Ako Facebook používa povolenia, ku ktorým pristupuje vo vašom smartfóne?
Facebook, rovnako ako množstvo iných aplikácií, potrebuje prístup ku komponentom smartfónu, ktoré sa považujú za citlivé. Čo s nimi robí?
Facebook je najpoužívanejšou sociálnou sieťou na svete a pravdepodobne aj vy máte v smartfóne nainštalovanú mobilnú aplikáciu Facebooku.
Pri prvom spustení ste aplikácie ste Facebooku pravdepodobne udelili rôzne povolenia, aby ste mohli používať aplikáciu so všetkými jej funkciami. Povolenia sú bezpečnostnou poistkou, ktorá chráni citlivé funkcie smartfónu pred zneužitím. Väčšina aplikácií potrebuje prístup k nejakej citlivej funkcií, no je len na vás, či aplikácií dôverujete a prístup jej umožníte.
Ako Facebook narába s povoleniami, ktorými disponuje?
Facebook ponúka množstvo funkcií a preto je pochopiteľné, že potrebuje prístup k niekoľkým citlivým komponentom. Poďme sa pozrieť na to, aké povolenia Facebook vyžaduje a čo s nimi sociálna sieť robí.
Kalendár
Vďaka Facebooku si môžete vyhľadať podujatia, ktoré sa odohrávajú v okolí alebo sa zúčastniť na akciách, ktoré organizujú vaši priatelia. Ak odkliknete, že o takéto podujatie máte záujem, aplikácia dokáže vytvoriť poznámku vo vašom kalendári, ktorá vás upozorní, keď sa bude čas akcie blížiť.
Fotoaparát
Toto povolenie vám dovoľuje cez Facebook fotiť a zdieľať fotky alebo nahrávať videá. Zároveň vám však umožňuje používanie rôznych vizuálnych efektov vo fotoaparáte.
Neprehliadni
Kontakty
Facebook má prístup aj ku vašim kontaktom. Ak aplikácií toto povolenie udelíte, potom vám môže odporučiť nových priateľov na základe telefónnych čísel, ktoré máte uložené v telefóne. Zároveň môže aj vás odporučiť iným užívateľom. Popritom však prístup ku kontaktom zlepšuje zobrazované reklamy na platforme.
Poloha
Informácie o polohe umožňujú užívateľom rýchlejšie sa nahlasovať na miestach, pomáhajú zlepšovať reklamy na sociálnej sieti a pomáhajú zabezpečiť váš účet. Ak máte zapnutú polohu a nachádzate sa primárne v Bratislave, Facebook môže pomôcť zablokovať pokus o prihlásenie, ktorý prebehol z Ázie. Tým vás ochráni napríklad pred útokom hackera.
Mikrofón
Cez mikrofón môžete na Facebooku nahrávať zvuk, vyhľadávať pomocou hlasu alebo identifikovať pesničku podobne, ako to robí napríklad Shazam.
Upozornenia
Upozornenia sú pravdepodobne najvyužívanejším povolením Facebooku. Dovoľuje aplikácií, aby vás informovala o nových žiadostiach o priateľstvo, komentároch, narodeninách, akciách alebo ďalších relevantných informáciách.
Telefón
Povolenie prístupu k telefónu vám umožňuje lepšie si chrániť účet, napríklad pomocou dvojfaktorového overenia. Popri tom vám však umožní automatické vypĺňanie formulárov vašimi údajmi. To znamená, že nemusíte zakaždým zadávať svoje meno, adresu, telefónne číslo atď. Facebook to vyplní za vás.
Fotky a videá
Toto povolenie umožňuje Facebooku prístup do vašej galérie. Na sociálnych sieťach častokrát uverejňujeme fotky a videá, no nemusí ísť o obsah, ktorý vytvoríme práve v danom momente. Niekedy chceme pridať fotku, ktorú sme si uložili do galérie. Na to potrebuje aplikácia do galérie prístup.
Kde nájdeme povolenia?
Aj z minulosti vieme, že Facebook sa nespája veľmi so súkromím. Dobrou správou je, že nemusíte aplikácií umožniť všetky povolenia, ak nechcete Mete obetovať svoje súkromie. Záleží však na tom, ako aplikáciu používate.
Povolenia zároveň môžete kedykoľvek zmeniť. Nájdete ich tak, že kliknete na vašu profilovú ikonu, potom kliknete na nastavenia a súkromie a následne na možnosť nastavenia. V novom okne nájdite podkategóriu Vaša aktivita a povolenia a kliknite na možnosť Povolenia zariadenia.
Tu uvidíte všetky povolenia, ktoré aplikácia Facebook potrebuje.
Kliknite si na ktorékoľvek z nich a môžete povolenie odobrať alebo udeliť.
Komentáre