SpravodajstvoVeda a výskum

Ak sa tento ľadovec rozpustí, ohrozená bude väčšina pobrežných miest: Môžeme túto krízu nejak zvrátiť?

Ľadovec Thwaites je najširší ľadovec na svete a jeho budúcnosť nevyzerá ružovo. Čo budeme robiť?

Ľadovec Thwaites leží vo vodách Antarktídy a niekedy sa označuje aj ako Apokalyptický ľadovec. Dôsledkom otepľovania tamojších oceánov totiž dochádza k jeho rapídnemu roztápaniu sa, čo vedie k rýchlejším oceánskym prúdom, väčšiemu lámaniu a riziku kolapsu, píše portál SciTech Daily.

Vyššie spomínaný ľadovec má rozlohu Británie a v súčasnosti prispieva ročne k zvýšeniu morských hladín až o 4%. Ak by sa ľadovec rozpadol, hladina morí by stúpla až o niekoľko stôp, čo by ohrozilo množstvo pobrežných miest.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Thwaites je najširší ľadovec na svete a drží v sebe dostatočné množstvo vody na zvýšenie morských hladín až o jeden meter. Ak by roztápanie zasiahlo aj ľadovce okolo neho, nárast morských hladín by mohol dosiahnuť hodnotu až tri metre,“ vyjadril sa výskumník Ted Scambos, z Cooperative Institute for Research in Environmental Sciences.

Scambos spolu s medzinárodným tímom vedcov začali päťročnú štúdiu tohto ľadovca, ktorej cieľom je zozbieranie čo najväčšieho množstva informácií. Zároveň vedci vytvárajú modely regiónu a snažia sa predpovedať, ako bude vyzerať ľadovec v budúcnosti. Thwaites leží v západnej časti Antarktídy a posúva sa po 120 km širokom zamrznutom pobreží. Vedci zistili, že východná časť ľadovca pláva po hladine pomalšie, ako zvyšok ľadovca. Táto strana sa zachytáva o kus ľadu, ktorý leží pod morskou hladinou.

To slúži ako akási zábrana, ktorá bráni rýchlejšiemu prúdeniu ľadu. Nevydrží ale dlho, varujú vedci. Pod hladinou mora sa totiž nachádza teplejšia voda, ktorá napáda ľadovec a postupne ho rozpúšťa. Existuje reálna možnosť, že postupom času ľadovec stratí v zábrane oporu. Už teraz vedci objavili v ľadovci niekoľko prasklín, ktoré sa postupne rozrastajú. Predpokladá sa, že ľadovec Thwaites vydrží už len niekoľko rokov.

Ideálne podmienky pre katastrofu

Pod ľadovcom sa totiž nachádza teplejšia a slaná voda, ktorá je podľa odborníkov vytvára ideálne podmienky pre rozpúšťanie ľadu zospodku. Keď vedci spustili špeciálneho robota do hlbín mora, podmienky, ktoré našli, opísali ako chaotické. Dozvedeli sa, že teplejšia voda je fyzicky „pumpovaná“ pod obrovský ľadovec, pravdepodobne prílivom a odlivom.

Počas týchto dejov sa ľadovec Thwaites nadnáša a opätovne klesá. Ide o pohyb, ktorý sa správa ako páka, pumpujúca teplú vodu medzi spodnú časť ľadovca a skalné podlažie. Ak by sa ľadovec Thwaites rozpadol, s najväčšou pravdepodobnosťou by so sebou stiahol aj všetok ľad západnej Antarktídy. Vedci preto robia všetko, čo je v ich silách, aby dokázali zistiť, čo sa s ľadovcom bude diať v budúcnosti.

Pre vedcov je teda kritické vedieť, čo sa nasledujúcich sto rokov bude s ľadovcom diať. Akonáhle budú mať vedci jasnú predstavu o osude ľadovca Thwaites, bude kľúčové pre svetové vlády, aby konali rýchlo a pokúsili sa globálnu katastrofu odvrátiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close