Ako jednoducho vám niekto vie ukradnúť identitu na internete? Váš život sa môže poľahky otočiť naruby k horšiemu

Ukradnúť identitu vám môže cudzia osoba v priebehu pár minút, ak nedodržujete základné pravidlá a nechránite si súkromie.

ukradnuta identita_titulka
Zdroj: Kyle Glenn a Adnan Khan z Unsplash, Pete Linforth z Pixabay, Vosveteit.sk

Súkromie a bezpečnosť na internete je čoraz viac diskutovanou témou. Dôvodom je, že útočníci to na nás skúšajú z každej strany. Posielajú nám falošné SMS správy, e-maily, telefonujú nám vydávajúc sa za rôzne inštitúcie a podobne. Nemenej časté typy útokov sú, kedy sa online podvodník vydáva za niekoho, koho poznáme, prípadne sa môže vydávať aj za nás s cieľom pokúsiť sa podviesť našich priateľov či rodinu. Rozmýšľali ste ale niekedy, ako náročné je niekomu ukradnúť identitu a vydávať sa za neho? Vedzte, že to útočníkom často uľahčujeme.

Ako môže útočník zneužiť informácie, ktoré o vás získal

Poznáme dva základné typy krádeži útokov. Prvým z nich je, kedy si vás útočník náhodne vytipuje a vydáva sa za vás. Napríklad vo vašom mene píše neznámym ženám či mužom s cieľom získať od nich citlivé informácie, ktoré zneužije. Napríklad obeť bude vydierať, prípadne ju presvedčí, aby mu poslala peniaze a podobne. Hovoríme o romantických podvodoch.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
scam podvod romanticky podvod vydieranie
Zdroj: goffkein.pro / Shutterstock.com, Polícia ČR, koláž Vosveteit.sk

Prípadne sa môže na vaše meno registrovať do nejakej služby a v nej sa za vás vydávať. Napríklad na zoznamku. Predstavte si teraz situáciu, že na takejto stránke nájde vaša polovička profil s vašou fotkou a informáciami o vás. Nebolo by to asi nič príjemné, hoci ste sa do nej vy neregistrovali.

Rovnako môže napísať vašej rodine, napríklad starým rodičom s príbehom, že ste v núdzi a potrebujete pomôcť, najčastejšie sú to peniaze, aby ste zaplatili pokutu. U nás sú populárne podvody, kedy podvodníci volajú rodičom, že ich deti spôsobili dopravnú nehodu a musia zaplatiť odškodné, aby sa vyhli súdnemu sporu a podobne. Každá informácia, ktorá o vás útočník vie, napríklad to, že máte deti, pracujete v tej či onej firme, môžu podvodníkovi pomôcť, aby zvýšil dôveryhodnosť príbehu, s ktorým osloví vašu rodinu.

scam call hacker podvodny hovor
Zdroj:
Taylor Grote / Unplash.com, Wikimedia (Ʀinaldum)

V minulosti sme napríklad upozorňovali na podvod, kedy sa online podvodníkom podarilo na cudzie meno založiť si bankový účet, cez ktorý prali špinavé peniaze.

Tých situácií, môže byť ale oveľa viac, ako tie, ktoré sme popísali vyššie.

Ako vám môže útočník ukradnúť identitu

Vo svojej podstate sú dva spôsoby, ako vám môže útočník ukradnúť identitu. Prvým z nich je, že vás vymkne z vášho účtu. Na to sa potrebuje dostať k vašim prihlasovacím údajom. Tie môže získať napríklad z rôznych únikov dát. Toto moc ovplyvniť neviete.

Rovnako vám ale môže napísať, napríklad z účtu vášho priateľa, ktorému ukradol účet. Dobrým príkladom je podvod „Môžeš za mňa prosím zahlasovať“, kedy útočník tvrdí, že vám poslal heslo, ktoré s ním máte zdieľať, v skutočnosti ale požiadal o obnovenie vášho hesla a ak mu ho budete zdieľať, tak vás vymkne z účtu.

podvod s poslanim cisla__1
Zdroj: Mato H.

Druhým spôsobom, ako môže o vás získať citlivé údaje, je, že ich jednoducho stiahne z vašich profilov na sociálnych sieťach a v rôznych službách. Akonáhle nazbiera dostatok informácií o vás a vašom živote, tak si vytvorí profil, a začne sa za vás vydávať. Ako sme už vyššie spomínali, tak môže sa snažiť podviesť vašich priateľov či kamarátov. Rovnako ale, môže vám tiež zničiť vašu reputáciu, napríklad zdieľaním dezinformácií, vulgárnym správaním vo vašom mene, a podobne.

Ako predísť tomu, aby ste sa stali obeťou podvodu

podvod scam falosna SMS
Zdroj: BearyBoo z Pixabay

Nepodceňujte nastavenia súkromia

V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že väčšina služieb, aj taký Facebook či Instagram, ponúkajú viacero nástrojov, ako môžete schovať váš profil pred cudzími osobami. Medzi základné funkcie, ktoré by ste si mali upraviť, patria:

  • Obmedzte viditeľnosť vašich fotografií, albumov a príspevkov.
  • Nastavte si, aby vaše príbehy videli len priateľa a nie cudzie osoby.
  • Obmedzte možnosť vyhľadania vášho profilu na sociálnych sieťach. Vyhnete sa tak tomu, že cudzia osoba bude schopnou vyhľadať si váš profil a potenciálne si ho prezerať.

Článok pokračuje na druhej strane… Ďalej sa dočítate, čo by ste nemali nahrávať na internet vrátane toho, aké informácie by ste nemali o sebe zdieľať. Okrem toho sa dozviete, ako dlho trvá vytvorenie falošného profilu.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre