Aké informácie by ste nemali zdieľať na internete? Ak toto nahráte na internet, ohrozíte svoju bezpečnosť a súkromie

Viacero informácií, ktoré nahrávame na internet, by sme za normálnych okolností neznámym osobám nepovedali. No aj napriek tomu, ich zdieľame s celým svetom.

hackeri socialne siete
Zdroj: pixabay.com (FotoArt-Treu), Vosveteit.sk (koláž)

Internet je pre mnohých z nás zábavou. Častokrát na sociálnych sieťach trávime denne i niekoľko hodín, skrolujeme nástenku a pozeráme sa, čo sa deje vo svete, ako sa majú naši priatelia, hľadáme informácie a podobne. Rovnako ich aj nahrávame na internet, aby sme sa s našim okolím podelili o radostné chvíľky, ktoré sme prežili. No len málokedy si uvedomujeme, že prakticky s celým svetom zdieľame citlivé informácie, ktoré by sme za normálnych okolností povedali len malej skupine ľudí.

Ktoré údaje a informácie by sme nemali zdieľať na internete? Citlivé dáta sú informácie, ktoré môžu byť zneužité na útok proti vašej osobe, ktoré môžu ohroziť vašu bezpečnosť alebo zneužité na podvodné účely.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto údaje nenahrávajte na internet

Začnime najprv osobnými informáciami, ktoré by sme nemali na internete bezhlavo zdieľať. Medzi tieto informácie patrí meno, dátum narodenia, miesto narodenia, číslo občianskeho preukazu, pasu, alebo vodičského preukazu. Ak ich nahráme na internet, tak môžu byť potenciálne zneužité na vytvorenie falošnej identity alebo k iným podvodným účelom.

Medzi ďalší typ týchto informácií patria napríklad aj údaje, ako sú napríklad informácie o kreditných kartách, bankové údaje, PIN kódy a informácie o účte. Tieto informácie by sa nemali zdieľať na internete, pretože môžu byť zneužité k podvodným útokom na váš účet. Dobrý príkladom je typ podvodu, kedy útočník je schopný presvedčiť poskytovateľa služby, aby mu vydal nejaký doklad. Kombináciou informácií vyššie, to je potenciálne možné. Útočník napríklad môže presvedčiť mobilného operátora, aby mu vydal novú SIM kartu. Častokrát na vydanie takéhoto dokladu stačí „len“ vyplniť formulár na internete.

Rovnako by sme mali byť zdržanliví aj pri zdieľaní zdravotných informácií. Sem patria napríklad údaje o zdravotnom stave, diagnóze, liekoch a iné informácie súvisiace so zdravotným stavom. Tieto môžu byť napríklad zneužité na šikanovanie alebo diskrimináciu.

Fotografie a videá si nechajte v mobile

Osobné fotografie a videá sú kategóriou samou o sebe. Tie rovnako môžu byť zneužité, napríklad za účelom vytvorenia fotomontáži, za ktoré by sme sa hanbili. Použité môžu byť aj za účelom vydierania či poníženia. Prípadne ich útočník môže zneužiť na vytvorenie falošného profilu na sociálnej sieti, kde sa bude vydávať za vás. V súvislosti s fotografiami by sme rovnako nemali nahrávať snímky, na ktorých sú zachytené rôzne cennosti. Dôvod je jednoduchý, povedali by ste niekomu cudziemu, že máte v peňaženke veľký obnos peňazí? Pravdepodobne nie. No fotografiou, na ktorej je cenný šperk či iná hodnotná vec, to prakticky robíme. Vystavujeme sa tak riziku, že si nás vyhliadne zlodej.

Prejdime ale teraz k adresám a telefónnym číslam, ktoré by sme nemali uverejňovať na verejných fórach, ako sú sociálne siete alebo webové stránky. Tieto informácie môžu byť použité na nechcené telefonické hovory alebo osobné návštevy. Rovnako naša adresa môže byť zneužitá na to, aby nás niekto fyzicky sledoval. Ďalej by sme nemali zdieľať ani podrobnosti o našej práci a pozícii vo firme. V súvislosti s touto témou, by sme nemali zdieľať ani IP adresy našich zariadení či internetu. Dôvodom je, že pomocou nich možno sledovať našu online aktivitu.

Pozor na radikálne názory, ktoré zdieľate

Ďalšou kategóriou informácií sú kontroverzné a radikálne názory. Tie môžu mať negatívny vplyv nielen na pracovný život, kedy sú tieto názory napríklad v rozpore s politikou spoločnosti, v ktorej pracujete, ale môžu vyvolať aj pobúrenie okolia, v ktorom žijete. Typickými príkladom je napríklad schvaľovanie vojny či hlásenie sa k rôznym ideológiám, ktoré potláčajú ľudské práva.

Nemali by sme taktiež zdieľať históriu prehliadania a online aktivity, pretože to môže mať vplyv na naše súkromie a bezpečnosť online. Pomocou týchto informácií je možné profilovať používateľa, zistiť jeho záľuby, čo robí vo voľnom čase a podobne.

Zdieľať video či fotografiu z dovolenky nie je dobrý nápad

Cestovné plány či fotografie z dovolenky a výletov, by sme nemali dávať na internet. A hoci to môže znieť ako dobrý nápad, že sa chceme pochváliť napríklad dovolenkou pri mori, ako leňošíme a užívame si vodu, tak takou fotografiou hovoríme zlodejom, že domácnosť je prázdna. Inými slovami, doslova voláme rôzne živly, aby sa v lámali do bytu či domu.

Zdieľate niektoré z informácií vyššie na internete aj vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Je dôležité si uvedomiť, že každá informácia, ktorú zdieľame na internete, môže mať dôsledky na našu bezpečnosť a súkromie. Preto by sme mali byť opatrní a zvažovať každý príspevok a zdieľanie predtým, než ho zverejníme na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre