Ako fungovalo impérium? Starodávna keramika archeológom prezrádza viac o ríši Wari a jej kultúrnych hodnotách

Ríša Wari existovala 400 rokov a dokázala prežiť aj kvôli tomu, že sa spoliehala na lokálnu produkciu.

Wari kultúra sa šírila aj pomocou lokálnej produkcie, ktorá si oficiálny vzor prispôsobovala
Zdroj: Wikimedia (Public Domain), Walters Art Museum

Prvá veľká ríša na území Peru vznikla v roku 600 a trvala približne 400 rokov. Bola ňou ríša Wari, ktorá sa rozprestierala pohorím Ánd. Po tejto ríši ostala keramika, ktorá archeológom pomáha lepšie pochopiť, ako táto ríša fungovala, informuje portál Field Museum.

V rámci nového výskumu sa zistilo, že namiesto importovania „oficiálnej“ keramiky z hlavného mesta hrnčiari vytvárali svoje vlastné, ktoré zdobili tak, aby imitovali typický štýl danej kultúry. K tomto výsledku sa vedci dostali po analýze chemického zloženia objavenej keramiky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naša štúdia sa zaoberá konceptom uvádzania rozličných kultúr a praktík do spoločnosti. Ukazujeme, že hrnčiari z celej ríše boli ovplyvnený kultúrou Wari, no zároveň do svojich diel implementovali aj prvky svojej vlastnej kultúry,“ vysvetľuje Elizabeth Grávalos, vedúca štúdie.

Vysvetľuje, že kozmopolitizmus je v tomto podaní ako varenie typického pokrmu inej kuchyne. Ak by ste sa rozhodli uvariť tradičný thajský pokrm, možno nezískate prístup k ingredienciám, ktoré sú bežné v inom kúte sveta, preto niečo nahradíte. Rovnaká situácia v tomto prípade nastávala aj pri keramike. Naprieč celou ríšou ľudí kultúra Wari fascinovala, no nezískavali ju priamo zo srdca ríše. Namiesto toho ľudia vyrábali svoje vlastné verzie typických artefaktov vrátane keramiky.

Imitácia oficiálneho štýlu

Archeológovia nachádzajú naprieč Peru tisíc rokov staré domácnosti, hrobky či administratívne centrá. Hlina z rôznych regiónov má odlišné chemické zloženie. Analýza týchto artefaktov preto vedcom umožňuje presnejšie zistiť, kde keramika vznikla. Pomocou lasera z drobnej vzorky odrezali malý kúsok, z ktorého následne zisťovali chemické zloženie nádoby. Chemické zloženie následne vedcom prezradilo, odkiaľ keramika prišla.

„Ak žijete v USA a pripravujete si pad thai doma, možno nebudete mať prístup ku všetkým ingredienciám, ktoré by mal niekto žijúci v Thajsku, takže niektoré veci nahradíte,“ hovorí. „Keramika Wari je trochu podobná – ľudia v celej ríši sa zaujímali o materiálnu kultúru Wari, ale nemuseli ju nevyhnutne získavať priamo zo srdca Wari. Častejšie vidíme miestnych ľudí, ktorí sa snažia vyrobiť si vlastnú verziu keramiky Wari.“

Nádoby sa svojou kompozíciou hliny líšili, teda vznikali v odlišných kútoch ríše Wari. Výskumníci tým získali lepšiu predstavu o tom, ako sa daná kultúra šírila. Spôsob šírenia kultúry Wari sa diametrálne odlišuje od spôsobu, akým svoju kultúru šírila napríklad Rímska ríša. Starovekí Rimania si dali záležať na tom, aby ľudia na druhom konci ríše používali keramiku s „oficiálnym rímskym štýlom“. Znamená to, že keramiku prepravovali naprieč stredozemným morom. Obyvatelia kultúry Wari však napodobňovali oficiálny štýl, pričom do svojej práce zakomponovali aj niečo svoje.

„Hoci sa Rímska ríša a ríša Wari líšia, ľudia v každom veľkom impériu mali určitú mieru kreatívnej slobody a mohli myslieť za seba. Aj v Ríme sa našli miestni remeselníci, ktorí vyrábali svoje vlastné verzie keramiky,“ tvrdí Grávalos.

Tento spôsob šírenia kultúry môže vedcom prezradiť, prečo ríša Wari vydržala tak dlhú dobu. Ak sa nejaký národ spolieha na centrálnu moc, ktorá zabezpečuje všetku produkciu, národ sa stáva ohrozený. Lokálna produkcia a veľa konexií robia spoločnosť oveľa odolnejšiu.

„Miestna produkcia, dokonca aj v kozmopolitnej spoločnosti s množstvom vzdialených prepojení, robí spoločnosť odolnejšou,“ hovorí Williams. „Ak ste úplne závislí na niekom ďalekom, ktorý vám posiela veci, ktoré potrebujete, ste extrémne zraniteľní.“, vysvetľujú vedci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre