Aké citlivé údaje by si nikdy nemal zdieľať online a prečo? Čo z tohto si už stihol nahrať na internet?!

Vieš, aké citlivé údaje nepatria na internet? Pozri sa, čo by si nemal dať nikdy online a prečo. Ak toto nahráš na internet, môžeš to neskôr oľutovať.

ake citlive udaje by sme nemali zdielat_titulka
Zdroj: Jo Best / shutterstock.com a alexskopje / shutterstock.com, Vosveteit.sk (koláž)

Často ti v našich článkoch zdôrazňujeme, že si máš dať pozor na zdieľanie citlivých údajov. Možno však úplne nevieš, čo si pod tým pojmom predstavovať. Taktiež si môžeš klásť otázku, čo to je citlivý údaj a čo na druhú stranu nie. To všetko sa ti pokúsime vysvetliť nižšie.

Prečo je dôležité chrániť si citlivé údaje?

Tieto údaje by si nemal verejne zdieľať, mohlo by sa ti to totiž nepríjemne vypomstiť. Ochrana citlivých údajov je predmetom mnohých legislatívnych opatrení po celom svete. Napríklad v Európskej únii je ochrana osobných údajov upravená všeobecným nariadením o ochrane údajov (GDPR), ktoré stanovuje prísne pravidlá pre spracúvanie a ochranu osobných údajov. Táto legislatíva sa ale dotýka hlavne webstránok a online služieb, aké dáta môžu zbierať a ako s nimi ďalej pracovať. Mnoho osobných údajov ale zdieľame na internete sami a to aj také, ktoré sa dajú zneužiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa nejaký zločinec dostane k niektorým tvojim citlivým údajom, môže sa napríklad pokúsiť ukradnúť ti identitu. Vie tak následne vykonať neoprávnené transakcie či napríklad požiadať o pôžičku v  tvojom mene. To ale nie je všetko. Okrem iného ti môže pokaziť aj reputáciu alebo narobiť iné nepríjemnosti, približuje web nordvpn.com.

Čo sú to citlivé údaje?

Je dôležité si ozrejmiť fakt, že citlivé údaje nemusia byť čisto len o tebe. Vie pokojne ísť o zoznam klientov tvojho zamestnávateľa. Ďalej treba ale uviesť, že nie všetky citlivé údaje, sú aj osobné údaje. Tieto dva pojmy si používatelia často zamieňajú. Na to, aby sa citlivý údaj stal aj osobným, tak musí umožňovať identifikáciu konkrétnej osoby.

Napríklad za citlivé údaje môžeme považovať tvoj zdravotný stav, politické názory či náboženské presvedčenia.

Za osobné údaje sa napríklad považuje meno a priezvisko, adresy bydliska, e-mailová adresa, IP adresa, dátum narodenia a podobne. Všetky tieto informácie totiž možno s tebou ľahko prepojiť. Možno si to nevedel, ale napríklad taká IP adresa môže pomôcť druhej strane lokalizovať, kde sa práve nachádzaš. Ak by si chcel maskovať svoju online identitu, tak ti odporúčame, aby si siahol po VPN službách.

IP adresa kde sa nachadzam
Zdroj: Vosveteit.sk

Finančné citlivé údaje

Medzi tieto informácie patria mená, adresy, telefónne čísla, bankové a kreditné karty. Nemusí ísť len o jednotlivca, týka sa to aj firiem či organizácií. Je nevyhnutné tieto údaje dôkladne chrániť. Ich neoprávnené získanie alebo zneužitie môže viesť k závažným kybernetickým zločinom, ako je už spomínaná krádež identity.

Nezabudni ale na to, že by si na internete nikdy nemal zdieľať s nikým tieto citlivé údaje a to ani vtedy, keď na teba druhá strana tlačí, aby si tak spravil. Častokrát sa podvodníci vydávajú napríklad za pracovníkov bánk či iných organizácií. Maj preto na pamäti, že keď ti bude niekto volať, a bude po tebe pýtať napríklad údaje z bankovej karty či od internet bankingu, napríklad pod zámienkou, aby zastavil odchádzajúce platby z tvojho účtu, tak ide o podvod.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Prístupové údaje

Tieto údaje musia byť dôkladne chránené, aby sa cudzia osoba nemohla dostať do tvojich účtov. Ide hlavne o používateľské mená, heslá, PIN kódy a biometrické údaje. Komprimácia prístupových údajov môže viesť k vážnym následkom. Medzi ne patria úniky dát, finančné straty, krádež identity, poškodenie reputácie, právne sankcie a narušenie prevádzky o dôsledkoch sme ti však už v minulosti viackrát písali.

slabe heslo
Zdroj: Pixabay.com (TheDigitalWay a DavidRockDesign)

Dávaj si pozor na to, čo nahrávaš na internet

Vyhni sa zdieľaniu informácií o sebe

Možno aj práve ty pridávaš fotografie z tvojho každodenného života na sociálne siete a nielen občas, ale aj dosť často. Cez ne sa vedia cudzí ľudia ľahko dozvedieť o tvojich koníčkoch, ale aj o informáciách ako napríklad, koľko detí máš a ako sa volajú, alebo aké domáce zviera máš. 

To ti nemusí prísť ako niečo zlé, no opak je pravdou. Mnoho ľudí používa ako heslo napríklad meno svojho dieťaťa alebo meno domáceho miláčika. A tak sa môže podvodník naozaj ľahko dozvedieť o tvojom hesle. Samozrejme, toto je len jedno z mála rizík, ktoré ti hrozia. Cudzia osoba, keď o tebe získa dostatok informácií, tak sa môže za teba napríklad vydávať.

hacker pocitac slabe heslo_titulka
Zdroj: Towifqu / depositphotos.com, Adnan Khan on Unsplash, úprava redakcie

Nenahrávaj na internet fotografie

Napríklad, ak budeš na internete zdieľať fotografie z dovolenky, na ktorej práve si, tak potenciálnych zlodejov doslova voláš, aby ťa navštívili. Mimochodom, vedel si, že napríklad také fotografie obsahujú meta dáta, pomocou ktorých sa vie osoba, ktorá si fotku stiahne, pozrieť kde bola vytvorená a kedy?

Metadata fotografie_priklad
Zdroj: Vosveteit.sk

Svoje názory kroť. Nie všetko patrí na internet

Taktiež by si nemal na internet nikdy uverejňovať to, čo si myslíš napríklad o tvojom zamestnávateľovi. Môže ti to neskôr uškodiť. Napríklad, sa mu to dostane do uší, alebo keď si budeš hľadať prácu, tak osoba, ktorá bude rozhodovať o tvojom prijatí, ak uvidí, že si ohováral v minulosti svojho zamestnávateľa, ťa radšej nezoberie do práce.

Vyhni sa nahrávaniu kontaktných údajov

V neposlednom rade by si sa mal vyhnúť nahrávaniu na internet kontaktných údajov, ako je napríklad tvoje mobilné číslo, e-mail, adresa a podobne. Mnoho útočníkov dokáže tieto údaje získať a následne zneužiť, napríklad ti začnú chodiť podvodné správy či volať ti podvodníci.

priklad podvodnej SMS spravy_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Aké ďalšie údaje podľa teba nepatria na internet?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre