Aké pravidlá je potrebné dodržiavať pri sťahovaní aplikácií, aby ste predišli tomu, že si stiahnete do zariadenia vírus?!
Sťahovanie súborov otvára dvere pre potencionálne škodlivé súbory. Ako sa ale pri sťahovaní správať bez ohrozenia svojho zariadenia?
Zostať v bezpečí na internete je čoraz dôležitejšie. Technológia napreduje míľovými krokmi a digitalizácia nás čoraz viac tlačí k používaniu internetu. S jeho používaním sa spájajú rôzne úkony, ako aj napríklad sťahovanie súborov. Táto aktivita ale zároveň poskytuje možnosť pre hackera na to, aby rozhodil siete svojho škodlivého kódu. Na tému upozornil web makeuseof.com.
Nie je žiadnym tajomstvom, že sťahovaním súborov sa vystavujeme zvýšenej miere rizika napadnutia škodlivým kódom. Voči sťahovaniu ale netreba byť úplne skeptický, hlavne ak zachováte isté pravidlá a postupy. Dnes si preto ukážeme veci, na ktoré si pred stiahnutím súboru z internetu dajte pozor.
Oficiálny zdroj
V tomto prípade ide zväčša o sťahovanie rôznych programov alebo aplikácií. V takom prípade vždy súbor sťahujte z oficiálnej stránky. Iba vtedy vylúčite riziko stiahnutia malvéru prakticky na nulu. Nie vždy to ale je možné, no to neznamená, že by ste stiahnutie súboru mali úplne zamietnuť. Existujú aj iné faktory, ktoré nám vedia povedať viac o dôveryhodnosti stránky.
SSL certifikát
Tento certifikát si viete jednoducho všimnúť v riadku, kde zadávate URL adresu stránky. Jeho logo je zamknutý zámok. URL stránky, ktorá využíva tento certifikát, začína s HTTPS namiesto HTTP. Dnešné prehliadače na neprítomnosť tohto certifikátu zvyknú poukazovať červeným písmom a logom prečiarknutého zámku.
Preto ak stránka nevyužíva tento certifikát, tak by ste sťahovanie súborov z jej serverov mali zvážiť, prípadne úplne zamietnuť.
Neprehliadni
Skontrolujte názov domény
Hackeri sa často snažia zamaskovať svoje podvodné stránky. Tie sa javia ako oficiálne, no bystré oko vie rozpoznať isté rozdiely. Ide napríklad o názov domény. Tu sa útočníci vedia pohrať so slovosledom, prípadne použijú iné TLD (koncovka domény, napr. Microsoft.tech namiesto Microsoft.com).
Zistite vek danej stránky
Podvodné stránky zväčša zmiznú tak rýchlo, ako aj vznikli. Ich trvácnosť teda nie je dlhá, čo vám vie pomôcť pri rozhodovaní o tom, či si súbor stiahnete alebo nie. Na overenie toho, aká stará je daná stránka, viete použiť web WHOIS. Na tento web iba skopírujete názov domény danej stránky a ten vám následne povie jej vek.
Nájdenie recenzií
Názory ľudí, ktorí s danou stránkou majú skúsenosti sú tiež dôležité. No vyhľadanie takej recenzie nemusí byť jednoduché, pretože pri zadaní názvu stránky vám Google nájde primárne výsledky z danej stránky. Zadaním reťazca allintitle:, za ktorý pripojíte názov stránky viete vyhľadať stránky, na ktorých sa o danom webe píše (napr. allintitle:ebay.com).
Skenovanie súboru pred jeho stiahnutím
Keď si súbor stiahnete do počítača, už môže byť neskoro. Preto si súbor overte ešte pred jeho stiahnutím. Na to slúži napríklad web VirusTotal, ktorý patrí pod Google. Tento web overí súbor za vás a taktiež pripojí podrobnú analýzu, či recenzie zo strany používateľov. Podrobnejšie sme sa tomuto webu a ako pomocou neho súbor overiť venovali v tomto článku.
Sledujte typ súboru
Ak ste už súbor stiahli, tak si dajte pozor na to, akého typu daný súbor je. Sťahovali ste obrázok, no prípona súboru je .exe? To doslova smrdí problémom a takýto súbor ani neotvárajte a rovno ho vymažte. Ak vám nie je známy typ súboru, tak si ho jednoducho vyhľadajte. Formátov je totiž mnoho a preto ak váš obrázok nemá príponu JPEG alebo PNG, tak nemusí ísť ihneď o vírus.
Veríme, že tieto postupy a tipy vám pomôžu k tomu, aby ste sa pri sťahovaní súborov z internetu cítili čo najbezpečnejšie.
Komentáre