Aké parametre by mal mať ideálny smartfón? Takto dopadol prieskum preferencií používateľov, niektoré vlastnosti vás prekvapia!

Tieto parametre sú dôležité pre používateľov v otázke kúpy nového smartfónu. Pozrite sa, či spadáte do priemeru medzi používateľov aj vy.

smartfon parametre
Zdroj: unsplash.com (N.Tho.Duc), úprava Vosveteit

Zaujímalo vás niekedy, aké preferencie pre parametre smartfónu majú ostatní používatelia a nie len vy? Ide o zaujímavé hodnoty, podľa ktorých sa zrejme bude odvíjať i ďalší chod a vývoj smartfónov, keďže bežné spoločnosti vytvárajú smartfóny pre priemerného používateľa. A po čom je dopyt, to je aj na trhu. I z tohto dôvodu sa pomaly vytrácajú z trhu kompaktné smartfóny, keďže ich používatelia žiadajú čoraz menej. Portál Gizchina.com nám teraz sprostredkoval výsledky prieskumu benchmarkového rebríčku AnTuTu za tretí kvartál roku 2021 a my musíme povedať, že sme v niektorých smeroch celkom aj prekvapení. Čo poviete vy?

Čím väčší displej, tým lepšie

Len pred pár rokmi bol štandard displejov na úrovni 5″, dnes už by sme takéto modely našli na trhu len s ťažkosťou. Požiadavky používateľov stále rastú a i keď sa rámčeky smartfónov zmenšujú, displeje a ich použiteľná časť sa stále zväčšuje. Práve preto sa na prvom mieste preferencií objavila hodnota 6.6″, čo je preferovaná veľkosť uhlopriečky. Až sa teda nabudúce budete sťažovať, že všetky displeje sú príliš veľké, spomeňte si na to, že väčšina používateľov ich obľubuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
AnTuTu veľkosť displeja
Zdroj: Gizchina.com

Vysoké rozlíšenie displeja stále nie je príliš v móde

Dnes na trhu nájdeme už rôzne hodnoty rozlíšenia, no typická hodnota 1080×2400 pixelov stále dominuje. Prečo? Vyššie rozlíšenie s hodnotou 1440×3200 pixelov sa umiestnilo na tretej priečke z toho dôvodu, že sa väčšinou nachádza len vo vlajkových modeloch. Pre bežného používateľa je totiž slabšia vyššie spomínaná hodnota stále dostatočná. Navyše by sa s vyšším rozlíšením museli navýšiť i ceny smartfónov. A práve preto je najviac okupovaná stredná trieda stále s hodnotou 1080×2400 pixelov.

Rozlíšenie displeja AnTuTu
Zdroj: Gizchina.com

Vysoká obnovovacia frekvencia naberá na popularite

Ďalším faktorom, ktorý prieskum posudzoval, je obnovovacia frekvencia displeja. U tej sa na prvom mieste síce opäť umiestnila základná 60Hz frekvencia, no v tesnom závese nájdeme populárnu hodnotu 120Hz. Na treťom mieste nájdeme zasa hodnotu 90Hz, vidieť teda môžeme, že síce základná 60Hz obnovovacia frekvencia je stále populárna, no novšie technológie tie staré zaužívané rýchlo dobiehajú.

Obnovovacia frekvencia AnTuTu
Zdroj: Gizchina.com

Výrobca čipsetov je taktiež dôležitý

I keď sa spoločnosť MediaTek stala najväčším výrobcom čipsetov v súčasnosti, medzi preferenciami stále vyhráva konkurenčný Qualcomm. A práve čipset by mal byť tou prvou vecou na ktorú sa pozrieme, keď zvažujeme parametre nového smartfónu. Až 61.8% používateľov teda preferuje čipsety z radov Snapdragon. Zatiaľ čo konkurenčný MediaTek si získal celkovo len 19.1% a umiestnil sa tak na druhom mieste. Rozdiel v preferenciách je teda značný a čipsetom od MediaTeku stále nedôverujeme.

Čipset AnTuTu
Zdroj: Gizchina.com

8 jadier procesora vyhráva na plnej čiare

Priznajme si to, len ozajstní fajnšmekri sa pozerajú na počet jadier procesora pri kúpe nového smartfónu. A práve preto nájdeme na trhu asi najviac smartfónov s ôsmymi jadrami, ktoré vyhrávajú na plnej čiare. 99.1% je podiel, ktorý majú na trhu, zatiaľ čo vyššia 10-jadrová hodnota je tu s podielom 0.1%.

Počet jadier procesora AnTuTu
Zdroj: Gizchina.com

6GB pamäte RAM nám už nestačí

S novšími smartfónmi, technológiami a softvérom narastajú i požiadavky na vyššiu pamäť RAM. Táto pamäť rovnako ako čipset patrí medzi najviac kontrolované parametre smartfónu najmä z toho dôvodu, že pre správny a plynulý chod smartfónu potrebujeme vyššiu pamäť RAM. A i keď minulý rok ešte 6GB pamäte RAM stačilo mnohým z nás, dnes už sa táto hodnota umiestnila na treťom mieste. Najčastejšie preferovanou hodnotou je 8GB pamäte a druhé miesto si vyslúžila ešte vyššia hodnota, až 12GB.

Pamäť RAM AnTuTu
Zdroj: Gizchina.com

Ani 128GB interného úložiska nie je dostatok

Klasických 128GB už sa dnes stáva mierne zastaralých ak vezmeme do úvahy veľkosť interného úložiska. I keď s minimálnym rozdielom, túto hodnotu predbieha už vyššia hodnota, 256GB. Nuž, súbory sú väčšie a i my potrebujeme viac miesta na ukladanie našich súborov a spomienok. Aplikácie tiež nestrácajú na veľkosti a my naše zariadenia čoraz viac zapratávame zbytočnými súbormi.

Interné úložisko AnTuTu
Zdroj: Gizchina.com

Verzia Androidu vôbec neprekvapuje

Podľa týchto grafov dnes až 67.9% smartfónov dnes okupuje Android 11. A vzhľadom k tomu, že sa už pomaly pripravujeme na distribúciu Androidu 12 Snow Cone, je táto hodnota celkom uspokojujúca. Len 30% trhu tvoria staršie verzie Androidu, medzi ktorými nájdeme najstarší Android 8 Oreo. Dnes už by však takmer všetky aktualizovateľné smartfóny na Android 11 mali byť aktualizované a my by sme nad staršími verziami ani nemali premýšľať.

Verzia Androidu AnTuTu

Zhodujete sa s výsledkami prieskumu preferencií pre parametre smartfónu aj vy? Alebo by ste zvolili iné hodnoty a alternatívy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre