Ak vesmír expanduje, do čoho sa rozpína? Výskumníci jednoducho vysvetľujú jeden z najväčších mozgolamov
Náš vesmír neustále expanduje, no pokiaľ vieme, tak mimo vesmíru nič iné neexistuje.
Vesmír je podľa názoru niektorých odborníkov nekonečný, no napriek tomu expanduje. Ako je niečo také možné? Odpoveď ti dokáže naozaj zamotať hlavu, informuje portál The Conversation.
Predstav si, že pečieš muffiny. Do cesta vložíš hrozienka, ktoré predstavujú jednotlivé galaxie a celý plech vložíš do rúry. Postupne začne cesto, v tomto prípade vesmír, puchnúť a môžeš si všimnúť, že hrozienka sú od seba ďalej než na začiatku, keď si ich ukladal ešte do surového cesta. Takto sa dá celkom dobre predstaviť expanzia vesmíru, no plech s chutným sladkým cestom nedokáže správne zachytiť jednu podstatnú vec.
V rúre môžeš jasne vidieť, že muffiny expandujú do priestoru, ktorý je daný buď plechom alebo špeciálnou formou na muffiny. Majú teda kde expandovať. Podľa našich najlepších vedomostí mimo vesmíru nič iné neexistuje, vesmír teda nemá priestor, do ktorého by sa rozširoval.
Expanduje vesmír do iného vesmíru?
Hoci možno sa naše hypotézy mýlia a za hranicami kozmu skutočne existuje priestor, kde sa nenachádza len náš vesmír, ale aj nekonečné množstvo iných vesmírov. Najväčší experti v odbore ale akceptujú, že vesmír expanduje sám do seba. Táto náročná myšlienka vychádza z toho, že za vesmír považujeme všetko, čo sa vo vesmíre nachádza. Aj keby za hranicami vesmíru existoval ďalší priestor, aj ten by sa technicky považoval za vesmír a expandoval by spolu s našim vesmírom, v ktorom existujeme.
Chápeme, že môže ísť o poriadny mozgolam, no aj samotní odborníci priznávajú, že ide o ťažko pochopiteľné myšlienky. Prirovnávajú to k tomu, ako keby ste sa niekoho na severnom póle opýtali, čo leží severnejšie od severného pólu.
Neprehliadni
“Jeden ďalší spôsob ako si predstaviť expanziu vesmíru je myslieť na galaxie, ktoré sa od tej našej, Mliečnej dráhy, vzďaľujú. Vedci vedia, že vesmír expanduje, pretože tieto ostatné galaxie sa od nás hýbu smerom preč. Definovanie expanzie ako rýchlosti, akou sa od nás galaxie vzďaľujú, dovoľuje výskumníkom prirodzenejšie pochopiť expanziu vesmíru bez toho, aby si museli predstaviť priestor, do ktorého by vesmír expandoval,” hovoria odborníci.
Keďže dnes vesmír expanduje, ak by sme mohli nechať čas plynúť opačne, pozorovali by sme, ako sa naopak zmršťuje. Toto zmršťovanie by pokračovalo až do momentu, kedy by sa z celého nekonečného vesmíru nestal jeden jediný bod, ktorý označujeme singularita.
Výskumníci podobnou metódou zistili, že v takomto bode sa vesmír nachádzal pred približne 13,8-miliardami rokov. Ide o moment, kedy tento mimoriadne horúci a nekonečne hustý bod explodoval, čo dnes označujeme ako veľký tresk. Veľký tresk sa považuje za začiatok celého vesmíru. Nejde o explóziu v tradičnom zmysle slova, no veľký tresk označuje moment, kedy začal vesmír rapídne expandovať.
Krátko po veľkom tresku horúci vesmír schladol a začal kondenzovať. V ten moment vznikla prvá hmota a aj prvé svetlo. Vesmír sa postupne vyvíjal a nakoniec sa dostal do bodu, v akom ho pozorujeme dnes.
Vesmír sa rozpína čoraz rýchlejšie
Astrofyzici s istotou vedia, že vesmír expanduje. Čo však zatiaľ nevieme pochopiť, je to, aký fenomén dovoľuje vesmíru prekonať gravitačnú silu, ktorá drží pokope všetky objekty a tieto objekty od seba odťahovať ďalej? Výskumníkov zároveň prekvapilo aj to, že expanzia vesmíru sa postupom času zrýchľuje.
Výskumníci predpokladajú, že za expanziou vesmíru musí stáť nejaká energia, ktorá expanziu navyše urýchľuje. Túto energiu však nedokázali ani pozorovať ani odmerať. Kvôli jej neviditeľnej povahe ju dnes poznáme ako temná energia.
Lenže ako to všetko bude ďalej pokračovať? Jedna z hypotéz naznačuje, že expanzia vesmíru bude zrýchľovať až do bodu, kedy bude vesmír medzi galaxiami expandovať rýchlejšie, než dokážu naše kozmické rakety cestovať. V tom momente budeme v našej Mliečnej dráhe úplne izolovaní od zvyšku vesmíru.
Komentáre