Ako bude vyzerať koniec nášho vesmíru? Čoskoro sa to možno dozvieme

Vieme, že náš vesmír začal veľkým treskom, no to ako skončí pre nás ostáva aj naďalej záhadou.

Skončí sa náš vesmír roztrhnutím každého jedného atómu?
Zdroj: YouTube (Universe TV)

Náš vesmír vznikol pred 13.8-miliardami rokov veľkým treskom, a to ako skončí je stále predmetom teoretických prác vedcov. Pripravovaný teleskop americkej NASA, Nancy Gracy Roman Space Telescope by nám mohol prezradiť, či je jedna z najuznávanejších teórií konca, takzvané veľké roztrhnutie, naozaj možnou.

Roman Space Telescope odštartuje v roku 2027 no aj potom bude potrebovať určitý čas na prípravu, informuje portál Universe Today. Hneď ako bude teleskop funkčný sa však pozrie na jednu z najdôležitejších otázok: Ako sa vesmír skončí?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teória vesmírneho roztrhnutia sa viaže na hubblovu konštantu, rýchlosť expanzie nášho vesmíru. Vieme, že sa vesmír okolo nás sa rozpína rýchlejšie, než v minulosti. Aspoň nateraz to nič neznamená, hubblova konštanta nie je dostatočne vysoká na to, aby prekonala gravitačnú silu, ktorá drží galaxie pokope. V budúcnosti by sa to ale mohlo zmeniť. Vedci sa domnievajú, že postupné zvyšovanie hubblovej konštanty by najprv viedlo k rozpadu galaktických štruktúr a neskôr aj všetkej hmoty vo vesmíre.

Postupom času by sa všetka hmota vrátane živých organizmov rozpadla na neviazané častice a radiáciu. Hubblova konštanta by ale naďalej rástla a vesmír by nakoniec skončil ako singularita – bod s nekonečnou hustotou. Teória veľkého roztrhnutia sa viaže ešte na jednu teóriu konca nášho vesmíru – teóriu veľkého zamrznutia.

Teória veľkého zamrznutia tvrdí, že postupná expanzia vesmíru nevyhnutne povedie k absolútnej nule – najnižšej teplote, pri ktorej prestávajú fungovať všetky procesy.

Problém s expanziou vesmíru

V 20. rokoch minulého storočia vedci zistili, že náš vesmír expanduje. Americký astronóm, Edwin Hubble, hral pri tomto objave dôležitú úlohu. Dlhú dobu si astronómovia mysleli, že sa expanzia nášho vesmíru spomaľuje. Až v roku 1998 sa zistilo, že to nie je pravda.

Ako sme už spomínali vyššie, expanzia nášho vesmíru sa neustále zrýchľuje. Roman Space Telescope bude vybavený špeciálnym nástrojom HLSS (pozn. redakcie: High Latitude Spectroscopic Survey), prostredníctvom ktorého budú astronómovia schopní nahliadnuť do budúcnosti vesmíru. Vesmírny teleskop im pomôže zistiť, či sa bude expanzia vesmíru zrýchľovať aj v budúcnosti a či vesmír nakoniec skončí veľkým roztrhnutím.

V tomto smere sa astronómovia až tak nespoliehajú na pokročilé technológie, ale skôr „hrubú silu“. Čím väčšiu časť vesmíru sa astronómom podarí študovať, tým presnejšie budú ich modely toho, ako sa vesmír vyvíja a ako nakoniec skončí.

„Všetko sa nakoniec končí pri pozorovaní a meraní čo najväčšieho množstva kozmických objektov, najpresnejšie ako vieme. Ak dokážeme pochopiť to, ako sa vesmírne štruktúry postupom času menili a dokážeme pochopiť históriu kozmickej expanzie. Potom možno získame odpovede na otázku, ako sa náš vesmír skončí,“ píšu autori v štúdii publikovanej v The Astrophysical Journal.

Prvým krokom vedcov ale bude pochopenie podstaty expanzie vesmíru. Vedci sú presvedčení, že vesmír by nemal svoju expanziu zrýchľovať, nie so všetkou gravitáciou, ktorá v ňom existuje. Tá by mala byť akousi záťažou spomaľujúcou vesmírnu expanziu. To sa ale nedeje, čo môže znamenať dve veci: Buď je Einsteinova teória gravitácie nesprávna, alebo sa vo vesmíre nachádza temná energia, ktorá je pre nás zatiaľ neviditeľná. Každopádne vesmírny teleskop Nancy Gracy Roman Space Telescope nám prinesie odpovede.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre