Ak nezaberú antibiotiká, aj ľahká infekcia sa môže stať smrteľnou: Vedci objavujú alternatívu v boji proti odolným baktériám

Čoraz viac baktérií sa stáva odolnými voči antibiotickej liečbe. Alternatívou môže byť táto nová látka.

bakteria
Zdroj: Kateryna Kon / Shutterstock.com

Stafylokok aureus je len jeden z druhov baktérií, s ktorými sa stretávame pomerne často. Vo väčšine prípadov sa objavuje pri zápale rany a nevyžaduje si žiadnu liečbu. V horších prípadoch je potrebné nasadiť antibiotiká.

Problém je, že čoraz viac stafylokokov sa stáva odolnými proti antibiotickej liečbe a v prípade infekcie môžu nastať rôzne komplikácie. Proti antibiotikám sa však stáva odolným viacej druhov baktérií, informuje Univerzita v Kodani

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Kľudne sa môže stať, že relatívne neškodná infekcia, ktorú by sme za normálnych okolností rýchlo vyliečili baktériami, sa stáva problematikou. Z vážnej situácie sa v tých najhorších prípadoch môže stať až život ohrozujúca situácia,“ vysvetľuje profesor Niels Odum, z Univerzity v Kodani.

Nový spôsob liečby

Množstvo štúdii hľadá spôsob, ako sa z odolnosťou voči antibiotikám vysporiadať. V tomto smere sa objavila práca, ktorá našla spôsob, ako zahubiť odolné aj neodolné baktérie stafylokok aureus. Výskumníci objavili látku endolizýn, ktorá môže liečiť infekciu bez použitia antibiotík.

Štúdia môže pomôcť najmä ľuďom so slabým imunitným systémom. Pre nich môže byť infekcia vyššie uvedeným stafylokokom až smrteľná.

„Ľudia trpiaci napríklad kožným lymfómom môžu niekedy čeliť až neriešiteľnému problému. V tomto smere sme opatrní a nechceme podávať antibiotiká každému. Mohlo by sa stať, že vytvoríme viac odolných baktérií. Dôležitejšie je nájsť nové spôsoby liečby,“ tvrdí Odum.

Antibiotiká môžu v určitých prípadoch fungovať, no v tomto smere majú svoje problémy. Ako uvádzajú autori výskumu, stafylokok môže v určitých situáciách viesť k zhoršeniu rakoviny. Ak pacientovi podajú vysokú dávku antibiotík, ich symptómy sa môžu o niečo zlepšiť. Lekári si ale všimli aj to, že po vysadení antibiotík sa symptómy a stafylokoky rýchlo vrátia. V tomto bode hrozí, že sa baktérie stanú voči antibiotikám odolné.

Endolyzín by však mohol byť riešením, ktoré vedci a lekári už dlhú dobu hľadali. Nová forma endolyzínu je umelo vytvorený enzým, ktorý bol niekoľkokrát vylepšený a mohol by slúžiť ako nový liek.

„Najlepšou vecou na tomto enzýme je to, že bol špecificky navrhnutý na penetráciu bunkovej steny baktérie Stafylokok aureus. To nám umožňuje zahubiť len škodlivé baktérie, pričom tie neškodné ostávajú nedotknuté,“ tvrdí spoluautor výskumu, Emil Pallesen.

Endolyzín dokáže zahubiť aj odolné baktérie, čo je jeden z dôvodov, prečo sa ho vedci rozhodli otestovať. V rámci experimentu skúšali účinnosť enzýmu na vzorkách kože pacientov, trpiacich kožným lymfómom. Experimenty ukázali že enzým skutočne baktérie zabíja. Keďže funguje inak ako tradičné antibiotiká, zahubí odolné a neodolné baktérie. V rámci výskumu si vedci všimli aj to, že endolyzín nielen zabije baktérie Stafylokok aureus, ale zabráni im aj podporovať šírenie rakoviny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre