovania QR kódu. Ak nemáte aplikáciu zaheslovanú, tak druhej osobe stačí, aby klikla na tri zvislé bodky a následne na možnosť Prepojené zariadenia. Cez túto kartu stačí kliknúť na možnosť pridania ďalšie zariadenia a oskenovať QR kód. V rámci tejto karty rovnako nájdete zoznam prepojených zariadení. Ak nájdete medzi zariadeniami také, ktoré nespoznávate, tak vás niekto špehuje.
Pozor, útočník môže pristupovať k správam aj cez zálohy, ak…
Pravdepodobne aj vy si zálohuje WhatsApp, ak by ste stratili telefón, alebo keby ste ho menili za nový, aby ste neprišli o všetky chaty. Vedeli ste ale, že vaše zálohy nie sú predvolene šifrované? Možno sa teraz pýtate, čo to znamená. Ak má niekto cudzí prístup k vášmu e-mailu, kde si zálohujete konverzácie, tak môže chaty potenciálne obnoviť na inom zariadení a tak môže odhaliť vaše konverzácie. Rovnako by ste si mali dať pozor aj na to, že útočník nemusí byť hacker, aby sa k ním dostal. Stačí, ak zdieľate rovnaký počítač s druhou osobou a máte v ňom prihlásený váš Gmail, aby sa dostal k zálohám.
Či ich šifrujete, si môžete overiť cez kartu Nastavenia – Chaty – Zálohovanie chatov – Chráňte zálohu šifrovaním v koncových zariadeniach. Viď snímku obrazovky nižšie.
Neprehliadni
Pozor na ukladanie multimédií do pamäte telefónu
Ak zdieľate cez WhatsApp fotografie, ktoré nechcete, aby niekto cudzí videl, tak by ste mali vedieť, že WhatsApp predvolene ukladá multimediálne súbory do pamäte vášho telefónu, ku ktorým sa dostanete napríklad cez galériu mobilu. Ak sa chcete vyhnúť tomu, že niekto chytí do ruky váš smartfón a bude si prezerať galériu vášho telefónu a náhodou natrafí na niečo, čo by nemal, tak si túto funkciu deaktivujte. Zároveň, ak si synchronizujete galériu s cloudom, tak samozrejme, aj sem sa ukladajú vaše fotografie či videá.
K týmto nastaveniam sa dostanete prostredníctvom cesty Nastavenia – Úložisko a dáta – Uložiť média automaticky, kde je potrebné preklikať sa cez jednotlivé karty a vypnúť ukladanie súborov do pamäte zariadenia.
V súvislosti s úložiskom je potrebné uviesť, že ak do neho ukladáte multimediálne súbory a iné aplikácie majú prístup k tejto časti zariadenia, tak môžu potenciálne pracovať s obsahom z WhatsAppu, ktorý tu nájdu.
K vašim správam pristupuje hacker a neviete o tom
Možno by vás to nenapadlo, ale k vašim správam môže potenciálne pristupovať aj hacker. Najčastejšie za týmto účelom využívajú iné aplikácie, ktoré máte nainštalované v smartfóne. Aby tak ale mohli robiť, tak potrebujú mať udelené povolenia, aby mohli pristupovať k rôznym častiam zariadenia. Za týmto účelom využívajú hlavne špeciálne povolenie, ktoré sa volá Prístup k oznámeniam. Ak má aplikácia toto povolenie, tak síce to automaticky neznamená, že ide o škodlivú aplikáciu, ale môže potenciálne pristupovať k obsahu správ v notifikačnej lište a predstavuje tak pre vás možné riziko.
Nesťahujte si aplikácie tretích strán
Možno aj vy ste natrafili na reklamu, že aplikácia tretej strany ponúka extra funkcie oproti originálnej aplikácii. Vyhnite sa jej. Dôvodom je, že útočníci často modifikujú aplikácie tak, aby bolo narušené vaše súkromie. Sťahujte aplikácie len od jej pôvodných tvorcov a cez oficiálne kanály. Dobrým príkladom takejto aplikácie je WhatsApp Pink, čo je známy spyware.
Pevne veríme, že pomocou tipov vyššie, sa vám podarí, aby ste si chránili súkromie vo WhatsApp.
Komentáre