Aké presné sú najkupovanejšie fitness trackery? Veľké porovnanie prichádza s varovaním

Presnosť fitness trackerov nie je až taká dobrá, ako sa chvália výrobcovia. Napriek tomu nie sú na zahodenie.

chytre hodinky meranie tepu
Zdroj: Vosveteit.sk

Fitness náramky sú mimoriadne populárne nositeľné zariadenia. Ukazujú čas, môžeš skontrolovať správu bez toho, aby si vytiahol mobil a čo je hlavné, ponúkajú celý rad fitness funkcií.  

Smart fitness náramky ti môžu pomôcť merať tep, okysličenie krvi, spánok alebo rôzne fyzické aktivity, napríklad beh, plávanie, bicyklovanie, workout s činkami, či crossfit. Každodenne sa spoliehame na ich presnosť, no ako naznačuje nová štúdia, ich presnosť nie je až taká veľká, ako tvrdia výrobcovia.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Výrobcovia podobných zariadení tvrdia, že dáta, ktoré ich fitness trackery poskytujú, sú mimoriadne presné a umožňujú užívateľom monitorovať svoje zdravie a na základe týchto dát meniť svoj životný štýl. Niektorí experti ale nie sú presvedčení ich presnosťou,” píšu analyzici.

Presnosť fitness náramkov

Portál Wellnes Pulse informuje o štúdii, ktorá merala presnosť najbežnejšie využívaných fitness náramkov. Ich práca sa zameriavala na spálené kalórie, meranie tepu a počet prejdených krokov. Ide o údaje, ktoré meria drvivá väčšina zariadení. Výskum ukázal, že pri meraní srdcového tepu sú náramky najpresnejšie, no nie ideálne. Ukázalo sa, že presne merali tep  v 76,35 % prípadov. O niečo horšie skončili pri meraní počtu prejdených krokov a energetického výdaja, teda spálených kalórií. V tomto prípade ich presnosť klesá pri meraní krokov na 68,75 % a pri spaľovaní kalórií na 56,63 %.  

Najpresnejšie sú Apple Watch, ktoré majú presnosť 86,31% pri meraní srdcového tepu a 71,02% pri meraní energetického výdaja. Fitness trackery značky Garmin skončili ako najpresnejšie pri meraní krokov s presnosťou 82,58%.  

Niektoré zariadenia pritom merajú kroky ešte menej presne. Porovnávanie odhalilo, že fitness trackery od značiek Jawbone a Polar sú najmenej presné, s presnosťou len 57,91 % a 53,21 %.  

Xiaomi Mi Band 4 fitness naramok
Zdroj: Vosveteit.sk

“Výsledky nášho prieskumu môžu mnohých prekvapiť. Musíme však povedať, že meracie náramky sa spoliehajú na pohyb zápästia, keď merajú kroky. Môže sa teda stať, že niektoré iné pohyby vníma náramok ako kroky, pohyby, pri ktorých môžeme dokonca sedieť,” informujú výskumníci.  

Autori štúdie hovoria, že táto nepresnosť môže negatívne ovplyvniť zdravie nositeľa podobných zariadení. Ak fitness tracker vníma menej krokov, než nositeľ skutočne spravil, ten môže jesť menej zdravých jedál alebo v niektorých prípadoch trpieť vyšším tlakom alebo tepom.  

Čo sa srdcového tepu týka, tam sa presnosť pohybovala od 86,31 % (Apple Watch) až po 67,63 % (TomTom). Nositeľné zariadenia nemerajú priamo tep srdca, no namiesto toho sa spoliehajú na zmeny v prúdení krvi v zápästí.  

Apple Watch dominuje aj v meraní výdaja energie, alebo inak spálených kalórií, so 71,02 % presnosťou. Ako najmenej presné z porovnania vyšli fitness trackery od Jawbone, Fitbit a Polaru. Pri nich sa presnosť pohybovala od 65,57 % až po 50,23 %.

Spálené kalórie sú najmenej presné

Autori štúdie ale priznávajú, že meranie spálených kalórií je najťažšia merateľná veličina. Ide totiž o komplexný proces, ktorý nezahŕňa len fyzickú aktivitu ale aj bazálne funkcie, napríklad dýchanie alebo spánok. Fitness trackery zároveň neberú do úvahy iné faktory, ako svalovú hmotu a poskytujú len približný odhad.  

Váha na želanie? Tento enzým slúži ako "termostat" pre spaľovanie energie.
Zdroj: Unsplash (i yunmai)

Celkovo však najpoužívanejšie fitness trackery skončili s priemernou presnosťou 67,40 %. Niektoré metriky môžu určité modely merať presnejšie, no iné zas horšie. Fitness trackery sa stávajú čoraz populárnejšími a kupujú si ich hlavne ľudia, ktorí chcú žiť aktívnejšie.  

Otázka teda znie, môžeme fitness trackerom veriť? Odpoveď závisí od toho, čo od nich očakávaš. Ak chceš mať k dispozícii najpresnejšie metriky, potom bežne dostupné fitness trackery nebudú to pravé pre teba. Ak ale chceš mať všeobecný prehľad o tom, koľko kalórií denne spáliš, koľko krokov prejdeš alebo aký máš tvoj srdcový tep, potom môžeš tieto zariadenia spokojne používať.

Pamätaj ale na to, že ukázané dáta sú len približné a môžu sa líšiť od skutočnosti. Prílišné spoliehanie sa na ne teda môže tvojmu zdraviu skôr ublížiť ako pomôcť. Ako všeobecný prehľad sú však tieto zariadenia dobré. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre