Ako by vesmír vyzeral, keby ste prelomili rýchlosť svetla? Štúdia ukazuje, že veľmi divne!

Nedávno publikovaná štúdia "postavila na hlavu" všetko, čo vieme o rýchlosti svetla a ukázala vesmír, ktorý sa drasticky líši od nášho chápania.

Existuje v našom vesmíre piata dimenzia?
Zdroj: Melmak z Pixabay

Einsteinova teória relativity nás učí, že nič nedokáže prekonať rýchlosť svetla. Nie je to však len o samotnej rýchlosti, ale aj o spôsobe, akým pozorovateľ vníma plynutie času. Čím rýchlejšie sa pohybuje vesmírom, tým pomalšie z jeho uhla pohľadu čas plynie. Ak by sa mu podarilo dosiahnuť rýchlosť svetla, čisto teoreticky, by preňho čas zamrzol.

Naše chápanie vesmíru závisí od teórie relativity a od rýchlostného limitu, ktorý pre nás rýchlosť svetla predstavuje. Vzhľadom na to čo vieme o rýchlosti a plynutí času, prekonať rýchlosť svetla by znamenalo vracať sa v čase, čo vieme, že nie je prakticky možné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci z Varšavskej a Oxfordskej univerzity však prinášajú štúdiu, ktorá sa aj napriek mnohým problémom zaoberá otázkou: Ako by vyzeral svet, ak by sme prekonali rýchlosť svetla? Odpoveď je jednoduchá, úplne inak, než si predstavujeme.

Vo svojej štúdii totiž popisujú vesmír, v ktorom existujú tri dimenzie času a jedna dimenzia priestoru, informuje Science Alert.

„Ak prekonáme rýchlosť svetla, mali by sme vidieť nielen fenomény, ktoré sa dejú spontánne bez akejkoľvek príčiny, no zároveň aj častice, ktoré sa súčasne pohybujú po odlišných trajektóriách,“ píšu autori štúdie.

Zaujímavosťou tejto štúdie je to, že podľa jej autorov neexistuje nič, čo by nadsvetelnú rýchlosť logicky vylučovalo. Podľa ich názoru dokonca existujú objekty, ktoré cestujú rýchlejšie ako svetlo. Svoju prácu označili ako „nadstavbu špeciálnej relativity“ a označujú ju ako 1+3 časopriestor. Ak by dokázali objekty cestovať nadsvetelnou rýchlosťou, potom by mohol existovať spôsob, ako prepojiť princípy kvantovej mechaniky s teóriou relativity, momentálne dve nezlučiteľné teórie.

Posun v našom chápaní vesmíru?

„Najťažšou a zdanlivo neprirodzenou predstavou je to, že pri nadsvetelnej rýchlosti sa náš vesmír „prehodí“ na tri dimenzie času a jednu priestorovú dimenziu, nie naopak, ako sme zvyknutí z bežného života,“ píše sa v štúdii.

Portál Phys vysvetľuje, že keď objekt prekročí rýchlosť svetla, len jedna dimenzia nášho normálneho sveta si zachová priestorový charakter. Ide o dimenziu, po ktorej sa častica pohybuje. Lenže ako by to vyzeralo? Podľa autorov štúdie by sa z uhla pohľadu bežného pozorovateľa javilo, že sa častica pohybuje do všetkých smerov súčasne.

Prekonaním rýchlosti svetla svet prestáva byť deterministický. Častice sa začnú pohybovať po mnohých trajektóriách súčasne, čo je v súlade s tým, čo vysvetľuje kvantová fyzika.

„Až doteraz sa predpokladalo, že zákony kvantovej fyziky sú najzakladanejšími pravidlami a nemožno ich rozložiť do niečoho jednoduchšieho. Tu však demonštrujeme, že náš vesmír s jednou dimenziou priestoru a troma dimenziami času môže vysvetliť princípy kvantovej fyziky,“ píšu autori štúdie.

Odhaliť častice s nadsvetelnou rýchlosťou ale nie je také jednoduché. Akýkoľvek objav novej častice je niečo, čo si zaslúži Nobelovu cenu. Ide o druh výskumu, ktorý dokážu zvládnuť len veľké vedecké tímy s najmodernejšími prístrojmi.

Výsledkom štúdie je však to, že rýchlosť svetla nie je pevnou kozmickou hranicou, ako sme si predstavovali. Častice môžu prekonať rýchlosť svetla a niektoré ju aj prekonávajú, hoci tieto častice sú čisto hypotetické a nevieme dnes ešte dokázať, či existujú. Zároveň autori demonštrujú, že nadsvetelné častice by vesmír vnímali diametrálne inak ako my. Ak by však autori výskumu mali pravdu, častice by podľa tejto nadstavby špeciálnej relativity mali mať ďalšie výnimočné vlastnosti. Aké by to mohli byť vlastnosti zatiaľ hovoriť nemožno, pretože práca autorov je len základom, na ktorom by mohli nasledujúce štúdie stavať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre