Ak vás fitness aplikácia požiada o prístup k tejto funkcii, pravdepodobne jej dáte stopku, tvrdí štúdia

V rámci nového výskumu vedci dokázali, že jedna možnosť môže rozhodnúť o tom či budeme fitness aplikácií dôverovať alebo nie.

Jedna vlastnoť fitness aplikácie môže rozhodnúť o tom, či jej budeme dôverovať
Zdroj: Unsplash (Spencer Davis), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Na trhu existuje množstvo aplikácií, ktoré nám ponúkajú rozličné fitness rady, či už tipy ohľadom cvičenia alebo zdravého stravovania. Nový výskum z Penn State University dokazuje, že ľudia tieto rady prijímajú, no na základe jedného faktoru aplikáciu okamžite odmietnu.

Autorom sa podarilo zistiť, že všeobecne máme radšej aplikácie, ktoré nám poskytujú rady, ktoré sú odvodené od našich špecifických potrieb a umožňujú nám zvoliť si jeden z niekoľkých rôznych postupov. Týmto vzniká dojem, že máme nad aplikáciou a nad našim životným štýlom väčšiu kontrolu. To je však len jedna strana mince. Užívatelia týchto aplikácií si dávajú veľký pozor na to, ako získava konkrétna fitness aplikácia k týmto dátam prístup.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Žijeme v digitálnej dobe, ktorej sa prispôsobujú aj fitness aplikácie. Tie nám ponúkajú cvičebné plány a diéty, ktoré možno prispôsobiť nielen našim potrebám, ale aj voľnému času a ďalším faktorom. Problémom v tomto prípade je to, ako získava aplikácia k týmto dátam prístup. Zdravie je oblasťou, v ktorej sme o niečo obozretnejší a dávame pozor na to, čo o nás aplikácia vie,“ tvrdí S. Shyam Sundar, jeden z autorov štúdie.

Facebook starostlivost o zdravie
Zdroj: Facebook, Vosveteit.sk

V tomto si súkromie strážime

Otázkou v tomto prípade je, či vám aplikácia poskytne fitness typy na základe vašich osobných preferencií alebo či rozhoduje na základe demografie alebo iných ľudí, ktorí aplikáciu používajú. Do praktického experimentu autori zapojili 341 dobrovoľníkov, ktorí testovali šesť rôznych filtrov. Tie vám poskytli relevantné tipy na základe demografie, pohlavia, etnika či na základe ľudí s podobným životným štýlom a preferenciami. Ďalším faktorom bolo, či ste informácie aplikácii poskytli vy, alebo či si vyžadovala prístup k vašim sociálnym sieťam.

Výskum dokázal, že ľudia nemali radi, ak si fitness aplikácia pýtala prístup k ich sociálnym sieťam.

„Zistili sme, že ľuďom sa naozaj veľmi nepáči, ak fitness aplikácia ponúka tipy na základe dát z ich sociálnych sietí,“ vysvetľuje Sundar.

Dôvodov môže byť niekoľko. Ľudia môžu cítiť ohrozenie ich osobnosti v zmysle, že takýto krok podkopáva ich jedinečnosť. Autori štúdie si však uvedomujú aj to, že so zdieľaním sociálnych sietí existuje aj riziko ohrozenia súkromia. Ďalej vysvetľujú, že odpor k zdieľaniu sociálnych sietí je veľký. Užívatelia vo väčšine prípadov nemenia nastavenia, pretože je to „príliš veľa roboty“. V tomto prípade si až 96% účastníkov experimentu dalo tú námahu, aby vypli akékoľvek nastavenia, ktoré bolo spojené so zdieľaním prístupu k sociálnym sieťam.

Autori na záver dodávajú, že vývojári fitness aplikácií by si mali z ich štúdie niečo zobrať a zdržať sa implementovania dát zo sociálnych sietí vo svojich aplikáciách. Zároveň by mali vývojári nechať na užívateľovi vybrať si, akou metódou chce získavať rôzne fitness rady.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre