Ako je možné, že sa obrazovky skladacích smartfónov pri ohýbaní nerozbijú?

V posledných rokoch sme videli smartfóny, ktoré sa dokážu zložiť napolku, aj s obrazovkov. Táto technológia však až taká nová nie je.

Skladacie obrazovky: Ako fungujú?
Zdroj: YouTube(Marques Brownlee)

Ohýbacie a skladacie obrazovky sú jedným z najnovších výdobytkov modernej techniky. Vďaka nim môžu výrobcovia smartfónov navrhnúť väčšie obrazovky, ktoré sa jednoducho dajú zložiť do menšej a hlavne spratnejšej podoby, píše portál MakeUseOf.

Jedným z prvých zariadení, ktoré malo k dispozícii skladaciu obrazovku bol smartfón Royole Flexpai z roku 2018. Po ňom začali podobné obrazovky vyrábať aj Samsung, Motorola, či Huawei. Či už sa vám takýto štýl páči, alebo nie, za skladacími a ohýbacími obrazovkami je ukrytá zaujímavá technológia a my si vysvetlíme, prečo sa takéto obrazovky pri ohýbaní nerozbijú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Drvivá väčšina obrazoviek dnešných smartfónov je stále robená z neflexibilných materiálov. Skladacie obrazovky ale fungujú na báze technológií, ktoré už nejaký ten piatok poznáme. Ide o technológiu flexibilného displeja, ktorá je postavená okolo OLED obrazoviek.

Tajomstvo spočíva v tom, že OLED displeje môžu byť dostatočne tenké, aby sa nezlomili

OLED obrazovky sú vyrobené z organických materiálov, ktoré vyžarujú svetlo, keď cez ne prejde elektrina, teda nevyžadujú dodatočné zadné svetlo na to, aby fungovali. Vďaka tomu môžu byť dostatočne tenké na to, aby sa stali ohybnými. Verte, či nie, podobné ohybné displeje mali už aj staršie vlajkové lode, ako napríklad iPhone X, alebo Samsung Galaxy Edge. V tomto prípade však bola technológia využitá len na to, aby dala ich obrazovkám zahnutý dizajn.

Skladacie obrazovky
Samsung Galaxy Edge. Zdroj: Youtube (Samsung Product Support Network)

Dnes už samozrejme technológie pokročili a dokážeme vyrobiť aj takú obrazovku, ktorá môže byť zložená na polovicu. Úplne prvé skladacie displeje boli vyrobené z umelých polymérov, no neskôr sa zistilo, že sa na takomto povrchu ľahšie prejavujú škrabance. Minulý rok ale Samsung oznámil, že sa im podarilo vyrobiť prvú skladaciu obrazovku pomocou technológie ultratenkého skla. Tá bola v modeli Galaxy Z Flip.

galaxy z flip 3
Zdroj: Vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Výhody a nevýhody skladacej obrazovky

Skladacie obrazovky majú oproti tým normálnym niekoľko výhod. Hoci sa môže zdať, že je takáto obrazovka krehkejšia, v skutočnosti je lepšie chránená. Väčšina smartfónov na trhu sa skladá smerom dovnútra, čo znamená, že sú obrazovky prekryté. Tým sú chránené pred škrabancami, alebo občasným nárazom.

Flexibilné OLED obrazovky prinášajú väčší jas, lepší kontrast, väčšiu obnovovaciu frekvenciu, ako tradičné LCD displeje. Zároveň treba dodať, že dostávate prakticky dvojnásobnú veľkosť obrazovky, ktorá sa môže v prípade potreby zredukovať až na polovicu.

Zároveň sú takéto zariadenia vhodné na multitasking. Čo však ale nepoteší je ich vysoká cena. Samsung Galaxy Fold stál po vydaní 2-tisíc dolárov, zatiaľ čo za menšiu cenu môžete získať výkonnostne podobné zariadenie.

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G_S Pen
Zdroj: Vosveteit

Ďalšou nevýhodou skladacích telefónov je aj ich najväčšia výhoda – sú skladacie. Keďže sa s obrazovkou a zariadením stále manipuluje, môže sa časom opotrebovať. Galaxy Fold vydrží približne 120-tisíc zložení a rozložení, než sa obrazovka podvolí.

Napriek tomu sú flexibilné obrazovky jedna z najväčších inovácií posledných rokov. Je takmer isté, že sa v budúcnosti stretneme s trvácnejšími, lacnejšími a lepšími skladacími smartfónmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre