Aké množstvo mikroplastov skonzumujeme za jeden rok? Výsledky najnovšej štúdie vás určite zarazia

Už iba bežným pitím vody z plastových fliaš zvyšujeme počet skonzumovaných mikroplastov na státisíce častíc ročne.

Plast v ludskom tele
Zdroj: unsplash.com (Zoran Borojevic)

Skúmanie mikroplastov a ich dopady na náš organizmus sa dostáva do popredia stále o čosi viac. Len nedávno zverejnená štúdia v časopise Nature po prvýkrát odhalila výskyt mikroplastov v ľudskej krvi. Ku týmto poznatkom sa najnovšie pridávajú aj vedci z Lekárskej univerzity vo Viedni (via Futurism), ktorí sa bližšie pozreli na množstvá mikroplastov, ktoré skonzumujeme počas roka. Najnovšia štúdia odhaľuje nie len samotný priemerný počet skonzumovaných mikroplastov za jeden rok, ale zároveň odhaľuje aj bližší pohľad na to, ako mikro a nanoplaty končia v našom tráviacom trakte.

Množstvo skonzumovaných mikroplastov vás zarazí

Podľa štúdie zverejnenej v prestížnom vedeckom časopise Exposure and Health skonzumujeme za jeden rok aj 100 000 častíc mikro a nanoplastov ročne. Treba však pripomenúť, že ide o údaj týkajúci sa najmä ľudí používajúcich plastové fľaše na dennej báze. Práve tie sú pre nás najväčším nechceným zdrojom mikroplastov, ktorého by sme sa vedeli bezproblémovo zbaviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Menšie, no i pomerne veľké častice

Vedci vo svojej štúdii špecifikovali aj veľkosť samotných častíc. Tie totižto kategorizovali do dvoch rôznych, už vyššie spomínaných kategórií. Vo svete často spomínané mikroplasty totižto nie sú tými najmenšími plastovými časticami. V našom organizme sa totižto môžu vyskytovať aj výrazne menšie častice, označované ako nanoplasty. V prípade mikroplastov hovoríme o veľkosti zhruba 5 mm až 0,001 mm. V prípade nanoplastov tak logicky majú vedci na mysli akékoľvek častice menšie ako 0,001 mm.

PET fľaše sú pre nás najväčším zdrojom

A ako je to teda s tým prijímaním mikroplastov na dennej báze? Vedci úplne nešpecifikovali presné počty prijatých mikroplastov pre jednotlivé potencionálne zdroje. Zamerali sa však na už vyššie spomínaný najčastejší a zrejme najväčší zdroj – plastové fľaše. V prípade prijímania 1,5 l vody z plastových fliaš na dennej báze tak človek dokáže za jeden rok prijať zhruba 90 000 mikro a nanoplastov. V prípade pitia vody výlučne z vodovodného kohútika však nemožno počítať s nulovým príjmom mikroplastov. Celkový počet skonzumovaných mikroplastov totižto v takomto prípade predstavuje zhruba polovicu oproti pitiu vody z plastových fliaš, takže zhruba 40-50 tisíc častíc ročne.

Zdravé črevá by nás mali ochrániť pred problémami

Pochopiteľne, zdrojov mikroplastov v našom okolí je naozaj neúrekom a takmer určite sa ich už nikdy nezbavíme. Kľúčové je tak najmä skúmanie ich dopadov nie len na životné prostredie, ale aj na náš organizmus. Dopady na náš organizmus sú zatiaľ obrovskou neznámou, i keď vedci z Viedne upokojujú, že zdravé črevá s najväčšou pravdepodobnosťou eliminujú takto prijaté mikroplasty. Tak či tak predstavujú obrovské riziko na ostatné časti nášho organizmu, poprípade aj pre jedincov s chronickými ochoreniami tráviaceho traktu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre