Ako dinosaury skutočne vyzerali? Jeden detail nám dlhú dobu unikal

Každý si vieme predstaviť T. rexa alebo velociraptora. Vyzerali však populárne dinosaury naozaj tak, ako si myslíme?

Dinosaury sa mohli vyznačovať detailom, ktorý sme doteraz prehliadali
Zdroj: Mark Witton

V rámci nového výskumu vedci z University of Portsmouth zistili, že dravé dinosaury, ako je napríklad Tyrannosaurus rex, nemali permanentne odhalené zuby tak, ako sú častokrát vyobrazené vo filmoch. V rámci výskumu odhalili, že tieto druhy dinosaurov mali pery podobné jaštericiam.

T. rexa a mnoho ďalších dravých dinosaurov radíme do skupiny teropódov. Pomerne dlhú dobu sa predpokladalo, že ich ústa nemali pery a tým pádom mali zuby hornej čeľuste trvalo odhalené. Vyzerať mali podobne ako dnešné krokodíly.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Situácia však mohla byť iná, ako dokázal aj nový výskum. Autori štúdie zistili, že aj dinosaury mali pery podobné ostatným jašterom. Výsledky pochádzajú z doteraz najdetailnejšej štúdie, akú vedci v tomto smere vykonali. Zamerali sa na štruktúru zubov, ich opotrebovania a morfológie dinosaurích čeľustí. Zloženie čeľuste porovnávali s jaštermi s perami, rovnako ako aj s jaštermi bez pier. Na základe toho zistili, že čeľusť dinosaurov sa viac podobala na jašteriu čeľusť, ako na čeľusť krokodílov.

Autori výskumu predpokladajú, že pery dinosaurov nemali svaly, tak ako ich majú napríklad cicavce. Väčšina jašterích pier zakrýva zuby, no nedokážu s nimi nezávisle pohybovať.

„Paleontológovia zvyknú porovnávať vyhynuté druhy k najbližším žijúcim potomkom. V prípade dinosaurov sú však ich potomkovia výrazne odlišní a dnes sú mimoriadne špecializovaní. Prekvapilo nás však to, ako sú zuby teropódov podobné moderným jašterom. Hoci nie sú blízkymi príbuznými, zdieľajú medzi sebou veľa pozoruhodných charakteristík,“ vysvetľuje spoluautor štúdie, Derek Larson.

Ako dinosaury naozaj vyzerali?

Vedci rekonštruujú výzor dinosaurov už od 19. storočia a v tomto smere im častokrát pomáhajú umelci. Vyobrazenia gigantických dravých jašterov sa ale postupom času menili. Od 80. až 90. rokov minulého storočia sa však dinosaury vyobrazujú bez pier. Ide o vzhľad, ktorý sa do našej pamäte zakotvil aj vďaka rôznym dokumentom alebo populárnemu Jurskému parku.

„Zaujímavosťou je, že nikdy nevyšla štúdia, ktorá by sa zaoberala dinosaurími perami. Rozhodnutie vyobraziť ich bez nich bolo pravdepodobne vykonané za cieľom dať im hrozivejší vzhľad. Nikdy to nebolo zakotvené vo vede,“ tvrdí Larson.

Autori štúdie naznačujú, že veľa vyobrazení populárnych dinosaurov nemusí byť správne vrátane hrozivého Tyrannosaura Rexa.

„Každý zubár vám povie, že sliny sú dôležité pre udržanie zdravých zubov. Ak nie sú zuby zakryté perami, môžu sa ľahko vysušiť a poškodia sa či už pri kŕmení alebo boji,“ hovorí Kristin Brink, spoluautorka štúdie.

V minulosti sa vedci domnievali, že zuby dinosaurov mohli byť príliš veľké na to, aby ich zakrývali pery. Nová štúdia však dokázala, že neboli nijak atypicky veľké. Proporčne boli na tom rovnako ako zuby dnes žijúcich dravých jašterov. Autori sa v ďalších štúdiách pokúsia zistiť, ako sa dinosaury kŕmili, ako si udržovali dentálne zdravie a pozrú sa viac na ich evolúciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre