NávodyTechnológie

Aké špecifikácie môže mať displej smartfónu a čo znamenajú? Toto by ste mali vedieť!

Ak si vyberáte nový smartfón, mal by vás zaujímať aj displej a jeho špecifikácie. Pozrite sa, čo by ste nemali prehliadnuť.

Pri kúpe nového smartfónu pozeráme po rôznych špecifikáciách ako je čipset, batéria, nabíjanie, no aj displej. Na špecifikácie displeja by sme nemali zabúdať, pretože práve s ním budeme v kontakte pri používaní smartfónu najčastejšie. V dnešnej dobe však už vieme naraziť na rôzne druhy displejov s rôznymi špecifikáciami a možnosťami využitia. Ak sa nechcete pomýliť pri kúpe nového telefónu a vybrať si ten správny model pre vás, pozrite sa s nami na to, aké špecifikácie môžu displeje mať. Vyhnete sa tak neskorším problémom s využívaním vášho zariadenia.

Typ displeja – IPS vs. AMOLED displej

V prvom rade sa väčšina používateľov pozerá práve na typ displeja. Najčastejšie sa na trhu stretneme s AMOLED displejom a IPS LCD panelom, no pri úplne starých modeloch sme vedeli naraziť aj na PLS LCD. PLS LCD displeje ponúkali o niečo menej kvalitný obraz, preto ich dnes už v zariadeniach prakticky nenájdeme. IPS displej nájdeme zvyčajne v lacnejších zariadeniach s nižšou cenou. Jeho nevýhodou je to, že nedokáže zapínať len konkrétne pixely, čím dokáže batériu vybíjať o niečo viac. Tieto displeje nepodporujú mimo to aj možnosť ambientného podsvietenia známeho aj ako Always-on. Výhodou tohto typu displeja je najmä to, že je lacnejší v porovnaní s AMOLED displejom, má dobrú presnosť farieb a v neposlednom rade aj dobrú viditeľnosť na slnku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Redmi Note 9_displej_1
Zdroj: Vosveteit.sk

AMOLED displej nájdeme dnes už aj v lacnejších smartfónoch a oproti IPS diplejom dokážu zapínať len konkrétne aktívne pixely. Vďaka tomu pri využití čiernej témy zariadenia šetria batériu, nakoľko čierne pixely považujú za neaktívne. Okrem toho vedia využiť aj ambientné podsvietenie a v porovnaní s IPS LCD sú tenšie. Aj vďaka tomu vedia výrobcovia umiestniť pod tieto panely skenery odtlačkov prstov. Pri zobrazení jasnejších farieb však spotrebujú viac energie, na čo treba taktiež myslieť. Vo všeobecnosti však platí, že AMOLED displeje sú kvalitnejšie a mali by sme sa obzerať skôr po nich.

Xiaomi 13 Lite displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Stretnúť sa však vieme aj s OLED panelom, ktorý je však menej pokročilou technológiou AMOLED displeja. Smartfóny od spoločnosti Samsung taktiež ponúkajú technológiu 2x dynamického AMOLED panelu.

Rozlíšenie

Pri displejoch sa často stretneme aj s jeho rozlíšením, na ktoré musíme myslieť. V starších telefónoch sme mohli naraziť na HD rozlíšenie (1280 x 720 p), ktoré sa postupne z trhu vytratilo. Aj najlacnejšie modely tak dnes už ponúkajú väčšinou rozlíšenie FHD (1920 x 1080 p). Toto rozlíšenie sa stalo štandardom pre lacnejšie modely, no drahšie zariadenia ponúkajú aj vyššie. Na rozlíšenie by sme sa mali pozerať najmä z dôvodu, že čím vyššie rozlíšenie bude displej mať, tým viac pixelov na ňom nájdeme. A pravdepodobne vám nemusíme vysvetľovať, že viac pixelov bude znamenať aj vyššiu kvalitu zobrazenia obsahu.

samsung galaxy s23+ Displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Na trhu však vieme nájsť aj QHD (Quad HD) displeje s rozlíšením 2560 x 1440 p. Tieto displeje však postupne dopĺňa aj WQHD (Wide QHD), ktoré majú rozlíšenie štandardne 3440 x 1440 p. Na smartfónoch vyššej triedy si však vieme toto rozlíšenie dynamicky meniť, čo nám dokáže ukázať, aké sú možnosti a rozdiely medzi displejmi. Displej s vyšším rozlíšením však môže automaticky aj vyžadovať vyššiu spotrebu batérie.

Hustota pixelov

Dôležitým ukazovateľom je aj hustota pixelov, ktorá sa skrýva pod označením PPI. Hustota pixelov sa spája aj s rozlíšením displeja, nakoľko tento ukazovateľ nám uvádza, koľko pixelov sa nachádza na ploche jedného palca. Menšie smartfóny s vyšším rozlíšením teda môžu mať vyššiu hustotu pixelov zatiaľ čo displej väčšieho smartfónu s rovnakým rozlíšením ponúkne menšiu hustotu pixelov. Ľudské oko je pritom schopné rozpoznať až 1000 PPI, no priemerný smartfón ponúkne približne 400 PPI.

Recenzia_Honor Magic4 Pro_Displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Obnovovacia a vzorkovacia frekvencia

Pri kúpe nového smartfónu sa vieme stretnúť aj s pojmom obnovovacia frekvencia. Tento pojem nám označuje to, ako veľmi plynulý náš displej je a ako rýchlo dokáže meniť snímky. V minulosti sme sa štandardne stretávali s displejmi, ktoré ponúkali 60Hz obnovovaciu frekvenciu. Dnes už by nám taký displej pravdepodobne nestačil, keďže trendom posledných rokov je vyššia obnovovacia frekvencia. Aj lacnejšie telefóny teda vedia ponúknuť 90Hz či 120Hz obnovovaciu frekvenciu a aj tu platí, že viac znamená aj lepší obraz. Herné smartfóny či vlajkové lode vedia ponúknuť dokonca aj 144Hz obnovovaciu frekvenciu, no bežný používateľ tento rozdiel zaznamená len minimálne v porovnaní so 120Hz frekvenciou.

Xiaomi 12 Pro displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Na trhu sa ale objavili už aj modely s LTPO AMOLED (low-temperature polycrystalline oxide AMOLED) panelom. Tieto displeje umožňujú používateľom využiť dynamickú obnovovaciu frekvenciu a znížiť ju až na 1Hz. V tomto prípade sa tak nižšia frekvencia využije vo chvíli, kedy ju displej úplne nepotrebuje, napríklad pri aktívnom ambientnom podsvietení. Výhodou je, že nižšia frekvencia šetrí batériu.

Samsung Galaxy S22_recenzia_displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Vzorkovacia frekvencia určuje, akú rýchlu hmatovú odozvu bude displej mať. Ak váš smartfón teda ponúkne napríklad 720Hz obnovovaciu frekvenciu, tak bude vedieť reagovať na váš dotyk až 720-krát za jednu sekundu. Častokrát sa ale dnes stretneme s najmä 240Hz vzorkovacou frekvenciou, čo je stále dostatok.

Displej a jeho ochrana

Pri špecifikáciách displeja častokrát narazíme aj na informáciu o jeho ochrane. Najčastejšou ochranou je Gorilla Glass od spoločnosti Corning, no môžeme sa stretnúť aj s inými ochranami. Najúčinnejšou ochranou pre displej je aktuálne Corning Gorilla Glass Victus 2. Vlajkové lode a lepšie smartfóny zvyčajne siahajú po Gorilla Glass Victus či Gorilla Glass 5, no v lacnejších modeloch vieme nájsť často Gorilla Glass 3.

Poco M4 Pro 5G_displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Jas displeja

V neposlednom rade si vieme všimnúť aj informácie o jase displeja. Ten sa v telefónoch vie pohybovať medzi 300 – 1500 nitmi, no vieme sa stretnúť aj s vyššími hodnotami. A prečo by nás táto špecifikácia mala zaujímať? Čím vyššia hodnota v nitoch, tým lepšie sa nám na displej bude pozerať napríklad aj na priamom slnku. Viac v tomto prípade skutočne znamená viac a až si budete vyberať nový smartfón, tak sa pozrite aj na túto hodnotu.

Vyberáte si nový smartfón aj podľa displeja? Alebo je pre vás táto špecifikácia menej podstatná? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close