Ak ste prekonali COVID-19, môžete mať vyššie riziko Alzheimerovej choroby. Táto skupina ľudí je najohrozenejšia, tvrdia vedci

V znepokojivom výskume vedci zisťujú, že starší ľudia po prekonaní COVID-19 majú vysoké riziko vývoja Alzheimerovej choroby.

Seniori, ktorí prekonali COVID-19, majú vysoké riziko vývoja Alzheimerovej choroby
Zdroj: MIT, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Výskum vedcom z Case Western Reserve University prichádza so znepokojivými výsledkami. Starší ľudia, ktorí si v minulosti prešli ochorením COVID-19 môžu mať až od 50 do 80% vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby do roka od toho, ako covid dostali.

Ohrození sú najmä pacienti od 65 rokov vyššie, uvádzajú vedci. Pri starších pacientoch je riziko alzheimera ešte o niečo vyššie. Zatiaľ však nie je jasné či covid spustí vývoj neurodegeneratívnej choroby alebo len urýchli jej nástup.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Rôzne faktory vedúce k rozvoju Alzheimerovej choroby, ostávajú nepochopené. Podľa nášho chápania sú však dôležitými skladačkami predchádzajúce vírusové infekcie a zápaly. Infekcia vírusom SARS-CoV-2 sa spája s abnormalitami v centrálnom nervovom systéme vrátane zápalov. Chceli sme preto zistiť, či aj z krátkodobého hľadiska môže covid viesť k väčšej pravdepodobnosti Alzheimerovej choroby,“ vysvetľuje Pamela Davis, jedna z autoriek štúdie.

V rámci svojej štúdie Davis spolu s jej vedeckým tímom analyzovali zdravotné záznamy približne 6.2 miliónov ľudí vo veku 65 rokov a viac. Skúmanú vzorku ošetrovali medzi februárom 2020 a májom 2021 a predtým im Alzheimerova choroba diagnostikovaná nebola. Túto vzorku rozdelili na dve skupiny, ľudí čo chytili covid a ľudí, ktorí chorobu nedostali. V covid skupine sa nachádzalo viac ako 400-tisíc ľudí, zatiaľ čo v neinfikovanej skupine bolo zvyšných 5.8-milióna.

Vysoké riziko alzheimera

Výsledky štúdie ukázali, že ľudia vo veku 65 a viac, ktorí covid prekonali, majú od 50 do 80% vyššiu šancu na to, že do roka od choroby im diagnostikujú aj Alzheimerovu chorobu. Ak bude tento trend pokračovať, ľudstvo by mohlo čeliť vlne choroby, na ktorú momentálne neexistuje liek, vysvetľujú autori. Alzheimerova choroba je progresívne neurodegeneratívne ochorenie. Pacienti, ktorí alzheimerom trpia si vyžadujú intenzívnu starostlivosť.

„Predpokladali sme, že sme riziko Alzheimera aspoň o niečo potlačili znížením rizikových faktorov, medzi ktoré patria hypertenzia, srdcové ochorenia, obezita, či sedavý životný štýl. Covid sa ukazuje byť ďalším faktorom, ktorý sa hlavne na území Spojených štátov prejavil vo veľkom počte. Stále objavujeme nové dlhodobé následky ochorenia COVID-19 a je dôležité, aby sme ich monitorovali aj naďalej,“ tvrdí Davis.

Do štúdie sa zapojila aj Rong Xu, ktorá v tomto výskume plánuje pokračovať aj naďalej. V ďalších výskumoch zistí dopad ochorenia COVID-19 na vývoj Alzheimerovej choroby a ďalších neurodegeneratívnych ochorení. Zároveň sa odhaliť zistiť aj to, ktoré subpopulácie môžu byť ohrozené najviac. Neskôr sa pokúsi zistiť, či sa niektoré schválené lieky dajú použiť aj na to, aby bojovali s dlhodobými symptómami ochorenia COVID-19. Na  pochopenie Alzheimerovej choroby a jej prípadnú liečbu sa zameriavajú aj ďalšie výskumy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre