Ako kalibrovať batériu smartfónu s Androidom, aby si predĺžil jej výdrž? Toto sprav a pocítiš zmenu k lepšiemu
Percentuálna kapacita batérie nemusí vždy ukazovať správne číslo. Vyriešiť to ale môžeš jednoduchou kalibráciou batérie.
Vedel si, že percentá batérie na tvojom smartfóne nemusia odzrkadľovať jej skutočný stav? Možno sa ti už niekedy stalo, že sa ti smartfón z ničoho nič vypol, hoci si mal ešte niekoľko percent. To je výsledok zle kalibrovanej batérie.
Bežne smartfóny používame hneď, ako ich vytiahneme z krabice. Ide o zariadenia, ktoré prakticky nikdy nevypíname a keď sa batéria začne vybíjať, tak smartfón pripojíme na nabíjačku. Tento cyklus sa opakuje stále a stále. Ideálne treba udržiavať smartfón nabitý niekde medzi 20 a 80%.
Ako sme už naznačili na začiatku, to že smartfón ukazuje napríklad 50% neznamená, že toľko percent batéria naozaj má. Percentuálna kapacita batérie sa totiž v smartfóne odhaduje pomocou niekoľkých algoritmov. Operačný systém zohľadňuje kapacitu batérie, čas nabíjania a maximálny bod nabitia. Aby dokázal operačný systém čo najlepšie odhadnúť, koľko batérie ti ostáva, musí byť batéria dobre kalibrovaná.
Ak kalibrovaná nie je, potom môže ukazovať nesprávne hodnoty. Pri jednom, dvoch percentách hore-dole nejde o obzvlášť výrazný problém, no ak sa systém vychýli viac, potom sa môžeš stretnúť s tým, že sa ti smartfón neočakávane vybije. Ďalším problémom je, že sa môže batéria pri nabíjaní prebíjať, čo vedie k jej rýchlejšiemu poškodeniu.
Tomu, že sa batéria stane nie dobre kalibrovanou nezabrániš. Ide o niečo, čo vzniká pravidelným nabíjaním, používaním smartfónu a časom. Možno znie kalibrácia batérie desivo komplikovane, no nemusíš sa báť, je to naozaj veľmi jednoduchý proces. Batériu by si mal kalibrovať približne raz za tri mesiace a nižšie si ukážeme ako na to.
Neprehliadni
Takto sa kalibruje batéria smartfónu
Ako sme už spomenuli vyššie, kalibrácia batérie je jednoduchý, priamočiary proces. Začneš ho tým, že pripojíš smartfón na nabíjačku a necháš ho, kým sa nabije na 100%. Po dosiahnutí plnej kapacity zariadenie neodpájaj, nechaj ho ešte chvíľku pripojené. Tým zaručíš, že sa batéria skutočne nabila najviac ako môže.
Následne odpoj zariadenie a používaj ho normálne, ako by si ho používal každý iný deň. Nechaj ho však tentokrát úplne vybiť, až kým sa smartfón sám nevypne. V tomto prípade nestačí, že je batéria na 1% a smartfón ti už píše varovné upozornenia. Musíš ho nechať vybiť naozaj na nulu, až sa ti vypne.
Po vybití nechaj smartfón na chvíľu tak, najmenej štyri hodiny. Táto doba zaručí, že sa z batérie dostane všetok zvyškový náboj. Po uplynutí doby môžeš smartfón opäť nabiť, tentokrát opäť na 100%. Ako v prvom kroku, aj teraz nechaj zariadenie na nabíjačke o niečo dlhšie, aby si mal záruku, že sa batéria nabila naozaj na 100%. Hotovo.
Tieto kroky zaručia, že ukazovateľ náboja batérie bude o niečo presnejší, no neostane to tak večne. Kalibráciu batérie by si mal urobiť aspoň raz za tri mesiace.
Niekoľko tipov ako šetriť batériu
S kalibráciou batérie smartfónu sa spája aj správna starostlivosť o ňu. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžeme spraviť pre to, aby nám batéria vydržala dlhšie. Dôležité je vyhnúť sa extrémnym teplotám, či už vysokým počas leta alebo nízkym v zime. To môže byť niekedy ťažké, no teplotné extrémy vedú k rýchlejšej degradácii.
Rovnako môže uškodiť aj používanie neoficiálnej nabíjačky. Vždy sa snaž, aby sa smartfón nabíjal s pôvodnou nabíjačkou, pre čo najlepšie výsledky. Nabíjačky tretích strán môžu smartfónu dodať nesprávne napätie, čo vedie k poškodeniu batérie.
Ak chceš dostať z batérie čo najviac, pomôcť ti môže šetrič batérie. Tu ale pozor, lebo niektoré šetriče nemusia byť správne nastavené a paradoxne spôsobia, že sa ti batéria vybije ešte rýchlejšie.
Komentáre