Ako bude prebiehať globálne otepľovanie? Drastické zmeny 94-miliónov rokov dozadu sú podobné tým, ktorým čelíme dnes

Globálne otepľovanie sa za posledné roky stalo mimoriadne vážnym problémom, no stále nevieme, ako sa bude naša planéta správať do budúcna.

Energetický rozpočet Zeme je dôležitým faktorom pri určovaní vážnosti globálneho otepľovania
Zdroj: YouTube (NASA Goddard), Icon-Library, Úprava: Vosveteit.sk

Pred približne 94-miliónmi rokov si naša planéta prešla klimatickými zmenami. Výrazné otepľovanie spôsobilo, že z planéty vymizli niektoré prirodzené prvky, ktoré označujeme ako vitamíny. Ich zmiznutím zároveň vymrelo aj veľké množstvo živočíšnych druhov.

O tejto klimatickej zmene informovala štúdia vedcov z Florida State University ešte v roku 2016. Vo svojej práci vedci zistili, že z oceánov zmizol vanád a molybdén, čo sú dôležité stopové kovy, ktoré slúžia ako potrava pre vodný život. Molybdén používajú baktérie na to, aby podporovali fixáciu dusíku, čo je dôležitý mechanizmus pre všetky formy života. Zmiznutie týchto prvkov bolo kritické pre organizmy, ktoré tvoria základ vodného potravinového reťazca.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že otepľovanie planéty prebiehalo naprieč niekoľkými miliónmi rokov.

„Keď sa svet oteplil, spustili sa reakcie, ktoré mali drastický účinok a to hlavne na chemické zloženie oceánov,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Jeremy Owens.

Stopy klimatických zmien objavili analýzou 10-metrov dlhej časti oceánskeho dna, ktorá ležala kúsok od pobrežia Venezuely. Z týchto vzoriek dokázali vedci zistiť, že pred 94-miliónmi rokov prešli bakteriálne komunity výraznou zmenou. Nie všetky druhy vymreli, no už sa im nedarilo tak ako predtým.

Vedci zároveň poukazujú na to, že zmena v hladinách spomínaných kovov mohla znamenať aj menej kyslíku vo vode. To by znamenalo nárast takzvaných „mŕtvych zón“ v oceánoch. Mŕtve zóny sú miesta, kde nemôže existovať žiadny život. Klimatické zmeny, ktoré sa odohrali pred 94-miliónmi rokov sa podobajú na situáciu, ktorou si svet dôsledkom globálneho otepľovania prechádza dnes. Veria, že pochopenie tohto oteplenia by nám mohlo prezradiť, čo sa bude s našou planétou diať v budúcnosti.

„Pred 94-miliónmi rokov nastala zmena, ktorá spustila kaskádu udalostí. Tieto udalosti následne ovplyvnili celý oceán. Podľa nášho názoru ide o najlepšie okno do prebiehajúcich klimatických zmien, aké môžeme mať,“ tvrdí Owens.

Riešenie globálneho otepľovania

Globálne otepľovanie sa za posledné roky stalo problémom, ktorý nemožno ďalej ignorovať. Z minulosti našej planéty si môžeme zobrať aspoň nejaké ponaučenie, no svetoví lídri by mali reagovať čo najskôr, ak chcú predísť najhoršiemu scenáru, teda katastrofe, ktorá by ohrozila ľudskú populáciu.

Jedno z možných riešení je prestať so spaľovaním fosílnych palív, no viacerí odborníci poukazujú na to, že v súčasnej dobe sa od nich ľudstvo ešte nedokáže odtrhnúť. Objavujú sa aj „zúfalé“ riešenia, proti ktorým sa síce vedecká komunita v minulosti ostro postavila, no čím ďalej, tým viac, sa ukazujú ako naše jediné „záchranné koleso“.

Jedno z riešení je vypustenie aerosólov do atmosféry našej planéty. Drobné častice by dokázali odraziť časť Slnečného svetla a prakticky okamžite našu planétu ochladiť. Tento plán by si ale vyžadoval globálnu spoluprácu na úrovni, aká tu ešte nebola. Zároveň vedci presne nevedia, aké vedľajšie účinky by takéto riešenie mohlo priniesť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre