SpravodajstvoVeda a výskum

Ako je možné, že necítime rotáciu našej Zeme?

Naša Zem sa točí okolo svojej osi viac ako tisíc km/h, prečo nič necítime?

Naša Zem sa otáča, aj počas toho, ako čítate tento článok. Točenie sa planéty okolo svojej osi nám dáva deň a noc, to vie predsa každý. Čo je však zložitejšie na predstavu je, že sa vám naša Zem otáča pod nohami a mi všetci sa otáčame s ňou. Ako je možné, že to necítime?

Zem sa otáča okolo svojej osi rýchlosťou 1670 km/h. Napriek tomu sa cítime, akoby sme boli v pokoji a otáčajú sa všetky hviezdy, galaxie a ostatné objekty na oblohe, hovorí YouTube kanál Dr. Becky. Už od nášho narodenia sa nachádzame vo svete, ktorý sa pohybuje konštantnou rýchlosťou. Vyplýva z toho, že my, ľudia, sa pohybujeme rovnakou rýchlosťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo si však neuvedomujeme, že sa hýbeme viac ako tisíc km/h? Všimli by sme si to, ak by sa rýchlosť nejak zmenila. Rotácia našej planéty však ostala nemenná dosť dlhú dobu. Príkladom môže byť cesta autom po diaľnici. Ak ideme po rovnej ceste a máme zapnutý tempomat, môže sa nám zdať, akoby sme sa vôbec nehýbali.

Fyzika

Ide o jedno z najzákladnejších pravidiel fyziky. Ak sa hýbeme konštantnou rýchlosťou, daný pohyb si prestávame uvedomovať. Vnímame len zrýchlenie, alebo spomalenie. Zaujímavosťou je, že tieto zákony môžeme aplikovať aj na parašutistov. Po vyskočení z lietadla akcelerujú, pokým nedosiahnu terminálnu rýchlosť, ktorá je konštantná. Ak si vtedy zatvoríte oči, necítite (pozn. redakcie: až na vietor) že padáte.

Preto nevnímame, že sa točíme spolu so Zemou a rovnako nevnímame ani to, že sa so Zemou točíme okolo Slnka, rýchlosťou viac ako 104-tisíc km/h. Od nášho narodenia až po našu smrť sa budeme pohybovať rovnakou rýchlosťou a ako už bolo vyššie písané, všimli by sme si zmenu len ak by došlo k zrýchleniu, spomaleniu rotácie. Ďalšou zaujímavosťou je, že naša atmosféra rotuje spolu s nami. Preto necítime odpor vzduchu, ako v prípade, že vystrčíme hlavu z idúceho auta, alebo pri zoskoku s padákom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close