SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Ak sa v Mliečnej dráhe nachádzajú ďalšie civilizácie podobné k tej našej, tak štyri z nich sú nepriateľské, tvrdí štúdia

Nedávno bola publikovaná práca, ktorá sa pozerá na minulosť nášho vlastného druhu a snaží sa pochopiť, ako by vyzeral život v galaxii.

Existuje život mimo našej planéty? Túto otázku si kladie množstvo astronómov, ktorí pátrajú po jeho stopách za hranicami nášho sveta. Zem je zatiaľ jedinou planétou, o ktorej vieme, že je schopnou podporovať život. V našej galaxii ale existujú milióny exoplanét, ktoré by mohli mať rovnaké podmienky.

Lenže objaviť život nie je úplne to isté, ako objaviť inteligentnú mimozemskú civilizáciu. Zatiaľ čo rover Perseverance pátra po stopách mikroskopických organizmov na Marse, existencii komplexnejšieho a inteligentnejšieho života sa venujú len teórie a hypotézy. Väčšina z nich však len uvažuje o možnosti existencie inej civilizácie. Nedávno sa na portáli ArXiv objavila teoretická práca, ktorá tak trochu berie otázku života vo vesmíre za zodpovedanú. Podľa nej život v Mliečnej dráhe nielen existuje, ale v našej galaxii nájdeme približne štyri civilizácie, ktoré sú nepriateľské, píše portál Live Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme že túto štúdiu nemožno považovať za vedecký fakt, no jej autor, Alerto Caballero, sa k výsledkom dopracoval naozaj zaujímavým spôsobom – Analyzovaním histórie nášho vlastného druhu.

„Vo svojej práci sa pokúšam odhadnúť množstvo nepriateľských mimozemských civilizácií v našej galaxii na základe toho, či by sme my, ako ľudstvo, dokázali napadnúť obývaný svet,“ vysvetľuje Caballero.

Ako prvé Caballero zistil koľko krajín napadlo iné krajiny v časovom rozmedzí od roku 1915 do 2022. Zistil, že zo 195 krajín až 51 uskutočnilo inváziu v akejkoľvek podobe. Následne analyzoval jednotlivé krajiny podľa pravdepodobnosti zahájenia invázie na základe ich armádneho rozpočtu. Následne zistil pravdepodobnosť toho, že by ľudstvo napadlo iné civilizácie. Podľa výsledkov štúdie existuje 0.028% šanca, že by sme ako ľudia napadli iný obývaný svet. Tento výsledok je výrazne ovplyvnený tým, že ľudstvo ešte nie je schopné letu ku iným hviezdam.

Agresívne civilizácie

Na základe Kardaševovej škály Caballero vysvetľuje, že túto schopnosť získame za približne 259 rokov. Ak bude na ceste k technologickému pokroku naša pravdepodobnosť invázie klesať, v danom momente sa stane šanca napadnutia inej civilizácie len 0.0014%. Toto číslo je veľmi malé, pravda, no keď ho začal autor štúdie prenášať do kontextu celej galaxie, výsledky dokážu zaraziť.

Autor štúdie totiž pracoval s predpokladom, že v Mliečnej dráhe existujú milióny obývateľných planét. S rovnakým predpokladom pracovala štúdia z roku 2012, podľa ktorej by v Mliečnej dráhe malo žiť takmer 16-tisíc civilizácií. Caballero sa na túto štúdiu odvoláva.

S predpokladom, že v Mliečnej dráhe naozaj žije takmer 16-tisíc civilizácií, ktoré sú vyspelé a schopné cestovať vesmírom, tak sa nenájde ani jedna, ktorá by mala mať nepriateľské úmysly. Caballero vo svojej práci dokázal, že s pokrokom klesá aj záujem napádať iné krajiny, v tomto prípade civilizácie. Ak ale autor štúdie pracoval s rizikom invázie, ktoré je pre menej vyspelé civilizácie vyššie, vyšlo mu že spomedzi 16-tisíc civilizácií by mohli byť štyri z nich agresívne. To všetko za predpokladu, že mimozemské civilizácie vykazujú rovnaké správanie, aké sme naprieč históriou vykazovali my, ľudia. 

Hoci jeho práca naznačuje existenciu štyroch nepriateľských civilizácií, vo svojej práci tento výsledok neuvádza. Caballero totiž nemyslí, že sa iné formy života budú správať rovnako ako my. Ak by sa aj správali, vďaka neschopnosti prekonať vesmírne vzdialenosti by aj tak nepredstavovali žiadnu hrozbu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close