Ako budú vyzerať ľudia o 1 000 rokov podľa vedcov? Takto sa zmeníme!
Vedci pomocou AI odhadli, ako bude priemerný človek vyzerať o 1 000 rokov.
Môže sa zdať, že ľudstvo už dosiahlo svoj evolučný vrchol. Skutočnosť je však taká, že vývoj človeka naďalej pokračuje. Kedysi bola evolúcia výrazne formovaná prírodným výberom. Jedinci s výhodnými vlastnosťami mali vyššiu šancu prežiť a odovzdať svoje gény. Dnes, vďaka pokrokom v medicíne a technológiách, prežívajú aj jedinci s genetickými predispozíciami, ktoré by v minulosti znamenali nižšiu šancu na prežitie.
Ako však budeme vyzerať o tisíc rokov? Na túto otázku sa zameral portál DailyMail.co.uk.
Ľudská evolúcia je stále v pohybe
Ako sme už spomenuli, evolúciu človeka vo veľkej miere ovplyvňujú technológie a vedecký pokrok. Okrem toho na nás pôsobí aj klíma, hoci v menšej miere ako v minulosti. Google ImageFX AI v spolupráci s vedcami vytvoril vizualizácie možnej budúcej podoby ľudí.
Keď sa pozrieme na obyvateľov Číny, môžu nám pripadať veľmi podobní. Zaujímavé je, že pre Číňanov pôsobíme my, Európania, rovnako „na jedno kopyto“. Naše tváre im pripomínajú zemiaky. Nespomíname to však len tak náhodou. Podľa vedcov sa v budúcnosti budeme na seba podobať ešte viac ako dnes.
Budeme atraktívnejší
Vedci predpokladajú, že priemerný človek bude mať tmavšiu pleť a bude vyzerať podobne ako obyvatelia súčasných multikultúrnych krajín, napríklad Maurícia či Brazílie. Dobrou správou je, že pravdepodobne budeme aj atraktívnejší.
Neprehliadni
Možno sa pýtaš, prečo by sme mali byť krajší. Súvisí to s tým, že ženy majú vo všeobecnosti väčšiu slobodu pri výbere partnera. To znamená, že atraktívnejší muži budú mať väčšiu šancu odovzdať svoje gény, čím sa bude dlhodobo formovať vzhľad budúcich generácií.
Krajší, ale hlúpejší?
Zatiaľ čo budeme možno krajší, vedci predpokladajú, že naše mozgy sa môžu zmenšiť. Dôvodom je nástup vyspelých technológií, najmä umelej inteligencie.
Technológie pravdepodobne povedú k menšej potrebe inteligencie, pretože čoraz viac úloh preberú počítače. Štúdie na zvieratách ukazujú, že domestikované druhy majú menšie mozgy ako ich divokí predkovia.
Mimochodom, nedávno vyšla štúdia, ktorá naznačuje, že umelá inteligencia a nástroje ako ChatGPT či Gemini nás môžu skutočne robiť menej bystrými.
Budeme nižší
Ďalšou zaujímavou hypotézou je, že v budúcnosti môžeme byť nižší. V minulosti evolúcia fungovala najmä cez prirodzený výber, čo znamená, že nie všetky deti prežili do dospelosti.
Dnes, vďaka modernej medicíne, prežije väčšina ľudí dostatočne dlho na to, aby mali deti. Evolučný tlak sa preto presúva na počet narodených detí, čo môže ovplyvniť genetickú líniu.
Profesor Mark Thomas naznačuje, že ľudia, ktorí majú viac detí, odovzdávajú svoje gény častejšie, čo by mohlo v budúcnosti viesť k nižšej priemernej výške populácie.
Možno sa pýtaš, čo má plodnosť spoločné s výškou. Niektoré štúdie naznačujú, že menší jedinci majú tendenciu dospieť a stať sa plodnými o niečo skôr ako vyšší ľudia. Ak by sa tento trend potvrdil v populácii, mohlo by to viesť k postupnému poklesu priemernej výšky.
Samozrejme, ide len o hypotézy a hrubé odhady, ktoré sa môžu, ale nemusia naplniť. Nejak takto, ako môžeš vidieť nižšie, by sme ale mohli vyzerať.
Len pre zaujímavosť, časť vedcov odhaduje, že v najbližších 20 rokoch dôjde ku kolapsu civilizácie, keďže narazíme na limity, ktoré súvisia s nerastným bohatstvom. Potom bude nasledovať éra úpadku. Možno tento zlom, ak nastane, zmení to aj predikciu, ako budeme vyzerať. Uvidíme.
Okrem iného je vysoká pravdepodobnosť, že nástupom nových technológií, ľudia už nebudú len „ľuďmi“, ale priblížime sa k ére kyborgov. Taktiež veľkú úlohu zohrá, či sa stane z nás medziplanetárny druh. Ak áno, tak aj to môže vo veľkej miere ovplyvniť to, ako budeme vyzerať.
Komentáre