Ako fungujú jódové tablety proti rádioaktivite?

Mnohí veria, že užívanie jódu ochráni proti radiácií, no užívanie bez rozmyslu má svoje vedľajšie účinky.

Jódové tablety nie sú univerzálnym liekom proti radiácii
Zdroj: Freepik (frimufilms), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ak nastane havária jadrovej elektrárne alebo v najhoršom možnom prípade jadrová vojna, do okolia sa uvoľnia jadrové materiály vrátane rádioaktívnej formy jódu. Ak sa táto látka dostáva do tela, môže sa hromadiť v štítnej žľaze a viesť k vývoju rakoviny.

Viacerí experti poukazujú na to, že vo svete panuje čoraz rastúce napätie spojené hlavne s prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine. Niektorí dokonca toto napätie prirovnávajú ku kubánskej raketovej kríze, udalosti počas ktorej bol jadrový konflikt na spadnutie. Obavy viedli k nakupovaniu jódových tabliet, ktoré mnohí považujú za univerzálny liek proti ožiareniu. Lenže ako sa jódové tablety vlastne užívajú?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako už bolo spomenuté, počas jadrovej katastrofy sa do okolia uvoľňuje rádioaktívna forma jódu, ktorá sa hromadí v našej štítnej žľaze, informuje portál WHO. Ak však človek zasiahnutý radiáciou požije nerádioaktívnu formu jódu, môže zabrániť tomu, aby sa rádioaktívna forma v štítnej žľaze nahromadila. Vysokú dávku „normálneho“ jódu môže človek do seba dostať pomocou jódovej tablety, no musí ju užiť v správny čas.

Rádioaktívny jód sa po katastrofe uvoľňuje ako oblak, ktorý následne kontaminuje pôdu, jedlo, vodu, rôzne povrchy a môže sa usadiť aj na koži alebo oblečení. Ak sa však dostane človek do kontaktu s rádioaktívnym jódom, môže ho zo seba zmyť teplou vodou a mydlom. Horší prípad nastáva, ak človek rádioaktívny jód vdýchne alebo ho do seba dostane napríklad prostredníctvom kontaminovanej vody, či potravy.

Ako správne užívať jódové tablety?

Štítna žľaza nedokáže poznať rozdiel medzi rádioaktívnym a obyčajným jódom, preto nastupujú jódové tablety, ktoré pomáhajú riediť rádioaktívny jód v štítnej žľaze. Úrady však varujú pred užívaním jódu „na vlastnú päsť“, pretože to môže viesť k vedľajším účinkom. Vo všeobecnosti platí, že by ste tieto tablety mali užiť len v prípade, kedy vám to ochranné zložky vyslovene nariadia a len v množstvách, ktoré uznajú za vhodné.

Pri užívaní jódových tabliet je správne načasovanie mimoriadne dôležité. Ak sa užijú príliš skoro, normálny jód sa spracuje ešte predtým ako sa vstrebe rádioaktívna forma. Ak sa užijú príliš neskoro, potom sa už rádioaktívny jód dostal do štítnej žľazy, ktorá ho absorbovala. V prípade núdzového stavu sa preto podávajú presné inštrukcie ako a kedy tablety užívať, vysvetľuje portál BfS.

Či sa úrady rozhodnú nariadiť distribúciu tabliet závisí od toho, koľko rádioaktívneho jódu sa uvoľnilo, ale aj vzdialenosti od miesta katastrofy, či poveternostných podmienok. Rozdávajú sa napríklad v blízkosti jadrových elektrární, ak by došlo k nehode.

Štítna žľaza je mimoriadne citlivá u detí a mladých ľudí, preto je pre nich dvakrát tak dôležité, aby v prípade potreby jódové tablety užili. Vo všeobecnosti však platí, že by ich mali v prípade potreby brať všetci do 45 rokov.

Ako už bolo spomenuté, rizikové je aj neopodstatnené užívanie jódu. Pri veľkých dávkach nastávajú vedľajšie účinky, ktoré môžu byť rôzne vrátane akútnej zástavy srdca. Jódové tablety v prípade potreby distribuujú lekárne, hasičské stanice, alebo iné bezpečnostné zložky. Môžu sa ukladať aj v bezprostrednej blízkosti jadrovej elektrárne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre