Ako často sa Zem stretáva s veľkými asteroidmi? Štyri krátery znepokojujú vedcov

Výskumníci majú podozrenie, že štyri relatívne mladé krátery sú ešte väčšie, ako sa spočiatku predpokladalo.

Pozrite sa na všetky blízke objekty, ktoré sa okolo nás nachádzajú
Zdroj: NASA Eyes on Asteroids

Zem si v minulosti niekoľkokrát prešla kolíziami s asteroidmi alebo inými objektmi. Podľa súčasných teórií sa predpokladá, že krátko po vzniku sa zrazila s protoplanétou o veľkosti Marsu a z tejto zrážky vznikol náš Mesiac. Ďalšia známa kolízia sa odohrala pred 66-miliónmi rokov a počas nej zmizli z povrchu Zeme dinosaury.

Astronómovia tvrdia, že sa kozmické objekty stretávajú s našou planétou denne. V drvivej väčšine prípadov však ide o drobné úlomky, ktoré zhoria v atmosfére. Vesmírne agentúry si ale uvedomujú riziko, ktoré pre nás asteroidy môžu predstavovať, preto monitorujú všetky blízke objekty. Za blízky objekt sa považuje akýkoľvek asteroid, ktorý v najnižšom bode obežnej dráhy okolo Slnka nepresiahne vzdialenosť 1,3 astronomických jednotiek. Jedna astronomická jednotka značí vzdialenosť Zeme od Slnka, teda približne 150-miliónov km.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Minulý rok americká NASA odštartovala misiu DART, ktorá mala jediný cieľ. Jej úlohou bolo dokázať, že v prípade potreby dokážeme odvrátiť dráhu blížiaceho sa asteroidu. No dokáže si poradiť s každou hrozbou? Ako sme už písali vyššie, pred približne 66-miliónmi rokov do Zeme narazil približne desaťkilometrový asteroid Chixulub. Ten spôsobil deštrukciu globálnych rozmerov vrátane lesných požiarov, gigantických vĺn cunami a obdobia klimatických zmien.

Veľké asteroidy pre nás predstavujú hrozbu a ako uvádza portál IFL Science, ich riziko sme možno po celý čas podceňovali. Štúdia vedcov odhalila, že štyri relatívne mladé krátery, môžu byť oveľa väčšie, než sa spočiatku predpokladalo. Ak by sa to potvrdilo, potom by riziko kolízie s veľkými asteroidmi mohli vzrásť až desaťnásobne.

Prechádza si Zem devastujúcimi kolíziami častejšie?

Stále však ide o relatívne malé riziko. Kolízia s gigantickými asteroidmi je populárnym námetom pre katastrofické filmy, no v živote sa takéto niečo odohrá možno raz sa niekoľko stoviek miliónov rokov. Už minulosť nám ale ukázala, že niečo také je možné a preto vedci berú situáciu vážne. Väčšina asteroidov nedokáže zničiť ľudstvo alebo rovno celú planétu. Ak by sme však mali smolu, potom by mohla zrážka s kozmickým objektom zničiť poľnohospodárstvo na niekoľko rokov, čo by prinieslo svoju vlastnú sadu problémov.

V blízkosti Marsu sa nachádza niekoľko asteroidov dosahujúcich veľkosť asteroidu Chixulub. Odborníci ale v tomto prípade upokojujú, že podobné objekty sa len málokedy dostanú blízko k našej planéte.

Také asteroidy by mali zanechať 25 km široký kráter, ak zasiahnu povrch planéty. Mesiac je v tomto prípade ideálnym objektom na výskum, pretože na povrchu nájdeme stopy kolízií, ktorými si naša prirodzená družica prešla. Vedci zistili, že za milión rokov na povrch Mesiaca dopadne približne 1,5 veľkých asteroidov. 

Na Zemi sa však má nachádzať množstvo veľkých kráterov, z ktorých najstarší má 1,05 milióna rokov. To by znamenalo, že veľké asteroidy dopadajú na povrch Zeme častejšie, no má to háčik.

Čo sa týka štyroch relatívne mladých kráterov, tie nie sú podľa odborníkov staršie ako milión rokov. Jeden z nich, kráter Pantasma, objavili vedci v centrálnej Amerike v roku 2019. Nenašli sa však žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že sú krátery väčšie, ako sa spočiatku odhadovalo. Tento objav však vedeckú komunitu rozdelil na dva tábory.

Doktor James Garvin z Goddard Space Flight Center verí, že kolízie z veľkými asteroidmi sa môžu odohrávať oveľa častejšie, než sme si mysleli. Svoje tvrdenia však nevytesáva do kameňa a sám priznáva, že potrebujeme ešte veľa dôkazov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre