APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Aké emoji používate v komunikácii na Whatsappe? Najnovšia štúdia odhaľuje, že výber emoji ovplyvňuje váš vek

Výber emoji môže odhaľovať váš charakter a dokonca i váš vek. Pozrite sa, aké rozdiely vo významoch môžu mať i usmiate symboly.

Prvé emoji boli vytvorené už v roku 1982 počítačovým vedcom Scottom Elliotom Fahlmanom. Pôvodným zámerom pre používanie emoji bolo rozlíšenie, aký tón má komunikácia mať. Sami dnes vieme, že komunikácia bez emojis je fádna a ťažko sa rozpoznáva, či druhá strana myslí svoju správu vážne, alebo vám len odpovedá vtipom. Emojis sú dnes rozšírené po celom svete a i keď za posledných 39 rokov prešli rôznymi zmenami dizajnu či významov, stali sa medzinárodnými symbolmi pre komunikáciu. Vedeli ste však, že význam a používanie emojis sa líši i medzi generáciami?

Rôzne generácie – rôzne významy

Ako uvázda portál andro4all.com, štúdia zaoberajúca sa významom emoji medzi generáciami sa sústredila najmä na využívanie usmiatych symbolov v komunikačnej platforme Whatsapp. Nielen však v komunikácii prostredníctvom tejto služby, ale i na iných sociálnych sieťach zdieľame tieto malé obrázky s celým svetom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vašu voľbu emoji ovplyvňuje aj váš vek

Prieskum zaoberajúci sa používaním emoji v konverzácii sa pýtal mladších i starších ročníkov, aké emoji by použili v akých situáciách. Výsledok vás určite prekvapí, pretože medzi generáciami sa nachádzajú i rôzne významy týchto symbolov.

Ak teda patríte do skupiny ľudí nad 30 rokov, usmiaty či smejúci sa emoji, ktorý má viacero prevedení, vždy znamená šťastie, dobrú náladu alebo akékoľvek iné pozitívne emócie. Ak by s touto skupinou ľudí však komunikovali ľudia vo veku približne od 20 do 30 rokov, prišlo by zrejme k nedorozumeniu. Mladšie ročníky si totiž predstavujú pod týmito emotikonmi negatívne emócie, akými je nenávisť či agresivita.

smejúci sa emoji whatsapp
Zdroj: andro4all.com

Vysvetlenie tohto javu je jednoduché a veríme, že by ste k nemu prišli i sami. Ľudia nad 30 rokov často nazývaní i generácia X sú viac priami a zvyknutí vyjadrovať svoje pocity tak, ako ich cítia. Mladšie ročníky najmä z generácie Z sú zasa zvyknutí viac na sarkazmus, preto si i veselé emoji vysvetľujú tak, že si z nich druhá strana uťahuje.

A ako to vyzerá v praxi?

Pozrime sa na používanie emotikonov v praxi. Na jednej strane tu máme dvadsaťjedenročnú Hafeezat Bishi, ktorá práve nastúpila do novej práce. Jej noví kolegovia v spoločnosti ju privítali usmiatym emoji, no ona ostala prekvapená. Pracuje v o niečo staršom kolektíve a i keď oni mysleli privítanie úprimne, ju to zaskočilo. Pre ňu práve tieto symboly znamenajú niečo neúprimné a falošné.

Ďalším generačným rozdielom je tiež i symbol s lebkou a prekríženými kosťami. Zatiaľ čo staršie ročníky vyjadrujú týmto symbolom smrť, dvadsiatnici či mladší týmto emoji vyjadrujú niečo veľmi smiešne čo ich veľmi pobavilo.

Stretli ste sa s takýmto nedorozumením i vy? A do ktorej skupiny patríte, medzi „úprimných starších“ alebo „sarkastických teenagerov“? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close