Ako hackeri robia, že vám volajú zo známeho čísla, napríklad z mobilného čísla banky?

Podvodníci dnes už dokážu volať aj z mobilného čísla, ktoré je vám dobre známe.

neznamy volajuci hovor podvodny telefonat
Zdroj: r.classen / Shutterstock.com

Podvodníci operujúci v kybernetickom priestore sú zo dňa na deň šikovnejší. Prichádzajú s novými spôsobmi, ako oklamať potenciálnu obeť a získať na jej úkor prospech. Zväčša idú po peniazoch, niekedy po citlivých údajoch.

Jedným z častých typov podvodov je vishing. Ide o podvodné hovory, kedy sa útočníci vydávajú za pracovníkov rôznych inštitúcií, najčastejšie za zamestnanca banky či polície. Ak nám zavolajú z neznámeho čísla s predvoľbou z inej krajiny, tak vieme rýchlo odhaliť, že ide o podvod. No čoraz častejšie volajú zo slovenských čísiel, prípadne z mobilných čísiel, ktoré sú na prvý pohľad nerozoznateľné od čísla infolinky organizácie, v ktorej mene telefonujú. Vtedy nám nezostáva nič iné, len byť obozretný a nezdieľať s hocikým citlivé údaje, v ideálnom prípade by sme nemali zdieľať nič. Pýtali ste sa ale niekedy, ako to robia?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako dokážu podvodníci maskovať svoje mobilné číslo za iné?

Podvodníci operujúcu v kybernetickom priestore na to, aby maskovali svoje mobilné číslo, využívajú metódu spoofing. Ide o metódu, kedy dokáže útočník rôznymi spôsobmi maskovať svoje mobilné číslo za iné a dokonca ani človek či organizácia, ktorej číslo bolo zneužité, o tom nevie.

Nie, podvodník sa nedostane do telefonickej centrály spoločnosti, ktorej číslo zneužije. Rôzne nástroje dokážu oklamať ID volajúceho, aby zobrazili nepravdivé informácie na obrazovke adresáta hovoru. Útočníci dobre vedia, že ak chcú zvýšiť šancu na úspech, tak musia volať z miestneho čísla, prípadne z mobilného čísla, ktoré je obeti známe.

podvodny volajuci falosne hovory
Zdroj: Grustock / Shutterstock.com

Jedným z takýchto nástrojov je Voice over IP. Vo svojej podstate ide o telefónu službu, ktorá je poskytovanou cez internet. S rozmachom širokopásmového internetu sa VoIP stalo populárnou voľbou telefónnych služieb pre podniky aj jednotlivcov. Niektoré z týchto služieb ponúkajú dodatočné nástroje. Napríklad, namiesto toho, aby ste si kupovali druhú SIM kartu, tak si môžete vytvoriť digitálne číslo, čo môže zneužiť podvodník. Niektorí poskytovatelia týchto služieb dokonca umožňujú nastaviť si mobilné číslo, ktoré uvidíte na obrazovke telefónu priamo v administračnom rozhraní na webe poskytovateľa služby.

V kybernetickom priestore existujú ale aj služby, ktoré umožňujú klientovi vytvoriť si účet na platforme, vyplniť kontaktné údaje vrátane ID volajúceho, a následne môžu telefonovať či posielať SMS správy.

Jedinou účinnou ochranou proti podvodným hovorom, je poznať jeho znaky

Tých spôsobov, ako dokáže hacker maskovať svoje mobilné číslo za iné, je ale viacero. Preto jediným spôsobom, ako sa účinne brániť proti tomuto podvodu, je dobre poznať znaky podvodného hovoru. Obzvlášť dôležito to je z dôvodu, že v súčasnosti sú hackeri schopní už aj klonovať hlas vám známej osobe. Samozrejme, ak sa k nemu dostanú.

Možno sa pýtate, prečo vlastne existujú tieto služby. Odpoveď je, že ich využíva množstvo regulárnych firiem. Predstavte si situáciu, že expanduje vaša firma na susedný trh, no namiesto toho, aby ste si zriadili odberné mieste, v tomto prípade pevnú linku, alebo sa zaviazali u miestneho operátora, tak si môžete cez online službu vytvoriť číslo, ktoré budete mať neustále po ruke, nech ste kdekoľvek.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre